سازمان هواپیمایی: برای تعلیق پروازها به چین آماده‌ایم

تهران - ایرنا - سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور می‌گوید: این سازمان در هماهنگی با وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، آماده برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی یا تعلیق پروازها در راستای اقدامات کنترلی و پیشگیرانه است؛ تصمیم نهایی مشروط به درخواست نهادهای بالادستی است.

در حالی که وزیر بهداشت ساعتی قبل در حساب توییتر خود نوشت که در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور از وی خواسته است تا از طریق وزارت خارجه ایران و وزارت راه  و شهرسازی مانع ورود هرگونه مسافر از چین به ایران شوند؛ دانشجویان ایرانی زیادی هستند که تمایل دارند هر چه زودتر چین را به مقصد ایران ترک کنند.

گفته می شود که ۵۰ ایرانی در ووهان چین که کانون انتشار کروناویروس جدید است سکونت دارند که ۱۵ نفرشان دانشجو هستند.

«عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز پنج شنبه ۱۰ بهمن درباره اقدامات برای انتقال ایرانیان ساکن شهر ووهان چین که کانون انتشار ویروس کرونا است، گفت که خارج کردن دانشجویان و ایرانیان مقیم از این شهر، هدف اصلی  است اما عملیاتی شدن روند انتقال ایرانیان از این شهر را منوط به موافقت دولت چین بر اساس مقررات بین‌المللی بهداشت و ایمنی دانست که مانع از گسترش بیشتر ویروس‌ها و بیماری‌های کشنده و خطرناک در دیگر کشورها می‌شود.

«رضا جعفرزاده» سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا با پروازهای فوق‌العاده، برنامه‌ای برای انتقال فوری دانشجویان ایرانی که درحال تحصیل در دانشگاههای چین هستند، دارید گفت: این تصمیم به وزارت امور خارجه بازمی‌گردد و درصورتی که این وزارتخانه برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی از شهرهای چین به تفاهم با دولت چین رسیده باشد، سازمان هواپیمایی آماده انتقال دانشجویان به ایران است.

وی گفت: اکنون پروازهای برنامه‌ای از مبدا چین به ایران برقرار است و مشکلی برای انتقال وجود ندارد و حتی اگر درخواستی برای این انتقال باشد با سرعت اقدام به بازگرداندن دانشجویان ایرانی خواهیم داشت.

جعفرزاده همچین در پاسخ به این سوال که آیا بعد از درخواست صبح امروز وزارت بهداشت برای تعلیق پروازها، اقدامی صورت گرفته است،گفت: این تصمیم نیز مشروط به دستور نهادهای بالادستی است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی گفت: غربالگری ویروس کرونا در مبادی ورودی و فرودگاه‌های بین‌المللی به ویژه فرودگاه بین‌المللی امام‌ خمینی (ره) همچنان ادامه دارد و این مساله تحت کنترل است اما ما در هماهنگی با نهادهای بالادستی از هر دستوری برای حفظ سلامت مردم استقبال می‌کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =