رئیس شورای اروپایی: بروکسل در مذاکرات تجاری خود با لندن بسیار شفاف خواهد بود

تهران - ایرنا - رئیس شورای اروپایی گفت: انگلیس که این جمعه - امروز ۳۱ ژانویه - از اتحادیه اروپا خارج می‌شود، همچنان نه به عنوان دشمن بلکه شریک و یک کشور دوست باقی می‌ماند ، اما اتحادیه اروپا در مذاکرات خود با لندن، بسیار شفاف و محکم خواهد بود.

«شارل میشل» روز جمعه و در ساعات پایانی باقی مانده به خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا در گفت و گو با شبکه «آر.ت.ال» فرانسه اظهار داشت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا با خروج انگلیس از این اتحادیه چیزی را به دست خواهند آورد، چرا که آنها آستین‌هایشان را بالا خواهند زد تا با یکدیگر در مورد چالش‌های مختلفی که پیش می‌آید کار کنند.

وی  از برگزیت که برای نخستین بار از زمان تشکیل اتحادیه اروپا تاکنون رخ می‌دهد، به عنوان  یک لحظه نسبتا" غم انگیز یاد می‌کند، می‌گوید: برگزیت، این تفاهم جدایی که به امضا رسیده، مانند ساعت هشدار دهنده برای اتحادیه اروپاست.

نیمه شب امروز - جمعه - انگلیس با خروج از اتحادیه اروپا دیگر به طور رسمی بخشی از اتحادیه اروپا نخواهد بود. در این میان بسیاری نگران توانایی کشورهای اروپایی در مقابله با چالش‌های پیش روی جهان بویژه در حوزه محیط زیست هستند اما رئیس شورای اروپایی بسیار خوشبین است؛ او به آر.ت.ال می‌گوید: اروپا با از دست دادن انگلیس در واقع چیزی بیشتر به دست خواهد آورد. احساس می‌کنم که پیرامون میز،  ۲۷رئیس دولت آماده هستند آستین‌ها را بیشتر بالا بکشند تا با تلاش و همکاری اطمینان حاصل کنیم که فردا می توانیم قهرمان اقتصاد سبز شویم.

به باور او، تقویت همکاری‌ها و وحدت بیین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بویژه در زمینه مبارزه با مسائل زیست محیطی، کاهش تهدیدات اقلیمی ، اجرای وافق پاریس و ایجاد مشاغل جدید بسیار مهم است.

رئیس شورای اروپا همچنین می‌گوید کشورهای عضو باید به اربابان تامین امنیت خود تبدیل شوند و در حوزه دیجیتال بسیار پیشرفت کنند. به گفته میشل، اقتصاد دیجیتال امروز ، فردا و آینده در بطن ظرفیت توسعه و رونق قرار دارد.

او خطاب به مقامات لندن می‌گوید وقتی که شما دیگر به باشگاه اتحادیه اروپا تعلق ندارید این کار عواقبی هم به همراه دارد. به گزارش آر.ت.ال، رئیس شورای اروپا پیام واضحی را به انگلستان ارسال کرده است که از نیمه شب امشب دیگر بخشی از اتحادیه اروپا نخواهد بود.

 میشل می گوید: آرزو می کنیم نزدیک‌ترین روابط ممکن را با انگلیس در همه زمینه‌ها حفظ کنیم اما این کشور می خواهد از استانداردهای اروپایی فاصله بگیرد که با این کار دسترسی آن به بازار داخلی اروپا کمتر خواهد شد.

او هشدار می دهد اگر انگلیس بخواهد استراتژی دامپینگ برا برای آسیب رساندن به اقتصادهای اروپا تدوین کند، ما قبول نخواهیم کرد.

پارلمان اروپا روز چهارشنبه طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا «برگزیت» را تصویب کرد. این طرح با ۶۲۱ رای موافق مقابل ۴۹ رای مخالف به تصویب پارلمان اروپا رسید.

با تصویب طرح برگزیت در پارلمان اروپا در شامگاه چهارشنبه، انگلیس روز جمعه رسما از این اتحادیه خارج می‌شود.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز روز جمعه چهارم بهمن‌ماه ساعاتی پس از امضای توافق‌نامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا توسط رهبران این اتحادیه، برگزیت را امضا کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =