جشنواره شعر فجر مایه برکت برای سیستان و بلوچستان است

تهران - ایرنا - شاعر و فعال فرهنگی با اشاره به تاثیر برگزاری جشنواره شعر فجر در این خطه از کشور، تاکید کرد: اینگونه جشنواره‌ها علاوه بر معرفی اهالی فرهنگ، قلم، ظرفیت و توانایی این استان، مایه برکت استان سیستان و بلوچستان نیز محسوب می شود.

عباسعلی صباغ زاده عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن تقدیر و قدردانی از سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره  تصمیم برگزاری آئین اختتامیه چهاردهیمن جشنواره شعر فجر در این استان ، گفت: اینگونه برنامه ها به ما و نسل جوان و فرهنگ منطقه کمک می کند تا با انگیز و مشتاقه ادامه فعالیت داده و سعی کنیم که این برنامه ها را به سمت استان سوق بدهیم، چون فاصله زیادی با مرکز داریم، این برنامه ها برای سیستان و بلوچستان مایه برکت است.

برگزاری جشنواره مرهمی بر زخم دل مردم سیل زده سیستان و بلوچستان

این شاعر و فعال فرهنگی در ادامه برگزاری این آئین اختتامیه شعر فجر در این خطه از کشور را  که هم زمان با سیل سیستان رخ داده، مرهمی بر دل کسانی که زندگی خود را از دست داده اند و تصور می کنند مردم ایران به یادشان هستند دانست و گفت:‌این مهم باعث می شود که اهالی این استان حس کنند که پایتخت نشینان آنان را فراموش نکرده اند.

به گفته صباغ زاده، همین که وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی همراه با معاون و مشاور و دیگر هیات همراه به میان این مردم آمده اند مایه دلگرمی و حضور آنها دلداری است بر زخم دل مردم سیل زده این مرزو بوم که باعث خوشحالی آنها شده است.

مردم سیستان و بلوچستان با برگزاری جشنواره شعر فجر دلگرم شدند

این شاعر و فعال فرهنگی در ادامه سخنان خود با اشاره به ارزش و تاثیرات حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه در این خطه ، گفت: مردم ما صبور هستند، نوازش می خواهند، مهربانی می خواهند، اگر اینها را دریغ نکنیم همه چیز دارند.

صباغ زاده تاکید کرد: ما شاعر ملی داریم اما برخورد با دیگران شاعران ملی کمک می کند شاعران جوان با اندیشه های گوناگون آشنا شوند و وقتی شاعران سطح بالا به اینجا بیایند، کمک می کند که شعر این استان هم پیشرفت کند.

جشنواره شعر فجر در یک نگاه

جشنواره بین‌المللی شعر فجر با آرمان بالندگی گونه‌های شعر امروز از سال ۱۳۸۵ هر ساله میزبان کاروان شعر پارسی بوده است و چهاردهمین دوره جشنواره نیز با انتشار فراخوان و ارسال آثار به این دوره از جشنواره، عصر امروز(شنبه - ۱۲ بهمن ماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی با معرفی برگزیدگان و تجلیل از آنها به کار خود پایان می دهد.

این دوره آثاری که در سال ۱۳۹۷ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌ باشد در گروه های شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان، درباره شعر ارزیابی می شوند.
برگزیدگان جشنواره، زمستان امسال در آیین اختتامیه معرفی خواهند شد و به برگزیدگان، علاوه بر جایزه نقدی، لوح یادبود و نشان جشنواره بین‌المللی شعر فجر اهدا خواهد شد.
کتاب‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار در سال ۱۳۹۷ در داخل کشور به چاپ رسیده و در یکی از سه گروه ادبی بالا قرار بگیرند می توانند در جشنواره شرکت کنند.
پوستر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اول دی ماه جاری توسط محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

برگزاری جشنوراه های ملی و بین المللی در سطح استانها به ویژه چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در راستا و ادامه سیاست و اعلام برنامه های به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی به عنوان تاکید بر اینکه « ایران فقط تهران نیست» صورت گرفته و این سیاست و اولویت با قوت در دیگر استاهای کشور ادامه خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر تاکید خود در تمامی جلسات و نشست ها و حتی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه مبنی بر توجه به عملی کردن شعار « ایران فقط تهران نیست» در ابلاغیه ها و بخشنامه ها نیز به صورت مکرر بر تخصیص بودجه بصورت عادلانه برای استانها نیز تاکید داشته و دارد.

استان سیستان و بلوچستان در یک نگاه

استان سیستان و بلوچستان پس از استان کرمان به‌عنوان دومین استان پهناور کشور در جنوب‌شرقی ایران واقع است. این استان با حدود ۱۸۱۷۸۵ کیلومتر مربع وسعت، بیش از ۱۱ درصد وسعت ایران را دربرمی‌گیرد. سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و تنها استان ایران است که با پاکستان مرز مشترک دارد و هم‌چنین به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسان‌ترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای‌میانه به آب‌های آزاد است.

 این استان براساس آخرین تغییرات شامل ۱۹ شهرستان است که شامل زاهدان، زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند، میرجاوه، ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان (به مرکزیت گلمورتی)، زابلی(مهرستان)، سراوان، سرباز (به مرکزیت راسک)، سیب سوران (به مرکزیت سوران)، فنوج، قصرقند، کنارک و نیک شهر می‌باشد. هم‌چنین این استان پهناور از ۴۸بخش و ۳۷ شهر تشکیل گردیده‌است.

بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان زاهدان و کم جمعیت‌ترین شهر این استان شهر کوچک سرباز است. مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیت‌های سیستانی و بلوچ می‌باشد که سیستانیان به زبان فارسی با گویش سیستانی صحبت می‌کنند و بلوچ‌ها به زبان بلوچی صحبت می‌کنند.

شهرستان زاهدان از شمال به شهرستان هامون و کویر لوت از شرق به کشور پاکستان از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می‌شود. اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت‌های که در اینجا ساکن شده‌اند از نژاد آریایی هستند و به زبان‌ها و گویش‌های فارسی، بلوچی، سیستانی، کرمانی، یزدی و خراسانی سخن می‌گویند.

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان، با توجه به موقعیت زمانی و مکانی، تفاوت عمده ای دارد. پوشاک مورد استفاده هنگام کار، مراسم شادی و عزا در فصل‌های مختلف سال با توجه به طبقات اجتماعی در گروه زنان، مردان، کودکان و نوجوانان متفاوت است. پوشاک مردم سیستان عمدتا شامل دستار، سر پوش، پیراهن و شلوار است و بیشتر به رنگ سفید است پیراهن مردان بلند و تا سر زانو است. هم‌چنین مردان سیستانی جلیقه‌ای روی پیراهن می‌پوشند که به آن جلزقه می‌گویند. از مشخصات لباس زن سیستانی نوعی سوزن دوزی است که در حاشیه یقه و سر آستین به کار می‌رود و در محل به آن (سیاه دوزی) می‌گویند. دستاری مستطیل شکلی نیز به سر می‌بندند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =