فراخوان جذب ایده‌های استمرار یاد و نام شهید سلیمانی اعلام شد

اصفهان- ایرنا- رییس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان از اعلام فراخوان رویداد ایده‌پردازی "قاسم قاصم" با هدف زنده نگه‌داشتن نام و یاد سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی خبر داد.

حجت‌الاسلام محمد قطبی روز پنجشنبه در نشست خبری رویداد ایده‌پردازی "قاسم قاصم" با اشاره به شهادت سردار سلیمانی به دست آمریکا تشریح کرد: همه کسانی که در راستای معرفی و ماندگاری راه و یاد شهید حاج قاسم سلیمانی و مکتب او دارای ایده  هستند، می‌توانند با طرح ایده‌های خود در این رویداد شرکت کنند.

وی افزود: علاقه‌مندان تا پایان دهه فجر فرصت دارند تا ایده‌های خود را با استفاده از تارنمای مرسلات به دبیرخانه این رویداد بفرستند که پس از داوری اولیه، ۴۰ ایده برتر به صورت حضوری دفاع و از میان آنها برترین‌ها برگزیده خواهند شد.

 رییس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان تاکید کرد: اولویت این رویداد، ایده‌هایی است که در قالب الگوهای مردمی پیاده شود تا ماندگاری بیشتری داشته باشد؛ زیرا همواره برنامه‌های مردم بنیان و اجتماعی  تاب‌آوری بیشتر دارند.

وی اضافه کرد: قالب اجرای ایده‌ها می‌تواند در حوزه‌های دانش‌آموزی، مساجد، نهادهای دولتی، اصناف گوناگون و بدون مرز در نقاط مختلف جهان قابل اجرا باشد و از این رو هیچ محدودیت سنی، جنسی، مکانی در دریافت ایده‌ها وجود ندارد.

قطبی بیان کرد: فراخوان جذب ایده به زبان‌های انگلیسی و عربی نیز در حال انتشار در فضای مجازی است و میدان دریافت و اجرای ایده جهان اسلام خواهد بود.

به گفته وی، ایده‌ها برای اجرا به متولی آن امر اطلاع‌رسانی خواهد شد و در نهایت مجموعه ایده‌ها انتشار خواهد یافت.

این فعال فرهنگی در ادامه یادآور شد: شهید سلیمانی از جمله فرماندهان شجاع،  باهوش، مخلص و با درایتی بود که سال‌های سال با دشمنان جهان اسلام پیکار کرد.

وی افزود: نحوه شهادت او بسیار مظلومانه و به صورت ناجوانمردانه بود زیرا از یک سو این شهید والا مقام در حال تردد و ماموریت انتقال پیام بود، نه میدان جنگ رو در رو و از سوی دیگر شبانه و غافلگیرانه بود.

قطبی، معرفی سرداری چون حاج قاسم به عنوان یک اسطوره مقاومت برای نسل‌های آینده را رسالت امروز آحاد جامعه برشمرد و تاکید کرد: شهید سلیمانی نباید در ۱۳ دی باقی بماند، بلکه باید جایگاه والای این شهید و راه او برای اعصار آینده به عنوان ستاره‌ای در افق مقاومت و اعتلای اسلام و ایران تبیین شود و امتداد یابد.

وی بیان کرد: بر این اساس با همکاری صدا و سیما، سازمان فضای مجازی سراج، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اصفهان نسبت به برگزاری رویداد فرهنگی "قاسم قاصم" اقدام شد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان در ادامه نیز یادآور شد: رهبر معظم انقلاب سپاه قدس را به عنوان رزمندگان بدون مرز جمهوری اسلامی ایران دانستند که در هر جای دنیا لازم باشد، برای دفاع از اسلام حضور یافته و از مظلومان عالم دفاع می‌کنند.

وی اضافه کرد: رهبر انقلاب در خطبه‌های نمازجمعه از عبارت "مکتب شهید سلیمانی" نام بردند که در واقع مکتب مقاومت و دارای شاخصه‌هایی ویژه است.

به گفته قطبی، شاخصه نخست مکتب مقاومت، طراحی نسل جدیدی از الگوهای مقاومت و در واقع نقطه ثقل این مکتب، قوت در درون و اقتدار در بیرون است.

وی دومین ویژگی مکتب شهید سلیمانی را اتحاد بین همه جوامع اسلامی دانست و گفت: امروز مرز فرهنگی و دینی ما همه جامعه اسلامی را در بر می‌گیرد و از این رو سوریه، لبنان، عراق، یمن، نیروهای افغانستانی و پاکستانی در کنار هم در منظومه مقاومت مشارکت دارند.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان، تکیه‌گاه مکتب مقاومت را نیروهای داوطلب، جهادی و مردمی عنوان کرد و ادامه داد: در دنیای امروز که پیکارها متکی بر ارتش‌های دولتی است، جوانان بسیاری از نقاط گوناگون جهان متقاضی حضور در جبهه نبرد با فرماندهی حاج قاسم سلیمانی بودند.

وی اظهار داشت: شاخصه بعدی مکتب مقاومت، درون خیزی آن است و از همین رو به تقویت قوای فرهنگی و اقتصادی درون توجه دارد.

قطبی افزود: آینده‌نگری و تمدن‌اندیشی از دیگر ویژگی‌های مکتب شهید سلیمانی است و بر مبنای این تفکر، جهاد ما فقط برای صیانت از مرزها نیست؛ بلکه برای تربیت نسلی در راستای برپایی حکومت اسلامی فراگیر تلاش می‌شود.

وی تکیه بر نسل جوان را دیگر شاخصه این مکتب برشمرد و گفت: امروز بسیاری از رزمندگان و فرماندهان جبهه مقاومت در ایران یا حشد الشعبی، قوات الوطنی، فاطمیون، حیدریون، زینبیون و انصار الله یمن از نیروهای جوانی مانند شهید حججی هستتد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان بیان کرد: در این الگو در کنار بهره‌گیری از نیروهای جوان، متدین و انقلابی از فناوری‌های نوین و پیشرفته‌ترین ابزارهای دفاعی بهره جسته می‌شود.

وی تاکید کرد: شتاب و سرعت متناسب با دنیا از دیگر ویژگی‌های این مکتب است و بر این اساس امروز نه تنها در حوزه تجهیزات دفاعی از جهان عقب نیستیم، بلکه در حوزه الگوهای مهندسی مدل‌های جدیدی طراحی کردیم.

به گفته قطبی، امروز جمهوری اسلامی ایران در مدل‌های مدیریتی جنگ در دنیا از همه جلوتر است و بر اساس داوری جهانیان، نسل چهارم مدیریت دفاعی را طراحی کردیم؛ چنان‌که بر اساس این مدل یک فرمانده با نیروهایی از چندین کشور در یک کشور دیگر می‌تواند برابر دشمن استکباری دفاع کند.

وی همچنین مهم‌ترین شاخصه این مکتب را ولایت‌پذیری و اقدام تحت رهبری واحد عنوان کرد و گفت: مکتب مقاومت دارای جنبه‌های دیگری مانند عرصه فرهنگی و اقتصادی است که بر این اساس همزمان با دفاع در میدان مقاومت نظامی، امنیتی و دفاعی باید به مساله فرهنگ، اقتصاد و جامعه توجه داشت.

بامداد جمعه، ۱۳ دی‌ماه سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان جبهه مقاومت پس از عمری مجاهدت، در حمله تروریستی پهباد آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =