برنامه‌های ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور اعلام شد

تهران- ایرنا- دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور ضمن اعلام برنامه‌های این ائتلاف از شعار انتخاباتی خود با عنوان "به سوی بهترین ایران تاریخ پنجاه - پنجاه " رونمایی کرد.

«حسین رمضانی خردمردی»  در آیین رونمایی از شعار ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در محل ستاد ائتلاف برگزار شد، گفت: با اقبال مردم به برنامه‌های ائتلاف، بسترهای قانونی آن در نهاد مجلس شکل می‌گیرد و زمینه برای اجرای آن در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برای توجه ویژه به نهاد خانواده و نقش زن در تعالی آن،  مهیا خواهد شد.

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور، افزود: با تأسیس وزارت خانواده در دولت سیزدهم، ۵۰ درصد درآمد ملی به مادران و معلمان اختصاص خواهد یافت تا نسلی مترقی و متعالی پرورش دهند و هم‌راستای آن، با بهره مندی از همه ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی مان ـ که ۵۰ درصد آن در درون مرزهای ملی و ۵۰ درصد آن در منطقه حوزه تمدن ایرانی نهفته است ـ در ۵۰ سال اول قرن پانزدهم شمسی به یکی از هفت کشور برتر دنیا و در ۵۰ سال دوم این قرن، (در قالب اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی) به «برترین منطقه دنیا» در زمینه «سطح زندگی و اقتصاد»، «پیشرفت‌های علمی و صنعتی» و «گسترش عدالت و محبت به نوع بشر» خواهیم رسید و «عصر ایران فرهنگی و تمدنی» آغاز خواهد شد.

وی درباره اعلام لیست گفت: بعد از اعلام نهایی شورای نگهبان لیست این ائتلاف اعلام می‌شود.

رمضانی خردمردی در ادامه افزود: «ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور»، پنجم اسفند ۱۳۸۶، در انتخابات مجلس هشتم اعلام موجودیت کرد و از آن زمان تاکنون، در همه ادوار انتخابات، فعال بوده است.  

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور با بیان این که این ائتلاف نه یک حزب، جبهه یا تشکل سیاسی، بلکه یک ائتلاف انتخاباتی است که منطبق با ماده ۴۷ آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات، برای تبلیغات انتخاباتی مشترک کاندیداهای انتخاباتی مستقل شکل گرفته است، افزود: ویژگی این ائتلاف که هر دوره با حضور کاندیداهای مستقل و تأیید صلاحیت شده حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور شکل می‌گیرد، تعریف خاص از «مستقل بودن کاندیداها» و «برنامه محوری» و اصرار بر پیگیری همیشگی این برنامه‌هاست.

وی با اشاره به این که مستقل بودن یک ارزش و یک صفت ذاتی برای افراد و شرط ضروری برای ایفای نقش نمایندگی مردم در نهاد تقنینی کشور است، گفت: ما در ائتلاف کاندیداهای مستقل معتقدیم که مجلسِ در رأس امور، باید همان گونه که در قانون اساسی آمده است، مستقل از دیگر قوا و کانون‌های قدرت و ثروت باشد و این استقلال با نمایندگان مستقل شکل می‌گیرد و نمایندگان هم در صورتی به معنای واقعی مستقل خواهند بود که در دوره کاندیداتوری و رقابت و تبلیغات انتخاباتی وامدار کسی نشده باشند.  

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور درباره تعریف مستقل بودن و رابطه آن با گرایش‌های سیاسی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی افزود: ما اصولگرایی و اصلاح طلبی را یک رویکرد سیاسی می‌دانیم که در همه فعالان سیاسی به صورت یک طیف گرایشی وجود دارد؛ بنابراین مستقل بودن کاندیدا، به معنای نداشتن مواضع مبتنی بر اصول ارزشی یا عدم باور به لزوم اصلاح در امور جامعه نیست و هر فعال سیاسی اصولگرا یا اصلاح طلبی می‌تواند و باید مستقل باشد.

وی افزود: از نظر ما، «مســتقل بودن» یعنی نداشتن تعصب حزبی و جناحی و وابسته نبودن به کانون‌های قدرت و ثروت و بر این نظریم که کاندیدای مستقل کسی است که دارای فکر و اندیشه و رأی مستقل در حوزه انجام وظیفه نمایندگی باشد که این تعریف، عمل به رهنمودهای مؤکد و مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر وامدار نبودن کاندیداهای انتخابات به کانون‌های قدرت و ثروت است.

رمضانی خردمردی درباره «برنامه محوری» به عنوان ویژگی دوم این ائتلاف نیز گفت: این ائتلاف برخلاف کاندیدا محوری و انحصارگرایی دو جناح غالب کشور، بر برنامه‌های مفید کاندیداها برای «یک وطن» و «یک ملت» و نه ایجاد تفاوت و شکاف بین حوزه‌های متعدد انتخاباتی کشور، تأکید دارد؛ از این رو سه برنامه کلان و در سطح ملی را تدوین کرده و در اختیار اعضای ائتلاف قرار می دهیم.

وی افزود: «تلاش برای قانونمندسازی نظارت همگانی در جامعه و نهادینه‌سازی پاسخگویی بر مبنای حق و وظیفه دینی و ملی بودن نظارت، برای شهروندان»، «اولویت به مسائل اجتماعی و اقتصادی داخلی و تلاش برای بهبود وضعیت معیشت ایرانیان، با محور قرار دادن نهاد خانواده» و همچنین «اولویت به همگرایی نوین منطقه‌ای با محوریت فرهنگ اسلامی و تمدن ایرانی در سیاست خارجی» سه برنامه محوری ماست که به سه طرح «تأسیس مرکز ملی نظارت همگانی زیر نظر مجلس شورای اسلامی»، «تأسیس وزارت خانواده» و «تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی (اکوتا)» می‌انجامد.

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور در تبین طرح‌های مورد اشاره گفت: طرح تأسیس مرکز ملی نظارت همگانی ائتلاف کاندیداهای مستقل به دنبال درمان «فساد و اختلاس» است که درد این روزهای همه مردم و مسئولان دلسوز به شمار می رود و معتقدیم با متمرکز کردنِ امر نظارت در مجلس شورای اسلامی و تأسیس «مرکز ملی نظارت همگانی» هم با حذف موازی کاری‌ها، در بودجه عمومی صرفه جویی می‌شود و هم وظیفه توأمان قانون گذاری و نظارت مجلس تقویت می شود.

رمضانی خردمردی درباره طرح وزارت خانواده نیز گفت: طرح تأسیس وزارت خانواده در یک معرفی ساده یعنی «پرداخت حقوق و بیمه درمانیِ برای همه‌ بانوان ایرانی، از روز عقد رسمی به صورت مادام العمر، اما به عنوان "کارانه"، در برابر نقش مؤثری که زنان در نهاد خانواده و تولید ثروت و سرمایه انسانی ملی ایفا می‌کنند.  

وی افزود: بر پایه این طرح، همه زنان متأهل و خودسرپرست ایرانی، به عنوان افرادی که از زمان ازدواج یا سرپرستی خانوار، نقش و سهم قابل توجهی در تولید ثروت ملی در کشور دارند، با پذیرش شرایط همکاری پاره‌وقت با وزارتخانه جدیدی به نام «وزارت خانواده» و کار در حوزه مدیریت خانواده خود، دقیقاً از روز عقد و ثبت ازدواج، مشمول دریافت بیمه درمانی مادام‌العمر، حقوق معین ماهانه و حمایت‌های آموزشی می‌شوند. در مقابل، وزارت خانواده به ازای حقوق و مزایایی که به زنان همکار پرداخت می‌کند، از آنان می‌خواهد که با فراگیری آموزش‌های مورد نظر دولت، این خویش‌کاری و مسئولیت‌شان را به نحو مطلوب به انجام برسانند و در همکاری تنگاتنگ با معلمان، شهروندانی سالم و شایسته تحویل جامعه فردای ایران دهند.

رمضانی خردمردی درباره طرح اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی (اکوتا) نیز گفت: این طرح، به ظرفیت‌های منطقه‌ای حوزه تمدن ایرانی و به خدمت گیری آن برای هویت، عزت و کرامت شهروندان و بهبود زندگی و رفاه مردمان منطقه معطوف است.  

وی با بیان این که ایران ما نمی‌تواند برابرِ چشم‌انداز بیست ساله به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی دست یابد، افزود: آسیب‌ها و تبعات توسعه ناپایدار در هر یک از کشورهای منطقه، به دیگر کشورهای منطقه سرایت خواهد کرد و از جمله ناامنی و آشوب در هر کدام از این کشورها به کشورهای همسایه اش سرریز خواهد شد؛ لذا ما نمی‌توانیم حتی در آینده هم به اهداف سند چشم انداز برسیم، مگر این که نگاهی فراخ‌تر به منطقه و پیشرفت آن داشته باشیم.

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل افزود: از آنجا که کشورهای منطقه، شامل همه کشورهای واقع در فلات ایران و پیرامون آن، دارای تاریخ و فرهنگی مشترک اند، با همگرایی و تشکیل یک اتحادیه نوین منطقه ای، می‌توانیم علاوه بر انسجام هویتی و ارتقای همکاری های علمی، آموزشی، فرهنگی، گردشگری و سیاسی، به اقتصاد خود رونق دهیم و با افزایش اشتغال و سطح رفاه شهروندانمان، به پیشرفتی پایدار دست یابیم.

وی در ادامه درباره تایید صلاحیت‌های شورای نگهبان و شور و حال و فضای انتخاباتی کشور، گفت: متاسفانه این گونه اعمال نظارت که از سوی شورای نگهبان انجام می‌شود هیچ شور و هیجانی را باقی نگذاشته است چرا که هر رقابتی اگر بخواهد شور و هیجانی داشته باشد مستلزم یک رقیب قدرتمند است اما زمانی که خروجی نظارت به منزله تک بعدی عرصه سیاست شود و تمام طرف های درگیر حذف شود رقابتی وجود ندارد.  

دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور افزود: الان انتخابات ۹۸ تقریبا تبدیل به یک لیگ فوتبال شده است که یک تیم در آن حاضر است. بنابراین تماشاچی برای تشویق به ورزشگاه نمی‌آید. اگر می‌خواهیم این شور و هیجان را برگردانیم امیدوارم این چارچوب‌های قانونی که اعمال می‌شود یک مقدار تسامل و تساهل و سعه صدر را هم در دستور کار قرار دهند و این گونه نباشد بعضی از تصمیم‌ها تابعی از سلیقه‌های فردی باشد و به نقطه ای برسیم که مشارکت عمومی از دست برود که دیگر قابل برگشت نخواهد بود.

در این نشست که عصر شنبه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، از پوستر و شعار ائتلاف کاندیداهای مستقل با عنوان " بهترین ایران تاریخ  پنجاه - پنجاه " رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =