فارسی زبانان جهان مدیون مردم سیستان و بلوچستان هستند

تهران-ایرنا- دبیر علمی نهمین و دهمین دوره جشنواره شعر فجر، سیستان و بلوچستان را خاستگاه احیای زبان فارسی در سلسله صفاریان عنوان کرد و گفت: مردم این منطقه از زبان فارسی صیانت کرده و فارسی زبانان جهان به مردم این شهر مدیون هستند.

اسماعیل امینی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به برگزاری این رویداد در بیرون از پایتخت، گفت: انقلاب هم به این صورت بود و از تهران شروع نشد و از شهرهای مختلف ایران آغاز شد و کم کم گسترش پیدا کرد و همه مردم را درگیر کرد و همچنین رزمندگان دفاع مقدس از شهرهای مختلف به سوی جبهه ها روانه شدند و این رویداد نیز سراسر مردم ایران را مخاطب خود قرار داده است.

وی با اشاره به تحریم حضور برخی از افراد در جشنواره‌ شعر فجر، گفت: معمولا افراد دوست دارند در مورد موضوعات مهم حرف بزنند و گاه این حرف‌ها منطقی و غیر منطقی است و باید این حرف‌ها را شنید و اینکه چقدر به این حرف‌ها اهمیت داد برای ما بسیار مهم نیست.

جشنواره شعر فجر قائم به فرد نیست

این شاعر کشور، ادامه داد: نه تنها در مورد جشنواره شعر فجر رفتار سلیقه ای وجود دارد بلکه در مورد مباحث دیگر چنین است که برای مثال برخی شاهنامه را شعر نمی‌دانند، حال اگر آن را شعر بدانیم و یا ندانیم شاهنامه از بین می رود. اگر کسی احساس کند که اگر من نباشم جشنواره برگزار نمی شود باید نگاهی به خود و به قد و قواره خود بیاندازد. که اگر وی نباشد شعر فارسی معاصر شکست می خورد. این تفکر ها بیشتر به دوره نوجوانی برمی گردد و دست‌کم برای این روزگار نیست.

جشنواره شعر فجر متعلق به همه مردم است

مدرس ادبیات فارسی در ادامه، جشنواره شعر فجر را رویداد ملی دانست و گفت: این جشنواره متعلق به دولت و نهاد خاصی نیست. مانند تیم ملی است و شاید از این تیم حمایت مالی شود ولی متعلق به مردم است و هر فردی بر اساس هر توانایی که دارد باید در راستای توسعه آن کمک کند. در این روزگار که تمام حوزه‌ها در سیطره سیاست است و بخش حکومتی و غیر حکومتی کمک نمی‌کنند و به دنبال تجارت و کاسبی هستند باید از این رویداد حمایت کرد.

استقبال جوانان از شعر فجر/ جلب اعتماد بین المللی توسط جشنواره شعر فجر

وی با اشاره به استقبال گسترده جوانان از این رویداد گفت جشنواره شعر فجر توانست اعتماد بین المللی را جلب کند و هم از طرف اساتید و بزرگان و همچنین توسط جوانان مورد اقبال قرار گیرد و با توجه به تعدد برگزاری جشنواره های شعر در کشور این جشنواره برای جوانان نقش و جایگاه معتبری دارد و بنابراین این استقبال از جشنواره مقدمه ای برای حضور در عرصه حرفه‌ای است و افرادی که اکنون به عنوان داور حضور دارند از شرکت کننده‌های دوره‌های پیشین هستند.

جشنواره شعر فجر در یک نگاه

جشنواره بین‌المللی شعر فجر با آرمان بالندگی گونه‌های شعر امروز از سال ۱۳۸۵ هر ساله میزبان کاروان شعر پارسی بوده است و چهاردهمین دوره جشنواره نیز با انتشار فراخوان و ارسال آثار به این دوره از جشنواره، عصر امروز(شنبه - ۱۲ بهمن ماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی با معرفی برگزیدگان و تجلیل از آنها به کار خود پایان می دهد.

این دوره آثاری که در سال ۱۳۹۷ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌ باشد در گروه های شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان، درباره شعر ارزیابی می شوند.
برگزیدگان جشنواره، زمستان امسال در آیین اختتامیه معرفی خواهند شد و به برگزیدگان، علاوه بر جایزه نقدی، لوح یادبود و نشان جشنواره بین‌المللی شعر فجر اهدا خواهد شد.
کتاب‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار در سال ۱۳۹۷ در داخل کشور به چاپ رسیده و در یکی از سه گروه ادبی بالا قرار بگیرند می توانند در جشنواره شرکت کنند.
پوستر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اول دی ماه جاری توسط محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

برگزاری جشنوراه های ملی و بین المللی در سطح استانها به ویژه چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در راستا و ادامه سیاست و اعلام برنامه های به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی به عنوان تاکید بر اینکه « ایران فقط تهران نیست» صورت گرفته و این سیاست و اولویت با قوت در دیگر استاهای کشور ادامه خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر تاکید خود در تمامی جلسات و نشست ها و حتی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه مبنی بر توجه به عملی کردن شعار « ایران فقط تهران نیست» در ابلاغیه ها و بخشنامه ها نیز به صورت مکرر بر تخصیص بودجه بصورت عادلانه برای استانها نیز تاکید داشته و دارد.

استان سیستان و بلوچستان در یک نگاه

استان سیستان و بلوچستان پس از استان کرمان به‌عنوان دومین استان پهناور کشور در جنوب‌شرقی ایران واقع است. این استان با حدود ۱۸۱۷۸۵ کیلومتر مربع وسعت، بیش از ۱۱ درصد وسعت ایران را دربرمی‌گیرد. سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و تنها استان ایران است که با پاکستان مرز مشترک دارد و هم‌چنین به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسان‌ترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای‌میانه به آب‌های آزاد است.

 این استان براساس آخرین تغییرات شامل ۱۹ شهرستان است که شامل زاهدان، زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند، میرجاوه، ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان (به مرکزیت گلمورتی)، زابلی(مهرستان)، سراوان، سرباز (به مرکزیت راسک)، سیب سوران (به مرکزیت سوران)، فنوج، قصرقند، کنارک و نیک شهر می‌باشد. هم‌چنین این استان پهناور از ۴۸بخش و ۳۷ شهر تشکیل گردیده‌است.

بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان زاهدان و کم جمعیت‌ترین شهر این استان شهر کوچک سرباز است. مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیت‌های سیستانی و بلوچ می‌باشد که سیستانیان به زبان فارسی با گویش سیستانی صحبت می‌کنند و بلوچ‌ها به زبان بلوچی صحبت می‌کنند.

شهرستان زاهدان از شمال به شهرستان هامون و کویر لوت از شرق به کشور پاکستان از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می‌شود. اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت‌های که در اینجا ساکن شده‌اند از نژاد آریایی هستند و به زبان‌ها و گویش‌های فارسی، بلوچی، سیستانی، کرمانی، یزدی و خراسانی سخن می‌گویند.

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان، با توجه به موقعیت زمانی و مکانی، تفاوت عمده ای دارد. پوشاک مورد استفاده هنگام کار، مراسم شادی و عزا در فصل‌های مختلف سال با توجه به طبقات اجتماعی در گروه زنان، مردان، کودکان و نوجوانان متفاوت است. پوشاک مردم سیستان عمدتا شامل دستار، سر پوش، پیراهن و شلوار است و بیشتر به رنگ سفید است پیراهن مردان بلند و تا سر زانو است. هم‌چنین مردان سیستانی جلیقه‌ای روی پیراهن می‌پوشند که به آن جلزقه می‌گویند. از مشخصات لباس زن سیستانی نوعی سوزن دوزی است که در حاشیه یقه و سر آستین به کار می‌رود و در محل به آن (سیاه دوزی) می‌گویند. دستاری مستطیل شکلی نیز به سر می‌بندند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =