۱۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۲
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83653615
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراض هزاران هندی به اصلاح قانون شهروندی

دهلی نو - ایرنا - هزاران هندی روز پنجشنبه در اعتراض به اصلاح قانون شهروندی ، در منطقه "جانتار مانتار" دهلی نو در نزدیکی پارلمان این کشور راهپیمایی کردند.این درحالی است که اعتراض ها در جنوب هند به خشونت کشیده شده است.

در حالی که اعتراض های روز پنجشنبه در منطقه جنوب هند به خشونت کشیده شد، هزاران نفر در منطقه "جانتار مانتار" دهلی نو در نزدیکی پارلمان این کشور به اصلاحات قانون شهروندی این کشور اعتراض کردند.

نشریه "تایمز او ایندیا" نوشت: "ندیم خان" یک معترض به خبرنگاران گفت که ما می خواهیم که دولت هند اصلاحات قانون شهروندی و طرح ملی ثبت نام شهروندان را لغو کند.

در این راهپیمایی دانشجویان جامیا ملیا اسلامیا، دانشگاه دهلی نو، جواهر لعل نهرو، دانشگاه اسلامی علیگر، دانشگاه اردو زبان مولانا آزاد و دانشگاه مرکزی حیدرآباد شرکت داشتند.

اصلاح قانون  شهروندی هند در ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) به تصویب رسید. براساس این قانون پناه جویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

اصلاح قانون شهروندی باعث شکل گیری اعتراض های گسترده در سراسر هند شده است. معترضان معتقدند که این اصلاحات به همراه طرح ملی ثبت نام شهروندان سبب هدف قرار گرفتن مسلمانان و تبعیض علیه آنان خواهد شد.

"نارندرا مودی" نخست وزیر هند ماه گذشته یک کارزار تبلیغاتی عمومی برای برطرف کردن تفسیرهای غلط از این قانون را آغاز کرد. نخست وزیر هند که از حامیان سرسخت این اصلاحات است اعلام کرده این اصلاحات به هیچ وجه علیه شهروندان مسلمان هند نیست.

در همین حال شبکه خبری "ان دی تی وی" روز پنجشنبه اعلام کرد: یک فرد ناشناس عصر امروز به سوی دانشجویان دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا در دهلی نو تیراندازی کرد که در اثر آن یک دانشجو مجروح شد.

این درگیری درحالی اتفاق افتاد که تعداد زیادی پلیس ضد شورش مسلح نظاره گر تیراندازی این فرد به سوی دانشجویان بودند.

چینموی بیسوال یک مقام ارشد پلیس گفت: فرد مسلح بازداشت شده است و برای بازجویی به ایستگاه پلیس منتقل شده است.

دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا ماه گذشته شاهد اعتراض های خشونت آمیز بود. پلیس دهلی متهم به انجام خشونت غیر ضروری علیه دانشجویان شده است.

همچنین امروز  پلیس به صدها معترض در منطقه شاهین باغ در نزدیکی دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا که تعداد زیادی از آنها را زنان تشکیل می دادند اجازه راهپیمایی به سوی منطقه راجگات را نداد.

معترضان قصد داشتند به مناسبت فرا رسیدن سالگرد مرگ ماهاتما گاندی رهبر استقلال هند از استعمار امپراتوری بریتانیا به سوی محل یادبود او در راجگات راهپیمایی کنند.

روز سه شنبه نیز یک فرد مسلح  در منطقه شاهین باغ توسط مردم بازداشت و به پلیس تحویل داده شد.

تیراندازی به سوی معترضان در دهلی نو دو روز پس از انتشار سخنان آنوراگ تاکور مشاور وزیر اقتصاد هند مبنی بر "به سوی خائنان تیراندازی کنید" اتفاق می افتد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =