احضار شاهدان پرونده استیضاح ترامپ به محکمه سنا رای نیاورد

نیویورک- ایرنا- جمهوریخواهان سنای آمریکا که اکثریت را در اختیار دارند، به احضار شاهدان پرونده روسوایی ترامپ در ماجرای "اوکراین‌گیت" رای ندادند.

دهمین روز محکمه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه پس از آنکه دادستان‌های استیضاح و وکلای مدافع ترامپ درباره لزوم یا غیرضروری بودن شاهدان و مدارک مرتبط با رسوایی اوکراین گیت به مدت چهار ساعت صحبت کردند، مجلس سنا وارد رای گیری درباره این قطعنامه شد.

اگرچه دو نفر از جمهوریخواهان به این قطعنامه رای مثبت دادند اما باز هم اکثریت ۵۱ نفر در اختیار جمهوریخواهان بود و قطعنامه با ۴۹ رای مثبت در پشت سد طرفداران ترامپ متوقف شد.

موضوع احضار شاهدان به ویژه جان بولتون از زمانی داغ شد که در بخشی از کتاب در دست انتشار وی که نیویورک تایمز افشا کرد، مساله فشار به اوکراین برای انجام تحقیقات علیه هانتر بایدن فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۲۰ مورد تاکید قرار گرفته است.

وکلای مدافع در رد حضور شاهدان گفتند مدیران استیضاح می خواهند کاری که در مجلس نمایندگان نتوانستند انجام دهند را در این مجلس اجرا کنند، در حالی که محکمه محل رسیدگی است و همه این موارد را در قطعنامه فرایند رسیدگی رد کرد.

پاتریک فیلبین تاکید کرد کاری که سنا باید انجام دهد، مختومه کردن این پرونده است.

چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنای آمریکا پس از این رای‌گیری در جمع خبرنگاران حاضر شد و رخداد صحن سنا را یک "فاجعه بزرگ" خواند.

وی افزود: آمریکا این روز را به یاد خواهد آورد، هنگامی که مجلس سنا به وظایف خود عمل نکرد، هنگامی که مجلس سنا از حقیقت دور شد و با یک محاکمه شرم آور همراه بود.

این عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا ادامه داد اکنون به کارگروه دموکرات ها باز خواهد گشت تا در مورد کارهایی که در آینده باید انجام دهند، صحبت کنند.

چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا با دو اتهام "سوء استفاده از قدرت" و " اخلال در کار کنگره" در مجلس نمایندگان استیضاح شد و پرونده برای تصمیم گیری برای ادامه کار یا برکناری وی به مجلس سنا ارجاع شد.

برای تشکیل دادگاه سنا، جان رابرتز رئیس دیوان عالی آمریکا ریاست سنا را بر عهده گرفت و از روز سه شنبه هفته گذشته، مدیران استیضاح و وکلای مدافع ترامپ هرکدام به مدت سه روز و جمعا ۴۸ ساعت به طرح دلایل موافق و مخالف استیضاح پرداختند.

پس از آن، سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات از روز چهارشنبه تا پنج شنبه جمعا به مدت ۱۶ ساعت سوالات خود را به صورت کتبی از طریق رئیس محکمه از دو طرف دعوا پرسیدند.

بر این اساس، به نظر می رسد جمهوریخواهان برای پایان دادن به این پرونده و حرکت به سوی رای گیری نهایی عجله دارند تا ترامپ در سه شنبه هفته آینده با نمایش قهرمانی، در سخنرانی سالانه کنگره شرکت کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =