سفیر فلسطین در بغداد: معامله قرن محکوم به شکست است

بغداد- ایرنا- سفیر فلسطین در بغداد تاکید کرد که معامله قرن با مخالفت یکپارچه رهبران و ملت فلسطین و حمایت کشورهای عربی و اسلامی محکوم به شکست است.

«احمد العقل» روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا بیان کرد: ملت فلسطین به اعتراضات و مقاومت خود علیه این طرح ادامه می‌دهند و تا ناکام گذاشتن معامله قرن به خانه‌های خود باز نمی‌گردند.

وی در خصوص توقع ملت و رهبران فلسطین در این برهه از ملت‌های عربی و اسلامی افزود: تنها انتظار این است که از مواضع ملت و رهبران فلسطینی حمایت کرده و از همراهی و تایید طرح معامله قرن خودداری کنند.

العقل با اشاره به اینکه معامله قرن برای نخستین بار باعث وحدت صفوف ملت و رهبران فلسطینی شده است، ادامه داد: در نشست اخیر رهبران سیاسی فلسطینی همه از جمله حماس و جهاد اسلامی حضور داشتند و این اتفاقی کم سابقه است.

وی تاکید کرد:  «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا باید بداند که بیت المقدس قابل فروش نیست.

سفیر فلسطین در بغداد در خصوص فعالیت‌های احتمالی این سفارتخانه در مخالفت با معامله قرن گفت: در حال تماس با رهبران سیاسی و گروه‌های مختلف جهادی و تشکل‌های صنفی و دانشجویی عراقی هستیم تا زمینه را برای تظاهراتی بزرگ در مخالفت با این طرح آماده کنیم.

 وی اضافه کرد: ملت و رهبران فلسطینی مصمم به ناکام کردن این طرح هستند و از همه رهبران عربی و اسلامی می‌خواهیم در برابر این طرح نرمش نشان ندهند.

العقل از موضع مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران با معامله قرن قدردانی کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌های آمریکا موضع شرافتمندانه‌ای در مخالفت صریح با این طرح داشته است.

سفیر فلسطین در عراق تصریح کرد: از همه کشورهای عربی و اسلامی انتظار می‌رود که به همین صورت موضع مخالفت صریح را با معامله قرن داشته باشند.

روز سه‌شنبه هشتم بهمن ماه، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا برای نخستین بار از طرح سازش خود موسوم به  «معامله قرن» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید پرده برداشت.

وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح معامله قرن خواستار چشم‌ پوشی پناهندگان فلسطینی ساکن کشورهای عربی به ویژه لبنان از حق بازگشت به سرزمین خود است؛ طرحی که بر خلاف مفاد قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل است.

این طرح هم‌چنین در پی الحاق قدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن به رژیم صهیونیستی است.

به دنبال انتشار معامله قرن بسیاری از شخصیت‌ها،  مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به ویژه مسلمانان این طرح را محکوم کردند.

عراق یکی از کشورهایی است که مقام‌ها و گروه‌های سیاسی، دینی و ملی آن بیشترین مخالفت را با معامله قرن اعلام کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =