دبیر کل اتحادیه عرب معامله قرن را ناامیدکننده خواند

تهران-ایرنا- احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب روز شنبه با تاکید بر این که مسئله فلسطین مسئله اعراب است ، تصریح کرد، این اتحادیه تصور نمی کرد که پیشنهاد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای صلح اینقدر ناامید کننده باشد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک ، ابوالغیط در جلسه فوق العاده اتحادیه عرب در قاهره پایتخت مصر درباره فلسطین با تاکید بر اینکه عرب ها هر پیشنهاد صلحی را با جدیت کامل دنبال می کنند، تصریح کرد: طرح اخیر آمریکا تغییر شدید سیاست آمریکا در قبال مسئله فلسطین و نحوه حل آن را افشا کرد.

وی با بیان اینکه زمان اعلان این طرح دارای ابهامات و سوال برانگیز است، تاکید کرد: مسئله فلسطین تنها مسئله فلسطینی ها نیست بلکه مسئله همه اعراب است و جلسه امروز همبستگی با مردم فلسطین است.

دبیر کل اتحادیه عرب با تاکید بر این که جلسه امروز این اتحادیه در راستای اعلام همبستگی با مردم فلسطین برگزار می شود ، گفت، اعضای اتحادیه عرب هر طرح صلحی را که درباره فلسطین ارائه شود، با جدیت بررسی می کنند چرا که مسئله فلسطین مسئله اعراب است.

وی بدون اشاره به جنایت های و تجاوزات ظالمانه اسراییل علیه مردم فلسطین ضمن تاکید بر حل درگیری میان فلسطینی ها با اسرائیلی ها، دو طرف را به گفت وگو برای دست یابی به راه حلی که دو طرف را راضی کند، فراخواند.

ابوالغیظ با تاکید بر اینکه هر آنچه را که به آنها ارائه می شود به طور عمیق مطالعه می کنند، گفت: اسرئیل طرح آمریکا را یک نوع هدیه می داند و راستگرایان اسرائیل نیز آن را فرصتی برای اجرای اهداف و برنامه های خود می دانند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸ همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح سازش‌کارانه خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند.

شخصیت‌ های سیاسی در کشورهای مسلمان به این طرح واکنش نشان داده‌اند؛  همچنین شهرهای مختلف فلسطین از جمله غزه و کرانه باختری در واکنش به این اقدام ترامپ، شاهد تظاهرات سراسری است.

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هستند، از این طرح حمایت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =