اجرای نخستین نمایش ملل در چهارمین روز جشنواره

تهران- ایرنا- در چهارمین روز از سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر نخستین نمایش بخش ملل از کشور لهستان در محوطه پارکینگ تالار وحدت اجرا خواهد داشت.

با گذشت سه روز از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برای چهارمین روز این رویداد هنری مصادف با روز یکشنبه ۱۳ بهمن‌ماه بیش از ۲۰ اثر در بخش های مختلف صحنه‌ای، خیابانی، دیگرگونه ها و به علاوه فجر اجرا می شود.

نمایش‌های صحنه‌ای

در بخش نمایش های صحنه ای از میان ۸ اثری که اجرا می شود ۵ نمایش در بخش مسابقه حضور دارد و باقی نمایش های نیز در بخش غیررقابتی شرکت کرده اند؛ نمایش های روز یکشنبه در این بخش دومین روز و آخرین اجراهای خود را پشت سر می گذارند به غیر از نمایش خوابگرد به نویسندگی نوید ایزدیار و کارگردانی امیر کلهری پور از آبیک در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ به مدت ۶۵ دقیقه در تالار سایه تئاتر شهر به صحنه می رود و با حضور در بخش غیررقابتی جایگزین نمایش صدایا از نمایش های دیگرگونه های اجرایی شده است.

نمایش بیگانه در خانه به نویسندگی و کارگردانی محمد مساوات که پیش از این قرار بود در تئاتر مستقل تهران تنها دو روز از جشنواره اجرا داشته باشد، پیش از آغاز جشنواره برای ۶ اجرا به سالن اصلی تئاترشهر منتقل شد و روز شنبه نخستین اجرای خود را به صحنه می برد و در چهارمین روز اجراهای جشنواره نیز بار دیگر در سالن اصلی این مجموعه هنری به صحنه خواهد رفت؛ این نمایش از تهران در بخش مسابقه صحنه ای حضور دارد و ساعت ۱۹ به مدت ۱۳۰ دقیقه اجرا خواهد شد.

نمایش متساوی الساقین به نویسندگی و کارگردانی عمادالدین رجب لو در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به مدت ۶۰ دقیقه اجرا خواهد داشت و در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ به صحنه می رود از شهر گرگان برای بخش مسابقه صحنه ای در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شرکت کرده است.

نمایش ستاره شناس نوشته دیدیه ون کولارت و کارگردانی اصغر نوری نیز از تهران که در بخش غیررقابتی حضور دارد روز شنبه نخستین اجرای خود را به صحنه می برد و آخرین اجراهای خود را ساعت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه در تالار قشقایی تئاتر شهر پشت سر می گذارد.

نمایش است به نویسندگی و کارگردانی پرنیا شمس و امیر ابراهیم زاده نیز ساعت ۱۷ و ۱۹ به مدت ۷۰ دقیقه در تئاتر مولوی به صحنه می رود که در بخش مسابقه صحنه ای نیز شرکت کرده است.

در کنار اجرای نمایش های مجموعه تئاتر شهر، در تماشاخانه ایرانشهر همانند روز یکشنبه نمایش باق وحش به نویسندگی فرامرز مهدیان دهکردی و کارگردانی امیربهاور اکبرپور دهکری از شهرکرد در ساعت های ۱۷ و ۲۰ به مدت ۶۰ دقیقه در تالار ناظرزاده کرمانی و ژنتیک به نویسندگی و کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۴۵ به مدت ۱۰۰ دقیقه در تالار استاد سمندریان به صحنه می روند که هر دو در بخش مسابقه صحنه ای شرکت دارند.

همچنین زندگی با طعم خردل به نویسندگی محمد غدیرزاده و کارگردانی سعید نجفیان از تهران ساعت ۱۸ به مدت ۶۰ دقیقه در تماشاخانه سرو اجرا می شود و در بخش غیررقابتی این دوره از جشنواره شرکت کرده است.

نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی 

روز یکشنبه در بخش نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرا  همانند روز شنبه ۸ نمایش در فضای محوطه های تئاتر شهر، خانه هنرمندان، ایوان انتظار و پارکینگ تالار وحدت اجرا خواهند داشت که تنها یک نمایش به صورت میهمان و باقی آثار در بخش مسابقه حضور دارند.

نمایش شال برون به نویسندگی و کارگردانی امیر امینی از لاهیجان با حضور در بخش مسابقه ساعت ۱۱ به مدت ۲۵ دقیقه و نمایش صد سال به این سال ها به نویسندگی زهرا رحیمی و کارگردانی نجمه مهرایی خوزانی از خمینی شهر ساعت ۱۰:۳۰ به  مدت ۳۰ دقیقه در مترو میدان ولیعصر (عج) ایوان انتظار در بخش مسابقه اجرا دارند.

نمایش بی پیش بی اجازه به نویسندگی مهسا افتحی و کارگردانی میثم سرآبادانی از تفرش در بخش مسابقه ساعت ۱۶ به مدت ۲۵ دقیقه و نمایش های شال برون ساعت ۱۷ و صد سال به این سال ها ساعت ۱۶:۳۰ در محوطه مجموعه تئاترشهر اجرای عمومی خواهند داشت.

همچنین نمایش تنها یک زمین داریم تولید بازار بزرگ ایران در بخش میهمان از تهران ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۴۰ دقیقه در محوطه تئاتر شهر اجرا می کند.

در محوطه خانه هنرمندان ایران نیز نمایش زینب پاشا به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از تبریز ساعت ۱۷ به مدت ۲۵ دقیقه و نمایش قهرمان کیست؟ به نویسندگی و کارگردانی مارال ایزدبخش از بوشهر ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۲۵ دقیقه اجرا می شوند و هر دو در بخش مسابقه نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی شرکت کرده اند.

نمایش چیدمان اجرا اکسیر از کرج با طراحی علی کاظمی از ۱۲ تا ۱۷ بهمن ماه در ساعت های ۱۶، ۱۶:۳۰، ۱۷، ۱۷:۳۰ و ۱۸ در موسسه صبا فرهنگستان هنر اجرا خواهد داشت.

نمایش سکوت به عنوان نخستین اجرای بخش ملل سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از لهستان طی روزهای یکشنبه و دوشنبه ساعت ۱۸ در پارکینگ تالار وحدت اجرا می شود.

نمایش‌های به علاوه فجر

روز یکشنبه در بخش به علاوه فجر ۴ نمایش به صحنه می رود که از این تعداد تنها یک اجرا در بخش مسابقه حضور پیدا کرده است و دو نمایش نیز دومین روز اجراهای خود را تجربه می کنند.

نمایش کاش چشم نمی دید به نویسندگی مهدی صفاری نژاد و کارگردانی فرزاد لباسی از همدان ساعت ۱۹ به مدت ۷۰ دقیقه در تماشاخانه ایران تماشا و نمایش قطع دست در اسپوکن نوشته مارتین مک دونا و کارگردانی احمد بیستونی از تهران ساعت ۲۱ در خانه نمایش مهرگان به مدت ۱۰۰ دقیقه به صحنه می روند که در بخش رقابتی حضور ندارند.

همچنین نمایش والس تصادفی نوشته ویکتور هایم و کارگردانی محمدحسین صادقی زاده مقدم از تهران ساعت ۱۷:۳۰ به مدت ۷۰ دقیقه در تماشاخانه دیوار چهارم اجرا می شود که روز شنبه نیز یک اجرا دارد.

علی بیگدلی که طی روزهای گذشته نمایش های مختلفی را نویسندگی و کارگردانی کرده و به صحنه برده است روز یکشنبه بار دیگر نمایش ۱۲ روز را در بخش مسابقه ساعت ۱۷ در تماشاخانه شانو اجرا می کند.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه فعالیت خود را آغاز کرده است و شامگاه ۲۱ بهمن‌ماه به کار خود پایان خواهد داد.

فراخوان این دوره از جشنواره تیرماه سال جاری منتشر شد که در متن آن آثار را در بخش های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و بخش به علاوه فجر به صورت رقابتی و غیررقابتی به صورت تفکیک شده پذیرفت.
بر همین اساس آثار پذیرفته شده در بخش پوستر و عکس تئاتر در نمایشگاه لحظه قطعی از ۵ تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برپا و ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس و ۶۰ پوستر از ۳۵ طراح به نمایش گذاشته شده است.

بعد از حواشی انصراف ها نیز از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش و از ۲۷ اثر بخش غیررقابتی ۱۵ اجرا در جشنواره حضور دارند. همچنین از هفت اثر بخش بین الملل شش اثر اجرا خواهند کرد. در این میان یک اثر به ۲۲ نمایش بخش خیابانی و در بخش رادیو نمایش نیز یک اثر به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است که این دو نمایش جدید به سردار شهید قاسم سلیمانی و سانحه دیدگان هواپیما اختصاص دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =