شورای نگهبان هنوز نتایج بررسی اعتراض داوطلبان تهران را اعلام نکرده است

تهران- ایرنا- رئیس ستاد انتخابات استان تهران اعلام کرد: تاکنون نتیجه بررسی اعتراض داوطلبان استان تهران در شورای نگهبان که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت نشده بودند به استانداری داده نشده است اما نسبت به تجدیدنظر در فهرست تأیید صلاحیت شدگان خوش بین هستیم.

به گزارش ایرنا «شکرالله حسن بیگی» امروز شنبه در یک نشست خبری به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی در محل استانداری افزود: تعداد سه هزار و ۸۷۹ نفر در استان تهران برای نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی در شش حوزه انتخابیه آن ثبت نام کرده بودند که هیأت‌های اجرایی صلاحیت سه هزار و ۶۱۱ نفر یعنی ۹۳.۹ درصد از آنها را تایید کردند.

وی افزود: در مجموع، تعداد ۲۶۸ نفر از سوی هیاتهای اجرایی انتخابات رد صلاحیت شدند که برخی از آنها به دلیل اشکالات شکلی پرونده نظیر نداشتن مدرک کارشناسی ارشد یا عدم استعفا در موعد مقرر بود و سایر داوطلبان نیز در استعلام صورت گرفته از مراجع چهارگانه شامل دادگستری، نیروی انتظامی، ثبت احوال و وزارت اطلاعات تایید صلاحیت نشده بودند.

به گفته رییس ستاد انتخابات استان تهران، پس از رسیدگی هیات نظارت بر انتخابات، تعداد دو هزار و ۴۹۵ نفر از داوطلبان برای نمایندگی مجلس از استان تهران احراز صلاحیت نشدند و در مجموع، صلاحیت یکهزار و ۲۶۰ تن از آنها  (حدود یک سوم داوطلبان) مورد تایید قرار گرفت.

حسن بیگی با اشاره به اعتراض شمار زیادی از افراد رد صلاحیت شده به این نتیجه و درخواست رسیدگی آنها از شورای نگهبان گفت: امیدواریم با دریافت لیست  تجدید نظر در باره تأیید صلاحیت شدگان از سوی شورای نگهبان، فضای انتخابات، رقابتی شود و  همه کسانی که در چارچوب قانون اساسی فعالیت می‌کنند بتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند.

طبق قانون، شورای نگهبان باید تا شب گذشته نتایج رسیدگی به صلاحیت همه داوطلبان معترض به عدم تایید صلاحیت خویش را اعلام می کرد.

مطابق قانون، تبلیغات نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی از بیست و سوم بهمن ماه به مدت یک هفته آغاز می شود.

ستاد انتخابات کشور امروز در اطلاعیه ای اعلام کرد: در راستای اجرای "تبصره (۳) ماده واحده قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب ۲۲/ ۸ / ۱۳۷۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام "به اطلاع آن دسته از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره­ مجلس شورای اسلامی که طبق نظریه­ هیات اجرایی­، هیات نظارت استان و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، «تایید صلاحیت» شده ­اند ولی صلاحیت آنان توسط شورای نگهبان تایید نشده است می‌رساند، چنانچه نسبت به عدم تایید صلاحیت خود اعتراض دارند، می‌توانند درخواست رسیدگی مجدد خود را شخصاً به همراه دلایل و مدارک معتبر از روز شنبه ۱۲ بهمن تا روز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ (به مدت ۳ روز) به شورای نگهبان ارائه کنند.

در همین حال، سخنگوی شورای نگهبان امروز از احتمال افزایش تایید صلاحیت‌شدگان در وقت قانونی خبر داد و گفت: در این مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، حدود دوهزار نفر تایید صلاحیت شده اند.

«عباسعلی کدخدایی» به خبرنگاران گفت: «۲ هزار تن به شمار تاییدصلاحیت‌شدگان اضافه شد نزدیک به دو هزار نفر به تایید صلاحیت شدگان شورای نگهبان اضافه شده است.  خواهش می‌کنیم که همچنان دوستان و صاحبنظران سیاسی منتظر بمانند و در اظهارنظرها عجله نکنند شورای نگهبان به وظیفه نظام قانونی خود عمل می‌کند و نسبت به بررسی صلاحیت‌ها حساسیت لازم وجود دارد.»

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز جمعه دوم اسفندماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.

استان تهران پنج حوزه انتخابیه و در مجموع ۳۵ نماینده در مجلس دارد که تعداد ۳۰ نفر از آنان را نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس تشکیل می‌دهند.

حسن بیگی گفت: ۱۸۰ هزار نفر در قالب عوامل اجرایی، بازرسی، انتظامی و امنیتی با ستاد انتخابات استان تهران همکاری می کنند.

وی یادآور شد:  ۶ هزار و ۶۵۹ شعبه اخذ رای با ۱۳ هزار و ۳۱۸ صندوق رای برای انتخابات همزمان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در استان تهران پیش بینی شده است.

رییس ستاد انتخابات استان تهران همچنین نسبت به تبلیغات زودهنگام نامزدهای انتخابات مجلس هشدار داد و گفت که برخی افراد که حتی تایید صلاحیت هم نشده اند، تبلیغات خود را در فضای مجازی آغاز کرده اند که این کار خلاف قوانین انتخابات است.

وی از همه تشکلها نیز خواست در انتشار فهرست اسامی داوطلبان دقت کنند تا آبروی برخی داوطلبان - که تایید صلاحیت نشده اند- حفظ شود.

انتخابات میاندوره ای خبرگان

رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت که در انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری، سه نماینده از استان تهران انتخاب می شوند. 

حسن بیگی اضافه کرد: برای این سه کرسی در مجلس خبرگان رهبری ١۴۴ نفر ثبت نام کرده بودند که در جریان رسیدگی به پرونده ها ٧٠ نفر انصراف دادند و ۵٨ نفر رد صلاحیت شدند و در نهایت، ١۶ نفر تأیید صلاحیت شده با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وی یادآور شد: تبلیغات نامزدهای انتخاباتی نامزدهای انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان به مدت دو هفته از ١٧ بهمن آغاز شده و ٣٠ بهمن به پایان می رسد.

مشکل امنیتی نداریم

معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران هم در این نشست خبری در باره امنیت انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری گفت:  کوچک ترین نگرانی امنیتی برای برگزاری انتخابات دوم اسفند ماه در استان تهران وجود ندارد.

حمیدرضا گودرزی افزود:در ستاد امنیت انتخابات استان طرح های امنیتی در استان تهیه و در آن، فرصت‌ها و تهدیدها در نظر گرفته شده است.

وی  تصریح کرد: تمامی نیروهای دستگاه های اطلاعاتی، نظامی و انتظامی آمادگی کامل را برای تامین امنیت انتخابات دارند و از این نظر، هیچ دغدغه و نگرانی نداریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =