برگزاری اختتامیه شعر فجر در زاهدان قشنگ‌ترین اتفاق این استان است

تهران -ایرنا - شاعر پیشکسوت سیستان و بلوچستانی برگزاری اختتامیه چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر در این استان را قشنگ‌ترین اتفاق ادبی و فرهنگی در این خطه از جغرافیای کشور طی سالهای اخیر عنوان کرد که به همت مسئولان به ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رقم خورده است.

داوود مختاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن قدردانی از مسئولان به ویژه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخاطر برگزاری اختتامیه چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر در سیستان و بلوچستان با اشاره به شعری که درباره سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی سروده است، گفت: من با ارادتی که به این شهدا به ویژه سردار سلیمانی داشته ام، شاید نتوانیم کاری انجام بدهیم اما به وسیله شعر می خواهیم احساس خود را نشان بدهیم و این حرکت ضد انسانی و ضد اخلاقی استکبار جهانی بروز بدهیم و بگوییم که با تمام توان و با تمام قدرت با ابزاری مثل شعر، رهروان سپهبد شهید سلیمانی هستیم.

این شاعر زابلی در ادامه دلیل خود را برای این احساس مسئولیت، رفتار این شهدا دانست و افزود: آنها هم مسئولیتی را بر دوش گرفتند که آن هم برقراری امنیت و آرامش در این سرزمین بود.

مختاری در ادامه یکی از وظایف شعر و هنرمند را اساسا، بروز دادن مسائلی دانست که در کشور روی می دهد و همه اکثر شاعران زبان شیرینی دارند و با این زبان می توانند مطالب را شیرین تر به گوش مخاطب برسانند.

وی ادامه داد: وقتی شعر می گوییم باید هم خودمان را تخلیه کنیم و احساسات خود را به مخاطب منتقل کنیم و این نه تنها بر دوش ما بلکه بر دوش همه هنرمندانی است که اتفاقات و جریانات پیرامون خود را می بینند.

وی برگزاری اختتامیه شعر فجر را بهترین شیوه آشنایی مردم خارج از استان سیستان و بلوچستان با شاعر این منطقه دانست و ادامه داد: اتفاق قشنگی بود چون شاعران سیستان و بلوچستان را با شاعران کشور آشنا می کند و شاعران کشور را هم با منطقه آشنا می شوند و تبادل فکر می شود و توان خودمان را در عرصه شعر می سنجیم بنابراین این یکی از بهترین اتفاقاتی است که در سال های اخیر در این خطه از میهن اسلامی ایران روی داده است.

جشنواره شعر فجر در یک نگاه

جشنواره بین‌المللی شعر فجر با آرمان بالندگی گونه‌های شعر امروز از سال ۱۳۸۵ هر ساله میزبان کاروان شعر پارسی بوده است و چهاردهمین دوره جشنواره نیز با انتشار فراخوان و ارسال آثار به این دوره از جشنواره، عصر امروز(شنبه - ۱۲ بهمن ماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی با معرفی برگزیدگان و تجلیل از آنها به کار خود پایان می دهد.

این دوره آثاری که در سال ۱۳۹۷ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌ باشد در گروه های شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان، درباره شعر ارزیابی می شوند.
برگزیدگان جشنواره، زمستان امسال در آیین اختتامیه معرفی خواهند شد و به برگزیدگان، علاوه بر جایزه نقدی، لوح یادبود و نشان جشنواره بین‌المللی شعر فجر اهدا خواهد شد.
کتاب‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار در سال ۱۳۹۷ در داخل کشور به چاپ رسیده و در یکی از سه گروه ادبی بالا قرار بگیرند می توانند در جشنواره شرکت کنند.
پوستر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اول دی ماه جاری توسط محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

برگزاری جشنوراه های ملی و بین المللی در سطح استانها به ویژه چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در راستا و ادامه سیاست و اعلام برنامه های به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی به عنوان تاکید بر اینکه « ایران فقط تهران نیست» صورت گرفته و این سیاست و اولویت با قوت در دیگر استاهای کشور ادامه خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر تاکید خود در تمامی جلسات و نشست ها و حتی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه مبنی بر توجه به عملی کردن شعار « ایران فقط تهران نیست» در ابلاغیه ها و بخشنامه ها نیز به صورت مکرر بر تخصیص بودجه بصورت عادلانه برای استانها نیز تاکید داشته و دارد.

استان سیستان و بلوچستان در یک نگاه

استان سیستان و بلوچستان پس از استان کرمان به‌عنوان دومین استان پهناور کشور در جنوب‌شرقی ایران واقع است. این استان با حدود ۱۸۱۷۸۵ کیلومتر مربع وسعت، بیش از ۱۱ درصد وسعت ایران را دربرمی‌گیرد. سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و تنها استان ایران است که با پاکستان مرز مشترک دارد و هم‌چنین به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسان‌ترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای‌میانه به آب‌های آزاد است.

 این استان براساس آخرین تغییرات شامل ۱۹ شهرستان است که شامل زاهدان، زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند، میرجاوه، ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان (به مرکزیت گلمورتی)، زابلی(مهرستان)، سراوان، سرباز (به مرکزیت راسک)، سیب سوران (به مرکزیت سوران)، فنوج، قصرقند، کنارک و نیک شهر می‌باشد. هم‌چنین این استان پهناور از ۴۸بخش و ۳۷ شهر تشکیل گردیده‌است.

بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان زاهدان و کم جمعیت‌ترین شهر این استان شهر کوچک سرباز است. مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیت‌های سیستانی و بلوچ می‌باشد که سیستانیان به زبان فارسی با گویش سیستانی صحبت می‌کنند و بلوچ‌ها به زبان بلوچی صحبت می‌کنند.

شهرستان زاهدان از شمال به شهرستان هامون و کویر لوت از شرق به کشور پاکستان از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می‌شود. اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت‌های که در اینجا ساکن شده‌اند از نژاد آریایی هستند و به زبان‌ها و گویش‌های فارسی، بلوچی، سیستانی، کرمانی، یزدی و خراسانی سخن می‌گویند.

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان، با توجه به موقعیت زمانی و مکانی، تفاوت عمده ای دارد. پوشاک مورد استفاده هنگام کار، مراسم شادی و عزا در فصل‌های مختلف سال با توجه به طبقات اجتماعی در گروه زنان، مردان، کودکان و نوجوانان متفاوت است. پوشاک مردم سیستان عمدتا شامل دستار، سر پوش، پیراهن و شلوار است و بیشتر به رنگ سفید است پیراهن مردان بلند و تا سر زانو است. هم‌چنین مردان سیستانی جلیقه‌ای روی پیراهن می‌پوشند که به آن جلزقه می‌گویند. از مشخصات لباس زن سیستانی نوعی سوزن دوزی است که در حاشیه یقه و سر آستین به کار می‌رود و در محل به آن (سیاه دوزی) می‌گویند. دستاری مستطیل شکلی نیز به سر می‌بندند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =