گفتمان انقلاب در ۱۴ بقعه متبرکه خراسان جنوبی برگزار می‌شود

بیرجند- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: همزمان با ایام الله دهه فجر گفتمان انقلاب اسلامی در ۱۴ بقعه متبرکه و یک مدرسه برگزار می‌شود.

 حجت الاسلام پرویز بخشی پور روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: بقاع متبرکه شاخص هر شهرستان میزبان برنامه گفتمان انقلاب اسلامی است که سخنرانان محوری در این گفتمان‌ها به بیان دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و اهداف والای آن می‌پردازند.

وی هدف از برگزاری این گفتمان را استفاده از ظرفیت فرهنگی بقاع متبرکه عنوان کرد و افزود : بر اساس تاکید مقام معظم رهبری بر تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب فرهنگی دهه فجر فرصتی مناسبی است که در جوار امامزادگان موضوع انقلاب اسلامی نیز برای زائران تببین شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی تصریح کرد: غبارروبی ۱۲ بقعه متبرکه و گلزار شهدای هر شهرستان نیز از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در ایام دهه فجر است.

وی برگزاری ۶ محفل انس با قران در جوار امامزادگان را یادآور شد و گفت: برنامه محوری تکبیر شب ۲۲ بهمن نیز در امامزادگان باقریه برگزار خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی  اظهار داشت: افتتاح کاروانسرای چاه گنبد معروف به موقوفه کرمعلی یزدی در شهرستان طبس نیز از جمله پروژه های عمرانی دهه فجر امسال است.

وی افزود: این پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی به بهره برداری می‌رسد.

بخشی پور با اشاره به نقش پیروزی انقلاب اسلامی در احیای فرهنگ وقف گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران وقف نقش بسزایی در پیشرفت و آبادانی و همچنین حمایت از محرومان و نیازمندان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی و علمی داشته است.

وی گفت: تامین آب شرب و گوارا یکی از نیت‌هایی است که در حوزه وقف به عنوان سنت دینی قدمت دیرینه دارد به طوری که بعد از گذشت نزدیک به یک قرن این نیت زنده مانده و کام مردم شهر بیرجند از موقوفه‌ای با نیت آب، شیرین است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی عنوان کرد: یکی از خدماتی که امسال  مردم استان خراسان جنوبی از وقف بهره‌مند شدند احداث سقاخانه‌های آب شیرین بوده که در کشور بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: موقوفه بنگاه خیریه آب لوله یکی از مهمترین موقوفه‌های خراسان جنوبی است که با نیت آب برای اولین بار در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی به صورت مشارکتی با کمک ۳۰ نفر از خیران شهر  به ثبت رسید تا سال ۷۲ در قالب آبرسانی به شهر فعالیت داشت .

بخشی پور افزود: اکنون که قریب به یک قرن از آن وقف تاریخی می‌گذرد در حالی بخشی از شبکه آب شهری بیرجند توسط مخازنی که شرکت آب و فاضلاب احداث کرده تامین می‌شود اما بازهم نیت آن موقوفه تعطیل نشده و اداره کل اوقاف و امور خیریه برای زنده شدن آن نیت، سقاخانه‌هایی را احداث کرده است.

وی یادآور شد:در شهر بیرجند هشت سقاخانه آب شیرین از محل موقوفه آبلوله بیرجند با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان به منظور رفاه حال شهروندان احداث شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی تاکید کرد: ایام الله دهه فجر فرصت بسیار مغتنمی است تا این برکات وقف بعد از انقلاب اسلامی برای مردم بازگو شود.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب چیزی به نام اوقاف و عمل به نیت واقفان وجود نداشت، گفت: اگر در آن دوران وقفی هم وجود داشت به صورت سیاسی و دولتی به آن عمل و موقوفه‌ها به افراد واگذار می‌شد لذا مبانی اسلام ملاک عمل نبود.
 
بخشی پور یکی از برکات پیروزی انقلاب اسلامی را احیای وقف و پس گرفتن موقوفات از افراد اعلام کرد و یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب مردم علاوه بر وقف اموال خود جان خود را نیز به نوعی وقف آن کردند و شخصیت‌ها و علمای بزرگی از جان خود برای محکم‌تر کردن ریشه دین و انقلاب گذشتند.

وی یادآور شد: به برکت انقلاب اسلامی هم اکنون بقاع متبرکه هم به محلی برای ارایه خدمات رفاهی به مردم و انجام کارهای فرهنگی تبدیل شده است. و با اجرای پروژه‌های عمرانی و برنامه‌های فرهنگی گسترده وضعیت کنونی بقاع متبرکه به هیچ وجه با قبل از انقلاب اسلامی قابل قیاس نیست.

خراسان جنوبی بیش از ۹ هزار موقوفه دارد.

اخبار مرتبط