روزنامه الوطن : معامله قرن به معنی اعلام جنگ علیه مدافعان فلسطین است

تهران - ایرنا - روزنامه الوطن سوریه در گزارشی در شماره روز شنبه درباره طرح ننگین معامله قرن نوشت، این طرح زمینه ای برای سیطره اسراییل بر کشورهای عربی و اعلام جنگ علیه مدافعان فلسطین است.

این روزنامه در گزارش خود به قلم " تحسین الحلبی " افزود : این طرح اعلام جنگ علیه همه اعراب، ملت‌ها و مردم منطقه برای سیطره اسرائیل بر آنان است و به همین دلیل " بنیامین نتانیاهو " نخست وزیر رژیم صهیونیستی با آن موافقت کرد، گرچه او متن آن را تنظیم نکرده باشد.

وی اضافه کرد: هیچ کس شک ندارد که پروژه "معامله قرن" که جزئیات و نقشه آن توسط دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل ارائه شده است، تلاشی برای تحمیل نسخه نهایی مصیبت دوم ( نکبت دوم ) مردم فلسطین است اما سوالی که اکنون مطرح است این که آیا شرایط کنونی کشورهای عربی و فلسطین با شرایطی که مصیبت اول ( نکبت سال ۱۹۴۸ ) به مردم فلسطین تحمیل شد ، یکسان است و در چنین شرایطی تل آویو و واشنگتن می توانند به درصد جزیی از آنچه در آن دوران به دست آوردند، در معامله قرن نیز به دست یابند.

وی به آمار جمعیت سرزمین های اشغالی در دوره ای که نکبت اول توسط اسراییلی ها به فلسطینی ها تحمیل شد اشاره کرد و افزود: اکنون در زمانی که معامله قرن رونمایی شده است در کرانه باختری، نواز غزه و در داخل سرزمین های اشغالی بین هفت تا هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر فلسطینی حضور دارند و در همه این مناطق همچنان در حال مبارزه هستند و طرح های صهیونیست‌ها برای خارج کردن آنها از سرزمین اشغالی شان نتوانسته‌اند آنها را خارج کند ، در حالی که جمعیت یهودیان اکنون کمتر از هفت میلیون نفر است.

الوطن سوریه اضافه کرد: به رغم شکاف‌هایی که بین کشورهای عربی ایجاد شده است، در داخل فلسطین حمایت کشورهای عربی و اسلامی از جمله سوریه، مقاومت لبنان، ایران و عراق موجب تقویت قدرت نظامی و راهبردی فلسطینی ها شده است و این کشورها که خود درگیری جنگ با تروریست ها هستند، علاوه بر کسب پیروزهایی مقابل تروریست ها به تقویت قدرت نظامی فلسطینی ها کمک کرده‌اند.

در ادامه این مطلب آمده است: همین حمایت ها موجب شد تا ارتش اشغالگر صهیونیست بدون قید و شرط از جنوب لبنان عقب نشینی کند.

 نویسنده با اشاره به مخالفت مردم کشورهای عربی و مسلمان با معامله قرن افزود: در کنار این کشورها، یمن، تونس و الجزایر از حقوق مردم فلسطین حمایت کردند و اکنون هیچ کشور عربی جرات ندارد هماهنگ با واشنگتن معامله قرن را تایید کند و هیچ کس شک ندارد که اعراب در همه جا به حمایت از مردم فلسطین برای دست یابی به حقوق خود ادامه می دهند و این موضوع کفه ترازو را به سود فلسطین مقابل قدرت اسرائیل برتری خواهد داد.

الحلبی با اشاره به پیروزی های ارتش سوریه در شکست گروه های تکفیری طی روزهای گذشته و شکست داعش در عراق ادامه داد: این امر تا هفته‌ها و ماه های آینده به ویژه پس از پیروزی نیروها و احزاب محور مقاومت بر تروریسم تکفیری و متحدان آن به ویژه در شمال سوریه به اثبات خواهد رسید و واشنگتن و تل‌آویو با مردم فلسطین روبرو خواهند شد زیرا حمایت محور مقاومت به حمایت از فلسطین متمرکز خواهد شد.

نویسنده مقاله الوطن اضافه کرد: اکنون پروژه توسعه طلبی صهیونیست که توسط آمریکایی ها در منطقه در حال انجام است با شکست نیروهای تکفیری و تروریست‌ها در عراق و شمال شرقی سوریه با شکست مواجه شده است و این یک شکست بزرگ برای اسرائیل در مقابل محور مقاومت است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد که ترامپ نمی تواند این واقعیت را نادیده بگیرد و به همین دلیل است که وی برای تقسیم اعراب و منطقه تصمیم به ارائه جزئیات معامله قرن می گیرد و او از قبل هم می داند که مردم فلسطین و تمام رهبران فلسطینی در داخل و خارج با این طرح موافق نیستند و به همین دلیل است که او به طور پنهانی این طرح را به تعدادی از کشورهای عربی ارائه کرد و در صدد است تا آنان را به نفع اسرائیل درگیر درگیری های منطقه کند و این از تمام بخش های متن منتشر شده پیش نویس توافق توسط کاخ سفید مشخص است.

روزنامه الوطن در ادامه به مفاد بند ۱۹ معامله قرن اشاره کرد و افزود: در این بند آمده است که اسرائیل و فلسطین و کشورهای عربی برای مقابله با حزب الله، داعش و سایر جناح های فلسطینی که این طرح را رد و با گروه های افراطی همکاری می کنند ، جمع کرده که این بند یک دعوت به جنگ علیه ایران است و این یعنی اینکه هر کس با معامله قرن موافقت کند، خود را برای جنگ علیه نیروهای محور مقاومت در منطقه آماده می کند.

نویسنده مطلب در پایان با طرح این پرسش که آیا این یک طرح صلح است یا دعوتی برای ایجاد اتحاد با اسرائیل علیه همه کسانی که خواستار آزادی سرزمین‌های اشغالی در جولان و فلسطین هستند ، افزود: این طرح اعلام جنگ علیه همه اعراب، ملت‌ها و مردم برای سیطره اسرائیل بر همه است و به همین دلیل نتانیاهو با آن موافقت کرد گرچه او متن آن را تنظیم نکرده باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =