ظرفیت سمن‌ها در راستای کاهش تلفات حوادث رانندگی استفاده شود

اصفهان- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: ظرفیت‌های هفت هزار سازمان مردم نهاد کشور (سمن‌) در راستای کاهش تلفات حوادث جاده‌ای و رانندگی و افزایش ایمنی حمل و نقل استفاده شود.

مهدی جمالی‌نژاد عصر پنجشنبه در نشست کمیسیون ایمنی حمل و نقل استان در استانداری اصفهان با تبریک چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران افزود: چندی پیش یک سازمان مردم نهاد در حوزه حمل ونقل با موضوع تلفات حوادث رانندگی و ایمنی ایجاد شد و شروع به فعالیت کرد که می‌تواند سرآغاز پیوند سمن‌ها و نهادهای مربوط به حمل و نقل مسافر و بار باشد.

وی تصریح کرد: بحث تلفات ناشی از حوادث رانندگی یکی از مشکلات اساسی کشور است و هر ساله حدود ۱۸ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده‌های کشور جان خود را از دست می‌دهند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور این آمار را برابر تلفات روزانه ۵۰ نفر در حوادث رانندگی برشمرد و اظهارداشت: در کنار این آمارها تعداد زیادی از هموطنان نیز سالانه بر اثر حوادث جاده‌ای قطع نخاع یا نقص عضو می‌شوند که پیامدهای این آسیب‌دیدگی‌ها می‌تواند از مرگ هم بدتر باشد.

وی بیان کرد: قرار بود با رعایت موارد ایمنی جاده‌ای و وسایل نقلیه و نیز اصول رانندگی ایمن، سالانه ۱۰ درصد از تلفات حوادث رانندگی کشور کم شود اما تاکنون این آمارها تا نزدیک سه درصد هم افزایش داشته است.

جمالی‌نژاد اضافه کرد: از مجموع تلفات تصادفات کشوری تاکنون میزان فوتی‌ها ۲ درصد، تصادفات برون شهری داخل حریم شهری ۴.۷ درصد، تصادفات جاده‌های روستایی ۲۳.۳ درصد و تصادف‌های درون شهری نیز ۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بالای ۶۰ درصد مصدومان حوادث رانندگی کشور در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فوت می‌کنند، گفت: ۹ ماهه سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۳۷ نفر در حوادث جاده ای جان خود را از دست دادند که این میزان در مدت مشابه سال‌جاری با ۱۳ هزار و ۴۳۶ نفر فوتی، افزایش یافت.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین بیان کرد: با تاسف ۷۹ درصد اتوبوس‌های درون شهری در سطح کشور نیز فرسوده است.

وی در ادامه نیز یادآور شد: نقاط حادثه‌خیز زیادی در سطح کشور به ویژه ۶۰ نقطه حادثه‌خیز اساسی در جاده‌های استان اصفهان و حریم شهرها وجود دارد که باید رفع خطر شوند.

جمالی‌نژاد افزود: بخشی از اعتبارهای لازم برای رفع خطر این نقاط حادثه‌خیز باید از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و بخشی نیز از حوزه شهرسازی استان تامین شود که دست‌کم شاهد کاهش ۱۰ درصدی حوادث و تلفات جاده‌ای باشیم.

وی با اشاره به وجود چالش اساسی در موضوع اطفای حریق در محدوده خارج از حریم شهرها نیز گفت: این موضوع در کمیسیون کلان‌شهرهای کشور مطرح و یک دستورالعمل در این زمینه تهیه شده است که به زودی عملیاتی خواهد شد.

مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در سفری یک‌روزه به اصفهان، در آیین‎‌ گشایش بخشداری گرکن جنوبی از توابع شهرستان مبارکه و شهرداری دهسرخ از توابع این استان حضور یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =