گردشگران چینی در کرمانشاه از نظر ویروس کرونا کنترل شدند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: وضعیت بهداشتی گردشگران چینی‌ از نظر ابتلا به ویروس کرونا در این استان کاملا کنترل شده است.

امید قادری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بر روی تمام گردشگران چینی که طی چند روز اخیر وارد استان کرمانشاه شده اند، کار دیده وری و غربالگری انجام شده است.
او با بیان اینکه با ورود گردشگر چینی به استان جای نگرانی وجود ندارد، افزود: وزارت بهداشت و دستگاه‌ها تمهیدات لازم را در مرزها اعمال می‌کنند.
قادری وضعیت سلامت و بهداشتی گردشگران خارجی به‌ویژه چینی در فرودگاه امام خمینی (ره) مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از ورود به کشور، محل حرکت و همچنین سیر حرکت آنها توسط مراکز بهداشت رصد و پیگیری می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در خاتمه با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای کنترل کامل گردشگران خارجی به ویژه چینی ها در استان اتخاذ شده، افزود: به تمام هتل داران، مراکز اقامتی، دفاتر مسافرتی و آژانس های هواپیمایی توصیه های لازم برای غربالگری گردشگران انجام شده و بر همکاری با دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید شده است.
چین، مهم‌ترین منبع تامین گردشگر در جهان است، بطوریکه در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۵۰ میلیون چینی به خارج از مرزهای این کشور سفر کردند.
وزارت فرهنگ و گردشگری چین پیش‌بینی کرده است با تداوم رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفر شهروندان این کشور به خارج از چین تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۷۸ میلیون نفر در سال برسد همچنین تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود ۱.۲ تریلیون «یوان» هزینه کنند.
ایران از سال ۲۰۱۱ به فهرست مقاصد گردشگری چین وارد شد و از سال ۱۳۹۵ نیز سیاست‌ جذب گردشگران چینی را در دستور کار قرار داد در این راستا هیات وزیران اوایل تیرماه سال ۱۳۹۸ مصوبه لغو یک طرفه روادید با چین را صادر کرد و از ۲۵ تیرماه به اجرا درآمد براساس این مصوبه چینی ها به مدت ۲۱ روز بدون ویزا می‌توانند به ایران سفر کنند.
سال گذشته میلادی ۵۲ هزار و ۸۰۰ گردشگر از چین به ایران سفر کردند پیش بینی تهران این است که با لغو روادید شمار این گردشگران بسرعت افزایش یافته و در آینده ای نه چندان دور به بیش از یک میلیون نفر برسد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به منظور توسعه گردشگری ایران در آذرماه سال جاری به چین سفر کرد.
علی اصغر مونسان در این سفر، گفت که جمهوری اسلامی ایران برای جذب سالانه یک و نیم میلیون گردشگر چینی هدفگذاری کرده است.
هم اکنون با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، ایران نیز تدابیر امنیتی را برای جلوگیری از ورود این بیماری به کشور در پیش گرفته است. 
ویروس کرونا اواخر سال گذشته میلادی در بازار غذاهای دریایی در شهر «ووهان» واقع در استان «هوبی» در مرکز چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می فروخت سرچشمه گرفته است اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین به ۱۴ کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم گسترش یافته است.

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا ۲ هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان «سارس» می‌شود نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.

سرخط اخبار استان‌ها