استفاده از عروس دریایی برای اکتشاف اقیانوس

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه استنفورد با همکاری محققان دانشگاه کلتک واقع در آمریکا، دستگاه جدیدی را ساختند که سرعت شنا کردن عروس دریایی را تا ۳ برابر افزایش می‌دهد. محققان قصد دارند با استفاده از این مطالعه و حسگرهای متصل به عروس‌های دریایی، از آن‌ها به عنوان ابزاری برای نظارت بر محیط اطراف و اکتشاف اقیانوس‌ها استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این دستگاه به یک ضربان‌ساز متصل است که با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی امکان کنترل حرکت ضربان‌مانند بدن عروس دریایی را کنترل می‌کند. بدین ترتیب محققان می‌توانند سرعت حرکت جانور را تنظیم کنند.
عروس دریایی از طریق کنترل دقیق فرکانس حرکت بدن خود قادر است با سرعتی حدود دو سانتیمتر در ثانیه حرکت کرده و طعمه خود را دنبال کند.
در آزمایشات اولیه، محققان دستگاه خود با استفاده از یک گیره چوبی کوچک و بی خطر به بدن عروس دریایی متصل کردند و این دستگاه با استفاده از پالس‌های الکتریکی توانست بدن جانور را به گونه‌ای تحریک کند که تعداد پالس‌های آن تا سه برابر افزایش یابد.
این افزایش پالس‌های عروس دریایی با افزایش سرعت حرکت آن در آب رابطه مستقیم داشته و سرعت جانور را به ۴ تا ۶ سانتیمتر در ثانیه رساند. همزمان با این افزایش سرعت، محققان میزان مصرف اکسیژن عروس دریایی را نیز اندازه‌گیری کردند و متوجه شدند اکسیژن مصرفی آن تنها به میزان دو برابر افزایش یافته است.
این تحقیقات نشان می‌دهد دستگاه محققان بدون تحمیل هزینه نامتناسب به متابولیسم عروس دریایی موجب افزایش سه برابری سرعت آن شده است. همچنین نشان می‌دهد عروس دریایی توانایی شنا کردن کارآمدتر و با سرعت بالاتر را دارد، اما معمولا دلیلی برای انجام این کار وجود ندارد.
این تحقیقات بخشی از یک مطالعه بزرگتر است که در آن محققان قصد دارند با استفاده از حسگرهای متصل به عروس‌های دریایی، از آن‌ها به عنوان ابزاری برای نظارت بر محیط اطراف و اکتشاف اقیانوس‌ها استفاده کنند.
به گفته محققان تا کنون تنها ۱۰ درصد از حجم اقیانوس‌ها مورد کاوش بشر قرار گرفته است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha