میزان ورشکستگی در بخش کشاورزی آمریکا افزایش یافت

تهران – ایرنا - میزان ورشکستگی کشاورزان آمریکا در سال ۲۰۱۹، به رغم پرداخت میلیاردها دلار کمک مالی دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور به کشاورزان آسیب دیده از جنگ تجاری با چین، ۲۰ درصد افزایش یافته است.

تارنمای شبکه آمریکایی سی ان ان بر اساس داده های تجزیه و تحلیل شده توسط دفتر کشاورزی آمریکا افزود: این میزان بالاترین سطح ورشکستگی کشاورزان از سال ۲۰۱۱ میلادی و در پی رکود بزرگ به شمار می رود.

این گروه بازرگانی افزود: در سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۹۵ مورد ورشکستگی مزارع خانوادگی بر اساس فصل ۱۲ وجود داشته که تقریبا ۱۰۰ مورد از سال پیش از آن، بیشتر بوده است.

به نوشته سی ان ان؛  جنگ های تجاری ترامپ، بی ثباتی های زیادی در بازارها ایجاد کرد مذاکرات واشنگتن با کانادا و مکزیک که از بزرگ ترین بازارهای صادراتی محصولات کشاورزی آمریکا به شمار می رود، درباره تجدیدنظر درباره توافقنامه بازرگانی آزاد آمریکای شمالی، بیش از ۲ سال ادامه یافت. پکن نیز با تعیین تعرفه بر شماری از محصولات کشاورزی آمریکا، اعمال تعرفه های ترامپ را بر کالاهای صادراتی چین به آمریکا مقابله به مثل کرد. در نتیجه صادرات سویای تولید آمریکا به چین تقریبا به مدت یک سال کاملا متوقف شد که منجر به سقوط قیمت ها و انبار و ذخیره سازی میزان بی سابقه ای از سویا شد.  

ترامپ در ۲ سال گذشته برای جبران بخشی از زیان های کشاورزان آمریکا و تقویت حمایت سیاسی از خود، یک بسته کمکی به ارزش ۲۸ میلیارد دلار به کشاورزان اختصاص داد که بیشتر این مبلغ به صورت مستقیم به کشاورزان این کشور پرداخت شد و حدود چهار میلیارد دلار نیز برای خرید مواد غذایی اضافی در مراکز و سیلوها هزینه شد و به گروه های طرفدار پرداخت کمک به بخش کشاورزی پرداخت گردید.

پرداخت این کمک ها، موجب تقویت درآمد کشاورزان شد که پیش بینی می شد در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱۰ درصد افزایش یابد و در صورت پرداخت نشدن یارانه ها، کاهش می یافت. اما بسیاری از کشاورزان با وجود کمک این مبلغ به جبران خسارت هایشان در دو سال دشوار اخیر، می گویند که وجود روابط تجاری و بازار نیرومند را به دریافت کمک های مالی ترجیح می دهند.

کنگره آمریکا اخیرا توافقنامه بازرگانی ایالات متحده، مکزیک و کانادا را تصویب کرد که مبادله بدون عوارض گمرکی بیشتر محصولات کشاورزی را در منطقه آمریکای شمالی، تضمین می کند. مرحله مقدماتی توافقنامه بازرگانی آمریکا با چین در ژانویه ۲۰۲۰، نیز مقداری ثبات به بازار کشاورزی بازگرداند، هر چند با توجه به لغو نشدن تعرفه های گمرکی چین بر کالاهای آمریکایی، تحلیل گران درباره اجرایی شدن آن بدگمان هستند.

صادرات محصولات کشاورزی آمریکا به چین تنها در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۱ میلیارد دلار کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =