آثار پیشکسوتان عرصه پویانمایی در کانون مرور می‌شود

تهران- ایرنا- آثار شماری از پیشکسوتان عرصه پویانمایی از فردا (یک‌شنبه، ۱۳ بهمن) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نمایش درمی‌آید.

به گزارش روز شنبه، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موزه ملی هنر و ادبیات کودک در سلسله نمایش‌هایی طی پنج هفته آثار نورالدین زرین‌کلک، مرتضی ممیز، آراپیک باغداساریان، پرویز نادری و سودابه آگاه، را در سالن نمایش موزه ملی هنر و ادبیات کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب نمایش می‌دهند.

انیمیشن‌های ابر قدرت‌هشا، اتل متل توتوله و چشم تنگ دنیادار از نورالدین زرین‌کلک، آنکه خیال بافت، آنکه عمل کرد از مرتضی ممیز، وزنه‌بردار از آراپیک باغداساریان، استقلال، سیب و مرد و ابر از پرویز نادری و دایره از سودابه آگاه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ فردا (یکشنبه) نمایش داده و سه‌شنبه (۱۵ بهمن) نیز در همین ساعت بازبخش می‌شود.

حضور در این برنامه برای عموم علاقه‌مندان آزاد و حضور گروهی در صورت هماهنگی با موزه میسر است. برنامه مرور تولیدات پویانمایی در طبقه زیر همکف مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون در سالن نمایش موزه کودک برگزار می‌شود.

جواد انصافی ننه سرما در نوروز را به کانون می‌آورد

جواد انصافی، پژوهشگر، بازیگر و کارگردان نمایش‌های سنتی و ایرانی قصد دارد از اسفند سال جاری نمایش ننه سرما در نوروز را در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه ببرد. وی درباره جدیدترین تجربه خود در زمینه اجرای اثری نمایشی گفت: قصد دارم نمایش ننه سرما در نوروز را که حاصل پژوهشی ۵ ساله است که درباره نوروز انجام دادم، در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه ببرم.

 پیش از این دو نمایش را برای بزرگ‌سالان بر اساس پژوهش ۵ ساله خود در مورد نوروز به صحنه بردم و این سومین اثر برگرفته از آن پژوهش است که ویژه کودکان به صحنه می‌رود.

وی ادامه داد: در دو اثر قبلی برای بزرگ‌سالان به مسائل علمی مرتبط با نوروز پرداختم و در نمایش ننه سرما در نوروز که ویژه کودکان است قصه، موضوع مدنظر است و یک سنت‌شکنی در آن انجام داده‌ام. قصه ننه سرما در نوروز این است که بچه‌ای از عمو نوروز می‌خواهد که ننه سرما را بیدار کند و در این بین حاجی فیروز به کمک بچه‌ها این کار را انجام می‌دهد و در پی آن اتفاقاتی رخ می‌دهد.

کارگردان ننه سرما در نوروز درباره تعداد بازیگران این اثر نمایشی گفت: در این نمایش ۱۰ بازیگر به همراه ۳ نوازنده حضور دارند و ایفای نقش حاجی فیروز را خودم برعهده دارم.

وی اظهار کرد: در نمایش ننه سرما در نوروز موضوعات نوروز را به‌طرز ساده‌ای که برای بچه‌ها قابل فهم باشد، تعریف می‌کنیم. همچنین از حرکات فرم فولک و اصیل ایرانی استفاده کرده‌ایم تا بچه‌ها با آن‌ها آشنا شوند.

انصافی درباره ضرورت بازنمایی نمایش‌های سنتی برای کودکان تأکید کرد: خیلی لازم است نمایش‌های سنتی و به جرأت می‌گویم، نمایش‌های ملی‌مان را به بچه‌ها بشناسانیم. بسیاری از نمایش‌های کودک ما در حال حاضر فضای خارجی دارند در حالی‌که سوژه‌های اصیل ایرانی که فرهنگ اصیل ماست باید به بچه‌ها شناسانده شوند. اگر بچه‌ها این سوژه‌های اصیل ایرانی را بشناسند، علاقه‌مند به شناختن تاریخ مان می شوند.

این پروژهش‌گر نمایش‌های سنتی ایرانی، در پایان تصریح کرد: در دانشگاه‌های ما درباره تئاتر اروپا و آمریکا آموزش می‌دهند ولی متأسفانه واحدی درسی درباره نمایش‌های سنتی و ایرانی نداریم. وقتی بچه‌ها بدانند در پس تمام کارها، آیین‌ها، رسوم و نمایش‌های سنتی ما یک پشتوانه فکری نهفته است، به آن‌ها علاقه‌مند می‌شوند. نوع نمایش ایرانی و فضای نمایش سنتی را باید به بچه های‌مان انتقال دهیم.

برپایی نمایشگاه عکس گروه تئاتر مستقل در سینما کانون

نمایشگاه عکسی‌ از تئاترهایی که در ۱۰ سال گذشته به کارگردانی مریم کاظمی روی صحنه رفته‌ است در سینما تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا شد. گروه تئاتر مستقل به سرپرستی مریم کاظمی که به صورت پیوسته از دهه ۸۰ تولید و اجرای نمایش‌های کودک و نوجوان را علاوه بر آثار ویژه مخاطبان بزرگ‌سال در برنامه فعالیت‌های خود داشته که نمایش‌های خاله مرجان و خروس، ماه پیشونی، کلوچه دارچینی در مرکز تئاتر کانون تولید و اجرا شده است.

تئاترهای قصر یک بچه موش، آدم بلا و دیو ناقلا، رویای ماه، به زیر پاهات نگاه کن، غول بزرگ مهربان، شاهزاده خانم بدترکیب و خسیس از دیگر آثاری است که تصاویر آن در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش سیامک زمردی‌مطلق و امیر عابدی دو عکاس صاحب‌نام حوزه تئاتر گزیده‌ای از آثار خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌اند. سینما تئاتر کانون در حال حاضر به اجرای نمایش کلوچه دارچینی اختصاص دارد که ساعت ۱۹ ویژه عموم مخاطبان و صبح‌ها ویژه مدارس و مهدهای کودک اجرا می‌شود.

در این نمایش ۱۴۰ بازیگر کودک و نوجوان در ۱۶ گروه مختلف که هنرجوی مدرسه تئاتر مستقل (پنجمک) هستند در کنار بازیگران حرفه‌ای روی صحنه می‌روند.

رمان روح عزیز مینو کریم‌زاده منتشر شد

رمان روح عزیز به نویسندگی مینو کریم‌زاده از مجموعه رمان‌ نوجوان امروز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به تازگی منتشر شده است. این رمان که مناسب نوجوانان بالای ۱۵ سال است موضوعی خانوادگی دارد. روح عزیز سعی کرده است کمی جای خالی رمان‌هایی را که به روابط خانوادگی می‌پردازند، پر کند. نوشین صفاجو طراحی جلد این رمان را برعهده داشته است.

در صفحه‌ نخست این کتاب که به تازگی رونمایی شده است، پیش از شروع ماجرایی که با خودش ماجراهای دیگری می‌آورد، چنین می‌خوانیم: در زندگی روزهایی هست که عادی و معمولی به نظر می‌آیند. نه کسی درخشندگی رنگ‌شان را می‌بیند، نه عطر جادویی‌شان را در هوا احساس می‌کند؛ اما وقتی یک حادثه‌ی کوچک می‌آید و به سنگینی کوه دماوند می‌افتد روی زندگی و همه‌چیز را خراب می‌کند، همان روزهای عادی و معمولی که کسی حاضر نبود برایشان تره خرد کند، روزهای دور و درخشانی می‌شوند که آدم حاضر است برای برگرداندن آن‌ها، هر کاری بکند، هر کاری... غروب روز آخرین دوشنبه‌ی اسفند برای آرش چنین روزی بود.

مینو کریم‌زاده، نویسنده، شاعر و فیلم‌نامه‌نویس است که بیش‌تر در حوزه کودک و نوجوان کار کرده است. رمان‌های او که در سال ۱۳۴۳ در شهرکرد متولد شده است تاکنون بیشتر در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.

کریم‌زاده تا پیش از این برای رمان‌های قلب‌های نارنجی برگزیده کتابخانه مونیخ و برنده جایزه کتاب فصل، رمان پیش از بستن چمدان برنده جایزه کتاب فصل و رمان وقتی یلدا نبود در جایزه مهرگان تقدیر شده است. همچنین او به خاطر نگارش فیلم‌نامه «زن دوم» در کنار فرشته طائرپور برنده بهترین فیلم‌نامه از جشنواره فیلم کیش شده است.

رمان روح عزیز نخستین بار در سه چاپ پی‌درپی، در ۲۰۴ صفحه و با شمارگان ۷هزار و ۵۰۰ نسخه، در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه شهر کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =