استانی‌شدن جشنواره‌های فجر در اهالی هنر انگیزه ایجاد می‌کند

تهران - ایرنا - پیشکسوتان حوزه شعر و صاحب نظر در حوزه ادبیات با قدردانی از برگزاری اختتامیه جشنواره بین‌المللی شعر فجر در سیستان و بلوجستان، اینگونه گامها را از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ایجاد انگیزه در ادامه فعالیت اهالی فرهنگ و هنر استانها عنوان کرد.

محمود اکرامی عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تصمیم برگزاری اختتامیه چهاردهیمن دوره جشنواره بین المللی شعر فجر در این استان، گفت: من چند دوره از داوران این جشنواره بودم از ابتدا اساس سیاستگذاری جشنواره بر مبنای استانی بوده و اینکه جشنواره های شعر فجر در استان‌ها خودشان را نشان بدهند. دلیلش هم این بود که جریان سازی در بدنه اصلی فرهنگ کشور باشد.

وی ادامه داد: ما باید از تهران محوری به سمت استان محوری برویم و به نظر من هر چقدر بتوانیم در استان‌ها به ویژه استان های مرزی به ویژه استان های محروم مرزی، جشنواره هایی از این دست داشته باشیم به وفاق اجتماعی و انسجام اجتماعی بیشتر کمک کرده‌ایم ضمن اینکه کسانی را که در جشنواره‌ها به حساب نمی آیند، دیده می شوند.

او افزود: یکی از کارهای خوبی که بر اساس سیاست گذاری های اولیه جشنواره شعر فجر در این جشنواره اتفاق افتاده، همین استانی برگزار کردن و در استان‌ها برگزار کردن مراسم ها بوده، به ویژه در استان‌های سیستان و بلوچستان با شرایط ویژه‌ای که دارد، این اتفاقاًت مقوم روحیه مردم است، این جشنواره‌ها میتواند در بهبود روحیه مردم اینجا اثرات مثبتی هم داشته باشد که این جشنواره خود همراه می کند

اکرامی گفت: من شاعر که نمی توانم با توجه به شرایط جسمانی خودم، بروم برای این مردم بیل بزنم یا آب از خونه کسی بیرون بریزم. چه باید کنم؟ من رسالتی دارم که با مردم همدردی کنم و از نظر روحی روانی آن‌ها را تقویت کنم، جشنواره‌های هنری در بهبود روحیه مردم در اصلاح روحیه مردم در امیدبخشی در وفاق اجتماعی در عرض انسجام اجتماعی در همگرایی اجتماعی متون بسیار اثرگذار باشد و به نظر من شاید الان درست ترین جایی که ما انتخاب کردیم برای جشنواره شعر فجر همین استان باشد.

او افزود: به همین دلیل هم ما مثل یادمه جشنواره رو یه شب شعر را در سرپلذهاب برگزار کردیم در حالی که مردم داخل چادر بودند هم این اتفاق را عقب‌تر ببریم ما مثلاً شب شعر هایی​​ را در جبهه هم داشتیم شعرای ما سنگر به سنگر می رفتن شعر می‌خواندند. اگر هدف من اگر روشمند باشد، اگر با برنامه ریزی باشد که انشاالله هست حتماً اثرات مثبت خیلی خوبی خواهد داشت هم در راستای اعتماد مردم به سیستم و هم در راستای افزایش سرمایه اجتماعی.

این صاحبنظر حوزه شعر و ادبیات فارسی همچنین برگزاری این نشست ها در استان هایی غیر از مرکز، به نظر من خوب برای نسل نو پا که تازه وارد عرصه شدند دستاورد مهمی است. این مردم که شعر و ادبیات در ذاتش اون هست شاید مثل من و امثال من به زبان فارسی شعر نکرد ولی به زبان بلوچی به زبان راهبری شعر های خیلی خوبی دارد و بسیاری از آنها از دوستای ما هستند و علاقه زیادی به شعرخوانی دارند.

به گفته این شاعر پیشکسوت در این جلسه شعرخوانی، بچه های بلوچ شعر را به زبان بلوچی خواندند که به نظر من کار شایسته‌ای بوده و اینجا استعدادها و شرایط بسیار خوبی برای شعر و ادبیات بومی دارد، مخصوصا در ادبیات شفاهی، اینجا که بخشی از تاریخ ماست، بخشی از پیشینه فرهنگی ماست و بسیار غنی است. ما شاهنامه را با پیشینه همین مردم داریم، این شاهنامه با پیشینه فرهنگی این سرزمین، از این سرزمین پیشینه فرهنگی و فولکلور و ادبیات شفاهی غنی و قوی داره و به نظر من کار خیلی خوبی بوده و اینجا استعدادهای بالقوه ای داره که باید شرایط بهتر شدن شان مدیران فرهنگی جامعه فراهم کنند که شاید این جشنواره یکی از آن قدم‎ها باشد.

جشنواره شعر فجر در یک نگاه
 

جشنواره بین‌المللی شعر فجر با آرمان بالندگی گونه‌های شعر امروز از سال ۱۳۸۵ هر ساله میزبان کاروان شعر پارسی بوده است و چهاردهمین دوره جشنواره نیز با انتشار فراخوان و ارسال آثار به این دوره از جشنواره، عصر امروز(شنبه - ۱۲ بهمن ماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی با معرفی برگزیدگان و تجلیل از آنها به کار خود پایان می دهد.

این دوره آثاری که در سال ۱۳۹۷ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌ باشد در گروه های شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان، درباره شعر ارزیابی می شوند.
برگزیدگان جشنواره، زمستان امسال در آیین اختتامیه معرفی خواهند شد و به برگزیدگان، علاوه بر جایزه نقدی، لوح یادبود و نشان جشنواره بین‌المللی شعر فجر اهدا خواهد شد.
کتاب‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار در سال ۱۳۹۷ در داخل کشور به چاپ رسیده و در یکی از سه گروه ادبی بالا قرار بگیرند می توانند در جشنواره شرکت کنند.
پوستر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اول دی ماه جاری توسط محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

برگزاری جشنوراه های ملی و بین المللی در سطح استانها به ویژه چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در راستا و ادامه سیاست و اعلام برنامه های به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی به عنوان تاکید بر اینکه « ایران فقط تهران نیست» صورت گرفته و این سیاست و اولویت با قوت در دیگر استاهای کشور ادامه خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر تاکید خود در تمامی جلسات و نشست ها مبنی بر توجه به عملی کردن شعار « ایران فقط تهران نیست» در ابلاغیه ها و بخشنامه ها نیز به صورت مکرر بر تخصیص بودجه بصورت عادلانه برای استانها نیز تاکید داشته و دارد.

استان سیستان و بلوچستان در یک نگاه

استان سیستان و بلوچستان پس از استان کرمان به‌عنوان دومین استان پهناور کشور در جنوب‌شرقی ایران واقع است. این استان با حدود ۱۸۱۷۸۵ کیلومتر مربع وسعت، بیش از ۱۱ درصد وسعت ایران را دربرمی‌گیرد. سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و تنها استان ایران است که با پاکستان مرز مشترک دارد و هم‌چنین به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسان‌ترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای‌میانه به آب‌های آزاد است.

 این استان براساس آخرین تغییرات شامل ۱۹ شهرستان است که شامل زاهدان، زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند، میرجاوه، ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان (به مرکزیت گلمورتی)، زابلی(مهرستان)، سراوان، سرباز (به مرکزیت راسک)، سیب سوران (به مرکزیت سوران)، فنوج، قصرقند، کنارک و نیک شهر می‌باشد. هم‌چنین این استان پهناور از ۴۸بخش و ۳۷ شهر تشکیل گردیده‌است.

بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان زاهدان و کم جمعیت‌ترین شهر این استان شهر کوچک سرباز است. مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیت‌های سیستانی و بلوچ می‌باشد که سیستانیان به زبان فارسی با گویش سیستانی صحبت می‌کنند و بلوچ‌ها به زبان بلوچی صحبت می‌کنند.

شهرستان زاهدان از شمال به شهرستان هامون و کویر لوت از شرق به کشور پاکستان از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می‌شود. اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت‌های که در اینجا ساکن شده‌اند از نژاد آریایی هستند و به زبان‌ها و گویش‌های فارسی، بلوچی، سیستانی، کرمانی، یزدی و خراسانی سخن می‌گویند.

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان، با توجه به موقعیت زمانی و مکانی، تفاوت عمده ای دارد. پوشاک مورد استفاده هنگام کار، مراسم شادی و عزا در فصل‌های مختلف سال با توجه به طبقات اجتماعی در گروه زنان، مردان، کودکان و نوجوانان متفاوت است. پوشاک مردم سیستان عمدتا شامل دستار، سر پوش، پیراهن و شلوار است و بیشتر به رنگ سفید است پیراهن مردان بلند و تا سر زانو است. هم‌چنین مردان سیستانی جلیقه‌ای روی پیراهن می‌پوشند که به آن جلزقه می‌گویند. از مشخصات لباس زن سیستانی نوعی سوزن دوزی است که در حاشیه یقه و سر آستین به کار می‌رود و در محل به آن (سیاه دوزی) می‌گویند. دستاری مستطیل شکلی نیز به سر می‌بندند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =