۱۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۵
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 83653748
۰ نفر
نباید روابط ایران و افغانستان قربانی تنش های خاورمیانه شود

کابل - ایرنا - کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان تأکید دارند که روابط تهران وکابل نباید قربانی تنش های بوجود آمده در خاورمیانه شود و ازئپیامدهای تشدید تنش‌های احتمالی هشدار دادند.

«انستیتو مرکز مطالعات راهبردی افغانستان» روز پنجشنبه نشستی را  با عنوان تأثیر احتمال تشدید تنشهای خاورمیانه بر این کشور برگزار کرد  و برخی از کارشناسان نسبت عواقب آن هشدار دادند.

«محمودصیقل» نماینده سابق افغانستان در سازمان ملل متحد به عنوان یکی از سخنرانان این نشست، گفت: تقابل بیشتر آمریکا و ایران در افغانستان از پیامدهای احتمالی تشدید تنش ها خواهد بود و پس لرزه‌های آن ادامه خواهد داشت و از ناحیه دو طرف فشارهایی بر افغانستان اعمال می‌شود.

این کارشناس سیاسی گفت که یکی از طرف های تنش‌ در خاورمیانه از دولت افغانستان خواسته است که به نفع این طرف در بخش دیپلماتیک و امنیتی موضع‌گیری کند.

نماینده سابق افغانستان در سازمان ملل متحد با اشاره به این درخواست،‌گفت دورماندن ایران از روند صلح افغانستان را چالش دیگری خواند که ممکن است رقابت تهران با واشنگتن را در افغانستان تشدید کند.

وی گفت که زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان باید برای موفقت این روند کانال‌های ارتباطی خود با ایران را تقویت کند و درصورت نبود ارتباط٬ کانال‌های ارتباطی ایجاد کند.

وی حضور ایران در روند گفت وگوهای صلح افغانستان را با اهمیت دانست و تأکید کرد که افزون بر آن روابط افغانستان با جمهوری اسلامی ایران نیز نباد قربانی روابط امنیتی کابل – واشنگتن شود.

این دیپلمات شناخته شده افغانستان بر این باور است که روابط منطقه ای افغانستان بزرگتر از آن است که تحت شعاع سایه امنیتی افغانستان آمریکا قرار گیرد.

به باور صیقل گروه طالبان عامل حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بود و با اشاره به حمله شبه نظامیان طالبان به کارمندان سفارت ایران در مزارشریف گفت: این گروه در یک مورد تا مرز یک جنگ تمام عیار با ایران پیش رفت.

وی تأکید کرد در زمان حاضر دو کشور میتوانند برای پایان دادن به خشونت در افغانستان همکاری کنند.

نماینده سابق افغانستان در سازمان ملل از دولت این کشور خواست که سیاست اقتصاد محور کنونی اش با ایران را به یک سیاست چند بعدی سیاسی٬ اقتصادی و فرهنگی ارتقاء دهد.

اما برخی دیگر از کارشناسان احتمال تشدید جنگ نیابتی بین آمریکا و ایران در افغانستان را ضعیف دانسته و گفت که منابع ایران در افغانستان بزرگتر از آن است که جنگ نیابتی با آمریکا را در افغانستان در دستور کار قرار دهد.

«آرین شریفی» یکی از مقامهای سابق در دولت کابل تاکید کرد که افغانستان در جریان تنش‌های ۴۰ ساله آمریکا با ایران استثنا قرار گرفته و دو کشور منافع مشترک در افغانستان دارند.

به باور وی آمریکا و ایران هر دو نمی خواهند افغانستان به تخته خیز تروریست ها مبدل شود و به همین دلیل باید بجای تقابل مسیر همکاری را در پیش خواند گرفت.

به باور این عضو سابق شورای امنیت ملی افغانستان ایران از قدرت گرفتن تروریسم افراطی و روی کار آمدن امارت اسلامی نگران است به  همین علت از برقراری ثبات در این کشور حمایت خواهد کرد.

به باور این کارشناس افغان، ایران از عواقب تولید مواد مخدر و افزایش شمار مهاجران افغان در در این کشور نیز نگرانی دارد و این کار نیز باعث تمایل ایران برای ثبات در افغانستان خواهد شد.

دولت افغانستان نیز هموازه تأکید کرده است که اجازه نمی دهد از این کشور برای جنگ های نیابتی استفاده شود و به ایران نیز اطمینان داده است که اجازه نمی دهد از خاک این کشور علیه کشورهای همسایه و منطقه استفاده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =