۳۲۵ درصد منابع بانک مسکن قزوین به تسهیلات اختصاص یافت

قزوین - ایرنا - ۳۲۵ درصد منابع بانک مسکن استان قزوین به پرداخت تسهیلات اختصاص پیدا کرده در حالی که استاندارد این گونه پرداخت‌ها در نظام بانکی کشور تا سقف ۸۵ درصد در نظر گرفته شده است.

تامین مسکن به عنوان دومین نیاز مهم بشر، در زمره یکی از مهمترین وظایف دولت‌ها محسوب می‌شود تا جایی که اهمیت این موضوع باعث شده تا همواره از مسوولان عالی کشور گرفته تا سطوح پایین‌تر مانند استانداران، در برنامه‌ریزی‌های میان مدت و بلند مدت خود انجام این وظیفه را در اولویت کاری خود دهند چرا که رفع این نیاز می‌تواند در کاهش نابرابری‌ها و برقراری عدالت اجتماعی در سطح جامعه تاثیرگذار باشد.

باید دانست که تامین مسکن برای عموم جامعه از جمله مولفه‌های بسیاری مهمی است که دولتمردان بایستی با ایجاد دسترسی آسان به امکانات و خدمات این حوزه، زمینه را برای بهره‌مندی آحاد جامعه در رسیدن به این هدف یاری کنند چرا که با ایجاد این مساله، زمینه مساعد برای ارتقای توسعه سایر شرایط از جمله رفاه اجتماعی و اقتصادی به همراه ایجاد فرصت‌هایی نظیر مولفه‌های بهداشتی و خدماتی، فرهنگی و امنیتی نیز در جامعه تا حدود زیادی فراهم خواهد شد.

با توجه به اینکه امروزه و در شرایط خاص اقتصادی کشور شاید به جرات بتوان گفت که بیش از ۵۰ درصد از درآمد خانوارها به بخش مسکن تخصیص می‌یابد، این مساله بسیاری از اقشار جامعه، به خصوص طبقه متوسط و کم درآمد را با چالش‌های جدی روبرو ساخته و این در حالی است که بسیاری از افراد با توجه به وضعیت موجود شاید تا سالیان سال و یا حتی آخر عمر از رسیدن به یک سرپناه مناسب محروم باشند.

برای رفع این مشکل اجتماعی، دولت نهم از سال ۸۵ طرحی موسوم به مسکن مهر را با هدف خانه‌دار شدن اقشار کم درآمد به مورد اجرا گذاشت که با توجه به برخی معایب و محاسن این طرح، حدود ۵۵ هزار واحد در سطح استان قزوین برای انجام این مهم در نظر گرفته شد.

با توجه به وسعت و جمعیت قزوین که تنها یک درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده، مانده تسهیلات بانک مسکن در استان دارای رتبه سیزدهم و در بخش منابع نیز هفدهمین استان به شمار می رود و به عنوان تنها بانک تخصصی در حوزه مسکن، ورود جدی به ارایه تسهیلات به متقاضیان طرح مسکن مهر را داشته که برای کم و کیف این مساله، ایرنا مصاحبه‌ای را با مدیرکل شعب این بانک در استان به انجام رسانده است..

ایرنا: گزارشی از عملکرد تسهیلاتی این بانک در حوزه مسکن مهر استان قزوین ارایه دهید؟ 

بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی، با ۸۱ سال سابقه فعالیت در سال ۱۳۱۷ و با عنوان بانک رهنی فعالیت خود را در سطح کشور آغاز کرده و در حال حاضر نیز در استان قزوین دارای ۲۲ شعبه فعال است.

با توجه به اینکه مانده تسهیلات بانک مسکن در قزوین بیش از ۳۱ هزار میلیارد ریال برآورد شده، رتبه نخست بانکی کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده و بانک عامل در بخش مسکن مهر و همچنین در حوزه طرح اقدام ملی که اخیرا توسط وزارت راه و شهرسازی اعلام شده، به ارایه خدمات می‌پردازد.

حوزه فعالیت مسکن می‌تواند پاسخگوی ایجاد فرصت‌های شغلی در جامعه باشد؟

بدون تردید و از نگاه کارشناسان خبره و آگاه به مسایل اقتصادی بخش مسکن یکی از حوزه‌های بسیار جذاب در امر سرمایه‌گذاری است و به جهت نیاز مبرم جوامع انسانی امروز به آن، این بخش با توجه به اینکه ارتباط تنگاتنگی که با بسیاری از بخش‌ها دارد به تنهایی قادر به حرکت درآوردن ۴۵۰ شغل مرتبط نیز می‌باشد.

با توجه به تاکید صریح مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و سایر مسوولان عالی رتبه کشور مبنی بر لزوم ایجاد فرصت‌های شغلی با توجه به امکانات موجود داخلی، بخش مسکن می‌تواند کمک حال بسیار خوب و قابل توجهی در حوزه اشتغالزایی باشد.

دیگر جذابیت موجود در حوزه مسکن، ارزبری بسیار پایین با استفاده از تامین منابع داخلی است و به همین لحاظ اعتقاد داریم در شرایط کنونی، این بخش می‌تواند به اشتغال استان و سایر حوزه‌های مرتبط کاری خود کمک کند.

بانک مسکن به غیر از فعالیت‌های بانکی در سایر حوزه‌های اجتماعی نیز ورود پیدا می‌کند؟ 

بانک مسکن در کنار وظایف ذاتی خود اقداماتی را در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی نیز انجام می‌دهد تا جایی که به عنوان مثال، سال گذشته این بانک اقداماتی را در بخش خاک داشت و امسال نیز در حوزه آب فعالیت‌هایی را به انجام رساند که منجر به دریافت لوح تندیس از سوی معاونت ریاست جمهوری نیز شد.

سال آینده نیز این بانک قصد دارد تا ورود جدی به حوزه هوا داشته باشد.

بانک مسکن قزوین از استان‌های پیشتاز در حوزه مسکن مهر است

بانک مسکن قزوین از استان‌های پیشتاز در حوزه مسکن مهر در کشور بوده تا جایی که ۹۵ درصد از گیرندگان تسهیلات این طرح تاکنون به فروش اقساطی رسیده و کارت قسط خود را دریافت کرده‌اند و مابقی وام گیرندگان هم براساس تاکید مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، تا پایان شهریور ماه سال آینده که این پروژه به اتمام می‌رسد، کارت‌های اقساط خود را دریافت می‌کنند.

بانک مسکن استان قزوین همچنین برای افزایش میزان تسهیلات در این حوزه ضمن برگزاری جلساتی با برخی از مسوولان تعاونی‌های مسکن مهر و سایر پروژه‌های درگیر این طرح که تسهیلات ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون ریالی دریافت کرده‌اند آمادگی خود برای افزایش سقف این تسهیلات تا ۴۵۰ میلیون ریال و با نرخ جذاب ۴ درصد را به منظور اتمام هرچه سریع‌تر این واحدها، اعلام داشته است.

توجه به بهسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی در بافت‌های ناکارآمد شهری به عنوان یکی دیگر از مسوولیت‌های اجتماعی طی یک دهه گذشته سخت مورد توجه سیاست‌های بانک مسکن قرار گرفته و در این راستا تاکنون به ۲ هزار و ۳۸۴ واحد مسکونی در قزوین تسهیلات نوسازی داده شده و هم اکنون نیز در صورت وجود متقاضی در این بخش، بانک در هر شرایطی قادر به ارایه تسهیلات خواهد بود.

تسهیلات واگذاری در بخش بافت‌های فرسوده شهری برای هر واحد تا ۴۰۰ میلیون ریال و با کارمزد ۹ درصد بوده که در صورت استفاده از فن‌آوری‌های نوین در حوزه ساخت و ساز این مجموعه، سقف تسهیلات به یک میلیارد ریال و برای انبوه سازان نیز تا ۸۰۰ میلیون ریال و بدون سپرده‌گذاری از سوی این بانک تعیین شده است.

ارایه تسهیلات خرید مسکن به زوج‌ها تا سقف ۲ میلیارد ریال 

در بخش افزایش سقف تسهیلات نیز طی هفته‌های اخیر و از ۱۷ دی ماه گذشته به شبکه این بانک اعلام شد که زوج‌ها از محل خرید اوراق تا سقف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال به همراه ۴۰۰ میلیون ریال از محل وام تعمیرات می‌توانند از بانک مسکن تسهیلات دریافت کنند و این میزان در سایر شهرستان‌های استان بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

تسهیلات یاد شده به متقاضیان برای پلاک‌هایی با عمر ۲۵ سال خواهد بود و اگر طول عمر ساختمان‌ خریداری شده بیش از این باشد به طور حتم سقف ارایه تسهیلات نیز کاهش خواهد یافت و نرخ سود آن نیز ۱۷.۵ درصد بود و افراد به دفعات مختلف نیز می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند باشند.

نرخ سود خرید مسکن برای اقشار کم درآمد و یا همان خانه اولی‌ها توسط بانک مسکن ۸ درصد تعیین شده و اگر متقاضیان از این تسهیلات که سقف آن برای هر زوج ۶۰۰ میلیون ریال و با سپرده گذاری نیز صورت می‌پذیرد در بافت‌های فرسوده باشد، ۲ درصد نیز از آن کاسته و به ۶ درصد خواهد رسید. 

مطالبات بانک مسکن در استان قزوین بالغ بر یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال است

در حوزه مسکن مهر متاسفانه بخشی از وام گیرندگان تسهیلات خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند اما با این وجود این بانک فرصت جدیدی را برای این دسته از افراد تعیین کرده تا جایی که اگر تا پایان امسال نسبت به واریز اقساط معوق خود اقدام کنند با شامل شدن از طرح بخشودگی بانک، تمامی جرایم آنها بخشیده خواهد شد.

مطالبات بانک مسکن استان قزوین بالغ بر یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال است که ۶۰ درصد آن مربوط به بخش مسکن مهر و روستایی می‌شود.

بانک مسکن همچنین برای آن دسته از روستاییانی که تسهیلات دریافت کرده‌اند، در قالب تبصره ۳۵ اگر قراردادشان تا سال ۹۷ سررسید شده باشد می‌توانند با مراجعه به شعب بانک نسبت به بخشودگی سود و جرایم تسهیلات خود اقدام کنند.

بانکداری دیجیتالی به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های این بانک در نظر گرفته شده که با بهینه‌سازی شعب سراسر کشور و استان، این بانک امیدوار است بتواند در حوزه ترازنامه‌ای، وضعیت مطلوبی را در آینده نزدیک کسب کند.

آن دسته از تسهیلات گیرندگان ما نیز اگر نیازی به سند رهنی خود که در نزد این بانک است، داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به شعب بانک به اندازه ۱۱۰ درصد از تسهیلات خود را سپرده گذاری کنند تا نسبت به فک سند رهنی خود اقدام به عمل آید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =