بهره‌برداری از یک هزار و ۴۹۱ پروژه سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: همزمان با دهه فجر یکهزار و ۴۹۱ پروژه با هزینه ۷۵ هزار و ۲۷۹ میلیارد ریال توسط ۸۶ دستگاه اجرایی استان به بهره‌برداری می‌رسد.

علی رسولیان روز یکشنبه در نشست شورای اداری خراسان رضوی افزود: از این تعداد هزینه ۱۹۳ پروژه از محل اعتبارت ملی به میزان یکهزار و ۵۵۸ میلیارد ریال، ۵۱ پروژه از محل اعتبارات ملی- استانی به میزان ۳۷۴ میلیارد ریال، ۴۵۸ پروژه از محل اعتبارات استانی به میزان ۲ هزار و ۲۵۶ میلیارد ریال و مابقی به تعداد ۷۸۹ پروژه با هزینه ۷۱ هزار و ۹۱ میلیارد ریال از محل مشارکت بخش خصوصی و تسهیلات و سایر منابع اجرا شده است.

وی ادامه داد: از نظر هزینه پروژه‌های یاد شده، سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با ۵۵ هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال، شهرداری مشهد با هزینه ۵۵ هزار و ۸۵ میلیارد ریال و شرکت گاز استان با هزینه ۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال بیشترین مبلغ را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت: از نظر تعداد این پروژه‌ها نیز بیشترین تعداد به ترتیب مربوط به سازمان جهاد کشاورزی استان با ۲۵۲ پروژه، شرکت توزیع نیروی برق استان به تعداد ۱۱۲ پروژه و شرکت مخابرات استان به تعداد ۵۵ پروژه می‌باشد.

رسولیان افزود: از نظر هزینه این پروژه‌ها در شهرستان‌های استان، شهرستان خواف با هزینه ۳۰ هزار و ۶۶۸ میلیارد ریال که بیشتر مربوط به پروژه‌های فولادی و سنگ آهن بخش خصوصی است، شهرستان تربت‌جام با هزینه ۱۱ هزار و ۴۵۶ میلیارد ریال مربوط به پروژه‌های بخش خصوصی و مردمی و شهرستان مشهد با هزینه هشت هزار و ۸۳۵ میلیارد ریال به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در خراسان رضوی دارند.

وی ادامه داد: از نظر تعداد پروژه‌های یاد شده نیز شهرستان مشهد ۲۶۳ پروژه و شهرستان های نیشابور و فریمان به ترتیب ۹۶ و ۸۴ پروژه قابل بهره‌برداری دارند.

وی گفت: از ابتدای امسال در مجموع سه هزار و ۱۲۴ پروژه با هزینه ۱۲ هزار و ۹۴۷ میلیارد تومان در این استان بهره‌برداری شده یا آماده بهره‌برداری است که مجموع این پروژه‌ها و هزینه آنها نسبت به سال گذشته ۵۸ درصد افزایش داشته است.

رسولیان افزود: در ایام دهه فجر امسال عملیات اجرایی ۱۳۸ پروژه در خراسان رضوی آغاز می‌شود که دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان با ۸۰ پروژه، بیشترین تعداد را در این حوزه به خود اختصاص داده‌اند که از جمله آنها پروژه‌های سنگان خواف، تولید انواع داروهای دامی در شهرستان فریمان و تولید آهن در شهرستان فیروزه جزو مهمترین آنهاست.

وی ادامه داد: امسال بیشترین پروژه‌های بهره‌برداری شده یا آغاز شده در این استان مربوط به بخش خصوصی است که در این راستا تا پایان سال ۱۰ هزار و ۵۶۲ میلیارد تومان پروژه مربوط به بخش خصوصی به بهره‌برداری یا آغاز می‌شود که در مجموع برای ۶ هزار و ۷۴۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

وی گفت: امسال مهمترین طرح اقتصادی استان، الگوی مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی بود که در این راستا تاکنون ۱۸۰ تفاهمنامه در راستای توسعه روستاها با شرکت‌های بخش خصوصی، نهادهای غیردولتی و سازمانهای عمومی به امضا رسیده و ۵۷ معین اقتصادی یکهزار و ۲۶۴ پروژه اقتصادی خود را با مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال در سامانه مورد نظر به ثبت رسانده‌اند.

رسولیان افزود: از مجموع تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری الگوی مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی در خراسان رضوی، یکهزار و ۳۸ تفاهمنامه با مبلغ یکهزار و ۸۰ میلیارد ریال در سامانه ثبت شده است که طی دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

گره اصلی شرکت پدیده در نشست سران قوا باز شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی همچنین از باز شدن گره اصلی شرکت پدیده و ورود سهامداران آن به بورس طی نشست هفته گذشته سران قوای سه گانه با حضور استاندار این استان خبر داد.

وی گفت: این استان از سال ۱۳۹۳ با مشکلات جدی در حوزه سرمایه‌گذاری بویژه در طرح‌هایی مانند شرکت پدیده و تعاونی‌های مالی و اعتباری غیرمجاز مواجه شد که تعاونی‌های غیرمجاز مانند میزان، بدرتوس و الزهرا (س) تعیین تکلیف شدند اما مشکلات شرکت پدیده به سرانجام نرسید.

وی افزود: شرکت پدیده با برخورداری از ۱۳۶ هزار سهامدار و حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال بدهی به بانکها و ۶۵ هزار میلیارد ریال تعهد به سهامداران، موجی از اعتراض را در خراسان رضوی بوجود آورد بطوریکه ۴۰۰ تجمع اعتراض آمیز در این خصوص توسط سهامداران پدیده شکل گرفت و تاثیر منفی بر روند جذب سرمایه‌گذاری در استان گذاشت.

رسولیان ادامه داد: از زمان حضور استاندار کنونی خراسان رضوی، فرآیند پیگیری رفع مشکل شرکت پدیده تغییر کرد و طی تعامل حداکثری با دستگاه قضایی، دستگاه‌های امنیتی و نظارتی بیش از ۲۵ جلسه در سطح استان و ۱۸ جلسه ستاد تدبیر استان پیرامون این موضوع تشکیل شد، همچنین نشست‌های متعدد پیرامون شرکت پدیده در سطح عالی با رییس جمهوری، معاون رییس جمهوری، وزیر کشور و مدیران بانک‌ها و دستگاه‌های مختلف برگزار شد.

وی گفت: در مجموع طی یک سال گذشته ۲ هزار ساعت نشست برای رفع مشکلات سهامداران پدیده در سطح استانی و ملی برگزار گردید و تصمیمات خوبی از سوی دستگاه قضایی اتخاذ و فرآیند تعیین تکلیف شرکت پدیده مشخص شد.

وی افزود: مقرر شد شرکت پدیده وارد بورس شود و مردم بتوانند سهام خود را در آنجا مبادله کنند و به سهام جبرانی و آنچه حق آنان است برسند.

رسولیان ادامه داد: در خصوص رفع مشکلات شرکت پدیده با مشکلات قانونی برای اجرای حکم دادگاه مواجه بودیم و برای اینکه مردم به خواسته‌های خود برسند، باید مسیرهایی فراتر از قانون را طی می‌کردیم لذا با پیگیری جدی استاندار خراسان رضوی، موضوع شرکت پدیده هفته گذشته در نشست سران سه قوه در تهران مطرح و یکی از گره‌های اصلی در این خصوص باز شد.

وی گفت: با بازشدن این گره، بانک‌ها وارد عمل شده و در سرمایه‌گذاری‌ها مشارکت خواهند داشت تا شرکت پدیده بتواند وارد بورس شود.

وی افزود: پیشتر مجمع شرکت پدیده یک نشست برگزار کرد اما تعداد اعضای آن به حد نصاب نرسید لذا این مجمع قبل از پایان سال بار دیگر جلسه خود را برگزار و اعضای هیات مدیره از بین مردم و سهامداران انتخاب خواهند شد تا سهامداران بتوانند وارد بورس شده و شرکت پدیده را خود مدیریت کنند.

رسولیان ادامه داد: اکنون پروژه سرمایه‌گذاری شرکت پدیده دیگر مشکل بزرگی برای خراسان رضوی نیست بلکه به یکی از پروژه‌های مهم سرمایه‌گذاری در استان تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =