موضع قاطع در برابر معامله قرن اتخاذ کنید

تهران – ایرنا - «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز پنجشنبه در پیامی به سران کشورهای عربی و اسلامی و اتحادیه عرب از آن‌ها خواست با طرح معامله قرن مخالفت کنند و پاسخ قاطع به طرح ترامپ بدهند.

به گزارش پایگاه خبری معا فلسطین، "اسماعیل هنیه" نامه‌هایی برای پادشاهان و سران و رؤسای کشورهای عربی و اسلامی، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب، یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و موسی فکی رئیس اتحادیه آفریقا ارسال کرد.

بر اساس این گزارش، رییس دفتر سیاسی حماس، رهبران عربی و اسلامی را به تلاش و تحرک فوری برای پاسخ قاطع به طرح صلح دونالد ترامپ موسوم به "معامله قرن" دعوت کرده است.

هنیه در این نامه ها بر لزوم ایستادن در برابر تمام تلاش‌ها و تحرکاتی که با رویکرد دولت آمریکا در مقابله با مساله فلسطین همسو است، ‌و اتخاذ موضعی قاطع در برابر جانبداری آشکار دولت آمریکا در خصوص طرح‌ها و نقشه‌های رژیم اشغالگر برای شهرک سازی و یهودی سازی سرزمین، ملت و مقدسات تاکید کرد.

وی درباره خطر بی توجهی در برابر پیشبرد این طرح یا مشارکت در اجرای آن یا پذیرفتن آن به عنوان یک امر واقع هشدار داد و آن را لکه ننگی دانسته است که هرگز پاک نخواهد شد و خطای تاریخی بزرگی که ملت فلسطین هرگز آن را نخواهد بخشید، ملتی که بیش از ۷۰ سال است در معرض اشغالگری جنایتکارانه قرار دارد.

رییس دفتر سیاسی حماس همچنین بر غیر قابل قبول و باطل بودن همه بندهای معامله قرن و جرم بودن و عدم تعامل با تمام تصمیماتی که به حقوق تاریخی و مشروع و اصول ملی فلسطین خدشه وارد می‌کند، تاکید کرده است.

این مقام ارشد حماس افزود: فلسطین و مساله عادلانه آن، هرگز سازش ‌پذیر و قابل تقسیم نیست و هرگز میدانی برای تحمیل محاسبات سیاسی و مزایده‌های انتخاباتی میان دولت آمریکا و دشمن صهیونیستی نخواهد بود.

هنیه اعلام کرد: ما در جنبش حماس و در راستای یکپارچه کردن تلاش‌ ها و متحد کردن گروه های فلسطینی برای مقابله با این طرح علیه سرزمین و ملت فلسطین، اقدام به برقراری تماس با محمود عباس (ابومازن) کردیم و با وی درباره انجام تلاش مشترک برای مقابله با این طرح شوم به توافق رسیدیم.

وی افزوده است: ما از اعزام هیأتی از کرانه باختری به نوار غزه استقبال کردیم و نیز تماس‌هایی با سران گروه‌های ملی به منظور اتخاذ یک موضع متحد فلسطینی و قرار گرفتن در یک صف واحد در برابر آنچه رییس جمهور آمریکا اعلام کرد، برقرار کردیم.

رییس دفتر سیاسی حماس پافشاری ملت فلسطین برای مقابله با معامله قرن و حق مشروع آنها در دفاع از خود و بازپس گیری حقوق و تحقق آرمان‌هایشان در آزادسازی سرزمین و مقدساتشان تمجید کرد.

وی تاکید کرد تمام گزینه‌ها در برابر ملت فلسطین و نیروهای پویای آن برای مقابله با تصمیمات و مفاد این طرح که موجودیت فلسطین، سرزمین، ملت، تاریخ و هویت آن و عمق عربی و اسلامی‌اش را هدف قرار داده است، مطرح است و ملت ما در برابر تمام چالش‌ها و توطئه‌ها استوار خواهد ایستاد.

هنیه در پایان تاکید کرده است که ملت ما هرگز اجازه عملی شدن این طرح را نخواهد داد و همچنان از سرزمین، اصول و مقدسات خود و در راس آنها قدس و مسجدالاقصی دفاع خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =