طومار اندیشمندان و مردم مغرب در محکومیت معامله قرن

تهران-ایرنا- ده‌ها تن از علما، روشنفکران و دعوتگران اسلامی در مغرب طوماری را در محکومیت معامله قرن و علیه هرگونه عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این طومار به امضای "احمد الریسونی" رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمان، " عبدالله نهاری" دعوتگر برجسته اسلامی، "عبدالصمد بلکبیر" نماینده پیشین پارلمان و مدیر مجله "الملتقی" مغرب، "احمد وهمانه" رییس دیده‌بان مغرب برای مبارزه با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و ده‌ها محقق و روشنفکر مغربی دیگر رسیده است.

در این طومار آمده است که ما معامله قرن و تمام نقشه‌های آمریکا را که با هدف از میان بردن آرمان ملت فلسطین و پیروزی صهیونیست انجام می‌شود محکوم می‌کنیم.

علما و اندیشمندان مغربی همچنین تأکید کردند که هیچ مقام و مسؤولی حق معامله با آرمان مردم فلسطین، قدس و مسجد الاقصی را ندارد و دفاع از این مسأله برای تمام مسلمانان یک وظیفه شرعی و واجب است.

امضا کنندگان این طومار حضور برخی از شخصیت‌ها و نهادهای اسلامی در کنفرانس موسوم به "نماز هولوکاست" را بشدت محکوم کردند.

این افراد، شرکت کنندگان مسلمان در این مراسم را گامی در جهت به ثمر نشستن معامله ننگین قرن، تبرئه کردن رژیم صهیونیستی از جرایم و کشتارهایی است که از سال ۱۹۴۸ و زمان تشکیل این رژیم نامشروع دست به آن می‌زند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه (هشتم بهمن) برای نخستین بار از طرح سازش خود موسوم به  «معامله قرن» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید پرده برداشت.

وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح معامله قرن خواستار چشم‌ پوشی آوارگان فلسطینی ساکن کشورهای عربی به ویژه لبنان از حق بازگشت به سرزمین خود و طرحی است که نقض آشکار مفاد قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل است.

این طرح هم چنین در پی الحاق قدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن به رژیم صهیونیستی است.

به دنبال انتشار جزئیات معامله قرن بسیاری از شخصیت‌ها، مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به ویژه مسلمانان این طرح را محکوم کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =