نمایشگاه خط «برمنصه عشق» در موزه نقاشی پشت شیشه برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- مدیر موزه نقاشی پشت شیشه از افتتاح نمایشگاه خوشنویسی «برمنصه عشق» در این محل اشاره کرد و گفت: آثار اساتید معاصر خوشنویسی از ۱۱ بهمن ماه به مدت ۶ روز در موزه نقاشی پشت شیشه در معرض دید عموم علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

مهدی کارخانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افتتاحیه این نمایشگاه از ساعت ۱۶(فردا) به مناسبت دهه مبارکه فجر با حضور برخی از مسئولان میراث فرهنگی و شهری تهران در موزه نقاشی پشت شیشه برگزار می شود و ۴۳ اثر نفیس هنرمندان خوشنویسی در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه آثار این نمایشگاه در خط نستعلیق و شکسته نستعلیق است خواهد بود بیان کرد: در این نمایشگاه حدود ۳۰ هنرمند خوشنویس از جمله عباس اخوین، کیخسروخروش، محمد کارگر، علی مروی، ابراهیم غفاری، یونس خانلرزاده، مرحوم عبداله فرادی و مرحوم اکبر صابونجی آثارشان را ارائه می کنند.

مدیر موزه نقاشی پشت شیشه با اشاره به اینکه بازدید از نمایشگاه به صورت رایگان خواهد بود اظهار داشت: ساعات بازدید همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ ادامه خواهد داشت تا هنردوستان بتوانند شیوه و سبک این هنرمندان را ببینند.

کارخانی همچنین به برگزاری رویداد فرهنگی به مناسبت چهلمین روز درگذشت سردار سلیمانی در این محل پرداخت و افزود: در نظر است تا پس از ۲۲ بهمن ماه بتوان برنامه های فرهنگی مطلوبی را برای پاسداشت این شهید والامقام برگزار کنیم.

موزه نقاشی پشت شیشه با بیش از ۴۴۰ شی ارزشمند به عنوان دومین موزه نقاشی پشت شیشه در جهان و اولین موزه تخصصی ایران، گنجینه ای از آثار دوران صفوی تا معاصر را در خود جای داده است.

اغلب موضوعات دراین نوع نقاشی در ایران رویداد های با رویکردی سنتی همچون گل و مرغ، پرتره، تصاویر هندسی، حیوانات، بناهای تاریخی، مناظر شهری، خط نقاشی و شمایل های مذهبی، دراویش و عامه مردم در حالت های مختلف به صورت هنری مجرد و جدا از معماری مورد توجه طبقات گوناگون اجتماعی قرار گرفت.
این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۷ به شماره ۲۳۲۲ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
موزه نقاشی پشت شیشه تهران در خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، پلاک ۲۰۲ قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =