۱۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۵
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83653695
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فروش هزار پوندی سکه‌های یادبود برگزیت
ساجد جاوید وزیر دارایی انگلیس

لندن – ایرنا – سکه‌های یادبود خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که با استفاده از آلیاژ طلا ضرب شده به‌ قیمت ۹۴۵ پوند (۱۲۰۰ دلار) در انگلیس به فروش می‌رسد.

به گزارش نشریه ایندیپندنت، سکه‌های جدید ۵۰ پنسی انگلیس با شعار «صلح، آبادانی و دوستی میان همه ملل» و تاریخ «۳۱ ژانویه ۲۰۲۰» که موعد رسمی اجرای برگزیت است، در قالب سه آلیاژ طلا، برنز و مس ضرب شده که از فردا (جمعه) توزیع خواهد شد.

بر اساس این گزارش ، تاکنون ۳ میلیون سکه ضرب شده که یک هزار و ۵۰۰ سکه با جنس طلا، ۴۷ هزار سکه با جنس نقره و مابقی مس است. گفته می شود سکه‌های نقره به قیمت ۶۰ پوند و مس ۱۰ پوند عرضه خواهد شد.

۷ میلیون سکه دیگر هم در طول سال جاری ضرب و انوع مس آن در بازار توزیع خواهد شد. 

به گزارش ایندیپندنت این سکه ها محصول شرکت رویال مینت است که ۴۷ سال پیش، سکه‌های یادبود عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را طراحی و ضرب کرده بود.

این برای سومین بار در یک سال گذشته است که دولت برای یادبود اجرای برگزیت سکه‌های ویژه تولید می‌کند. اکتبر سال گذشته که پارلمان با اجرای برگزیت در موعد ۳۱ اکتبر (۹‌ آبان) مخالفت کرد، دولت مجبور شد میلیون‌ ها سکه‌ ۵۰ پنسی را که روی آن تاریخ ۳۱ اکتبر ضرب شده بود، ذوب کند.

گفته می شود از میان سکه‌ هایی که برای اولین تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یعنی ۳۱ مارس (۱۰ فروردین) در زمان نخست وزیری ترزا می ضرب شده بود، حدود هزار سکه وارد بازار شد.

دولت هزینه دقیق ضرب سکه‌های یادبود را اعلام نکرده و می گوید این موضوع به لحاظ اقتصادی حساس است.

بر اساس برنامه اعلام شده، انگلیس فردا (جمعه) ساعت ۱۱ به وقت محلی پس از نزدیک به ۴۷ سال، به عضویت خود در اتحادیه اروپا پایان خواهد داد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha