جوان بهابادی به چهار ماه کار در میراث فرهنگی محکوم شد

یزد- ایرنا- مسوول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت: یک جوان بهابادی به دلیل فروش نمونه تقلبی یک اثر فرهنگی و تاریخی به چهار ماه کار به جای زندان محکوم شد.

مجازات جایگزین حبس شیوه ای در اصلاح مجرمان است که در اسلام سابقه دارد به نحوی که این شیوه متعالی توسط نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) استفاده شد و اسرا در جنگ ها به شرط آموزش خواندن و نوشتن به مسلمانان آزاد می ‌شدند. 

منیژه جعفری ندوشن عصر پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به مجازات جایگزین زندان این جوان به کار در اداره میراث فرهنگی شهر خود محکوم شد.

وی ادامه داد: استفاده از این مقررات برای مجرمان و محکومانی است که سابقه کیفری نداشته‌ باشند یا از سابقه کیفری آن‌ها بیشتر از پنج سال گذشته باشد.

مسوول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی یزد با توجه به جرم‌زا بودن زندان، استفاده از مجازات‌های جایگزین در سیستم قضایی را ضروری دانست.

جعفری ندوشن خاطرنشان کرد: مجازات حبس تبعات منفی برای افراد جامعه و دولت دارد، و اجرای این قانون می‌تواند هزینه‌ تحمیلی بر دوش دولت را کاهش دهد.

همچنین معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد گفته بود که در سال ۱۳۹۷ یک هزار و ۳۰۰ مجازات جایگزین زندان برای مجرمان در این استان صادر و اجرا شد.

محمدحسین رحیمی زاده پیشتر در جلسه ارتقای امنیت اجتماعی و اخلاقی استان افزود: به مجازات های جایگزین حبس باید به عنوان یک فرصت و ظرفیت نگریست و از آن به بهترین شکل ممکن بهره گرفت.

وی ایجاد شرایط مناسب برای اجرای طرح مجازات های جایگزین حبس در استان را خواستار شد و بیان داشت: با وجود تدوین آیین نامه اجرایی این قانون ، هنوز اجرای دقیق آن در یزد شکل نگرفته است.

این مسوول قضایی خاطر نشان کرد: قانونگذار تمام جوانب اجرای این قانون را مدنظر قرار داده و ۱۲ وزارتخانه، هفت سازمان و ۱۲ موسسه عمومی به عنوان دستگاه های پذیرنده معرفی و جنبه های نظارتی و اجرایی آن را تعریف کرده اند.

رحیمی زاده  افزود: هدف مجازات برای اصلاح مجرم است و اگر در برخی از جرائم کم اهمیت یک فرد بدون سابقه را به زندان معرفی کنیم هم هزینه هایی را به کشور تحمیل  و همچنین جوانب اصلاح مجرمان را کاهش داده ایم.

وی،  اخذ رضایت توسط مجرم برای انجام خدمات عمومی رایگان و تحمل مجازات جایگزین حبس را از نکات مهم این مساله ذکر کرد و یادآور شد: فردی که بر اساس یک خطا و یا یک حادثه مرتکب جرم شده باشد می تواند از میان مجازات حبس یا جایگزین حبس یکی را انتخاب کند که در صورت حفظ کرامت انسانی و در نظر گرفتن موقعیت شغلی سابق می تواند مجازات جایگزین را انتخاب کند.

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =