جشنواره تئاتر فجر از پیوست رادیو تئاتر تا اجراهای روز ششم

تهران- ایرنا- با گذشت نیمی از سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در روز سه شنبه (فردا) ششمین روز، لیست بخش رادیو تئاتر نیز به اجراهای جشنواره اضافه می‌شود.

روز سه شنبه در ششمین روز از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجراهای بخش رادیو تئاتر به بیش از ۲۰ اجرای تئاترها در شاخه های گوناگون هنری در بخش های رقابتی و غیررقابتی اضافه می شود.

رادیو تئاتر

در بخش رادیو تئاتر که در روز سه شنبه نخستین اجراهای خود را در دو بخش مسابقه و میهمان آغاز خواهد کرد دو نمایش اجرا می شود که هر دو در بخش مسابقه حضور دارند.

نمایش عروس فرات به نویسندگی و کارگردانی پیمان قریب پناه و تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا از تهران ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۵۴ دقیقه و نمایش کادوی تولد به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی بهرام نوری از تهران ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۲۶ دقیقه در تالار رودکی اجرا دارند.

نمایش‌های به علاوه فجر

در بخش نمایش‌های به علاوه فجر روز سه شنبه ۸ سالن خصوصی این بخش نمایش هایی اجرا می شود که از تعداد شش نمایش در بخش رقابتی حضور دارند.

نمایش کابوس کاووس به نویسندگی و کارگردانی مجتبی حسینی قیری از قیروکارزین ساعت ۱۹ به مدت ۶۰ دقیقه در تماشاخانه ایران تماشا و نمایش دختر/پسر به نویسندگی و کارگردانی پارسا محمدزاده از تهران ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۵۰ دقیقه در تماشاخانه آژمان که در بخش مسابقه حضور ندارند اجرا می شوند.

همچنین نمایش مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن به نویسندگی و کارگردانی فرانک فروتن از تهران در دو نوبت ۱۹ و ۲۱ به مدت ۷۰ دقیقه نخستین و تنها اجرای خود را در عمارت نوفل‌لوشاتو پشت سر می گذارد. این نمایش در بخش مسابقه به علاوه فجر شرکت کرده است.

نمایش رکوییم برای یک راهبه نوشته آلبر کامو و به کارگردانی روزبه اختری از تهران که روز دوشنبه نخستین اجرای خود را به صحنه برد بار دیگر ساعت ۲۱ به مدت ۹۰ دقیقه در خانه نمایش مهرگان به صحنه می رود و فردا جای خود را به نمایش وقتی همه خواب بودیم خواهد داد.

همچنین نمایش در کشور شما به نویسندگی دامون نوروزی و کارگردانی ندا تعمیمی از تهران در بخش مسابقه ساعت ۱۷:۳۰ به مدت ۶۵ دقیقه در تماشاخانه دیوار چهارم بعد از اجرای روز دوشنبه در ششمین روز از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر آخرین اجرای خود را انجام می دهد و صحنه را برای نمایش ماندات می دهد که در بخش غیررقابتی شرکت کرده است.

تماشاخانه آژمان که طی روزهای نخست سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نمایشی بر صحنه نداشته است از روز سه شنبه با اجرای تنها دو نمایش خوابمردگی و رپرتاژ اندیشه های کال فعالیت خود را آغاز می کند که هر دو نمایش در بخش مسابقه به علاوه فجر حضور دارند.

نمایش خوابمردگی نخستین اجرای خود را ساعت ۱۹:۳۰ به صحنه می برد که زمان آن ۶۵ دقیقه پیش بینی شده است در روز چهارشنبه نیز بار دیگر بر صحنه حاضر خواهد شد.

علی بیگدلی نیز که طی روزهای گذشته در تماشاخانه شانو نمایش های مختلفی را در بخش های رقابتی و غیررقابتی به صحنه برده است روز سه شنبه نمایش چنگار را از تهران ساعت ۱۷ به مدت ۴۵ دقیقه اجرا خواهد کرد که این نمایش نیز به صورت رقابتی در جشنواره حضور دارد.

نمایش وجود نیز به طراحی و کارگردانی بهزاد غلامی به عنوان نخستین اجرای خانه نمایش دا در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از تهران ساعت ۲۱ به مدت ۴۵ دقیقه به صحنه می رود.

نمایش محیطی بیا جلوتر نوشته حسین برفی نژاد و کارگردانی سجاد باقری در عمارت نوفل‌لوشاتو به صورت غیر رقابتی اجرا می شود.

نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی

در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی هشت نمایش اجرا می شود که همانند روزهای گذشته به جز نمایش تنها یک زمین داریم باقی اجراها در بخش رقابتی جشنواره حضور دارند.

در مترو میدان ولیعصر (عج) ایوان انتظار در ساعت های ۱۰:۳۰ و ۱۱ به ترتیب دو نمایش زنی اینجا نمانده به نویسندگی و کارگردانی افشین خدری از سنندج به مدت ۲۰ دقیقه و نمایش سایلنت به نویسندگی محمد جعفری لفوت و کارگردانی احمد نیک قلب از لاهیجان به مدت ۲۵ دقیقه اجرا می شوند.

نمایش مین به نویسندگی زینب زاولانه و کارگردانی نسا سلیمانی از خمینی شهر که طی روزهای گذشته در ایوان انتظار و محوطه تئاترشهر اجرا داشته است روز سه شنبه ساعت ۱۷ به مدت ۲۵ دقیقه و نمایش زنی اینجا نمانده ساعت ۱۶:۳۰ در محوطه خانه هنرمندان ایران اجرا می کنند.

نمایش مم مم شو به نویسندگی محسن اردشیر و کارگردانی مجتبی خلیلی از اصفهان ساعت ۱۶ به مدت ۲۰ دقیقه، نمایش سیرک به نویسندگی و کارگردانی سمیه مهری از تهران ساعت ۱۷ به مدت ۳۵ دقیقه، نمایش سایلنت ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۲۵ دقیقه و نمایش تنها یک زمین داریم تولید بازار بزرگ ایران در بخش میهمان از تهران که از روز شنبه اجرای خود را آغاز کرده است ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۴۰ دقیقه در محوطه تئاتر شهر اجرا می کنند.

نمایش چیدمان اجرا اکسیر از کرج با طراحی علی کاظمی از ۱۲ تا ۱۷ بهمن ماه در ساعت های ۱۶، ۱۶:۳۰، ۱۷، ۱۷:۳۰ و ۱۸ در موسسه صبا فرهنگستان هنر اجرا خواهد داشت.

نمایش‌های صحنه‌ای 

نمایش بیگانه در خانه به نویسندگی و کارگردانی محمد مساوات که پیش از این قرار بود در تئاتر مستقل تهران تنها دو روز از جشنواره اجرا داشته باشد اما پیش از آغاز جشنواره برای ۶ اجرا به سالن اصلی تئاترشهر منتقل شد و روز شنبه نخستین اجرای خود را به صحنه برد و ششمین روز از جشنواره همچنان در سالن اصلی این مجموعه هنری به اجرای خود ادامه می دهد؛ این نمایش از تهران در بخش مسابقه صحنه ای حضور دارد و ساعت ۱۹ به مدت ۱۳۰ دقیقه اجرا خواهد شد.

در مجموعه تئاترشهر نمایش سکوت سفید نوشته استوپارد و کارگردانی کوروش سلیمانی از تهران در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه، نمایش مهندس واشینگ کلوز به نویسندگی و کارگردانی ابوالفضل بلغندر از قم در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ به مدت ۴۵ دقیقه و نمایش شهر بد به کارگردانی پلول ژوکتاک از لهستان در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ به مدت ۵۰ دقیقه به ترتیب در تالارهای چهارسو، سایه و قشقایی اجرا خواهند شد که از نمایش های فوق سکوت سفید خارج از مسابقه، مهندی واشینگ کلوز در بخش رقابتی و شهر بد در بخش بین الملل شرکت کرده اند.

نمایش سرزمین پدری به نویسندگی و کارگردانی محمد قاسمی از تهران در دومین و آخرین روز اجرای خود سه شنبه ساعت ۱۸ در تماشاخانه سرو به مدت ۶۰ دقیقه در بخش غیررقابتی و نمایش قزل حصار به نویسندگی و کارگردانی امین ابراهیمی از کوهدشت در دو نوبت ۱۷ و ۲۰ به مدت ۱۲۰ دقیقه در بخش رقابتی به صحنه می روند.

تماشاخانه ایرانشهر نیز میزبان دو نمایش مده‌آ به نویسندگی عزیز نعمتی براساس مده‌آ اوریپید و کارگردانی شبنم یوسفی از ارومیه در دو نوبت ۱۷ و ۲۰ در تالار ناظرزاده کرمانی  به صورت غیررقابتی و نمایش شازده احتجاب به نویسندگی و کارگردانی افشین زمانی در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۴۵ به مدت ۷۵ دقیقه در تالار سمندریان در بخش رقابتی خواهد بود.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه فعالیت خود را آغاز کرده است و شامگاه ۲۱ بهمن‌ماه به کار خود پایان خواهد داد.

فراخوان این دوره از جشنواره تیرماه سال جاری منتشر شد که در متن آن آثار را در بخش های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و بخش به علاوه فجر به صورت رقابتی و غیررقابتی به صورت تفکیک شده پذیرفت.
بر همین اساس آثار پذیرفته شده در بخش پوستر و عکس تئاتر در نمایشگاه لحظه قطعی از ۵ تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برپا و ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس و ۶۰ پوستر از ۳۵ طراح به نمایش گذاشته شده است.

بعد از حواشی انصراف ها نیز از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش و از ۲۷ اثر بخش غیررقابتی ۱۵ اجرا در جشنواره حضور دارند.

همچنین از هفت اثر بخش بین الملل شش اثر اجرا خواهند داشت. در این میان دو اثر سردار پرچم دار و #همه همدردیم به بخش های نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی و در بخش رادیو نمایش نیز یک اثر با عنوان سردار عشق به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است که این سه نمایش جدید به گرامیداشت سردار شهید قاسم سلیمانی و جانباختگان سانحه هوایی (سقوط هواپیمای ایران- اوکراین) اختصاص دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =