مونوکسیدکربن ۲ نفر را در شیراز به کام مرگ کشاند

شیراز - ایرنا- مدیر روابط عمومی و سخنگوی اورژانس فارس گفت: گاز مونوکسیدکربن ۲ نفر را در شهرستان شیراز به کام مرگ کشاند، ۵ نفر نیز در شهرستان داراب بر اثر تنفس گاز مصدوم شدند.

حسن همتی روز پنج‌شنبه اعلام کرد: این حادثه عصر امروز در شیراز و داراب رخ داد که بر اثر آن ۲ نفر از اعضای خانواده‌ای در روستای سنجانک شهرستان شیراز ، منطقه ظفرآباد بر اثر نشت گاز مونوکسید کربن جان باختند.

همتی افزود: کارشناسان اورژانس پس از حضور در محل حادثه مشاهده کردند ۲ نفر از اعضای خانواده شامل مرد ۸۷ ساله و خانم ۷۶ ساله به علت مسمومیت و تنفس مونوکسید کربن از بخاری  جان خود را از دست داده‌ و فوت کرده اند.

مدیر روابط عمومی و سخنگوی اورژانس فارس اضافه کرد:  همچنین به سبب عدم رعایت اصول ایمنی، ۵ نفر از اعضای یک خانواده به علت نشت گاز از لوله بخاری در بخش جنت شهر از توابع شهرستان داراب دچار گازگرفتگی و مسمومیت با گاز  مونواکسید کربن  شدند. این افراد با علائم سرگیجه، تهوع و استفراغ و ضعف و بی‌حالی مواجه بودند و تیم اورژانس خدمات لازم را به مصدمان ارائه کرد.

همتی تصریح کرد: با اعزام تیم اورژانس ۱۱۵ و پس از انجام اقدام‌های درمانی، ۲ نفر درمان سرپایی شدند ، سه مصدوم دیگر  نیز به بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) شهرستان داراب انتقال داده شدند.

دکتر محمد جواد مرادیان مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از افزایش ۲۷ درصدی مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در 10 ماه گذشته خبر داد و اعلام کرد: از ابتدای سال تاکنون، ۷۳۹ مورد در اثر مجاورت با گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت شدند که ۳۳۳ مورد پس از اقدامات درمانی، در محل به صورت سرپایی درمان و ۳۸۶ مورد به مراکز درمانی استان منتقل شدند.

مرادیان عنوان کرد: با وجود توصیه های مکرر در خصوص رعایت نکات ایمنی در رابطه با مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، طبق آمار ثبت شده در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، در این مدت  ۲۰ نفر به خاطر مسمومیت با این گاز خطرناک، جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط