هوای آبیک در آستانه خیلی ناسالم قرار گرفت

قزوین - ایرنا - شاخص کیفی هوای آبیک در شرق استان قزوین ظهر امروز پنجشنبه با رسیدن به روی عدد ۱۹۴ در آستانه رسیدن به سطح خیلی ناسالم قرار گرفت.

هوای این شهر طی هفته جاری در اغلب اوقات در وضعیت ناسالم برای همه گروه های سنی قرار داشت.

براساس شاخص های کیفیت، شاخص هوا از صفر تا ۵۰ پاک، از ۵۰ تا ۱۰۰ قابل قبول، از ۱۰۰ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۰ تا ۲۰۰ ناسالم برای همه و از ۲۰۱ تا ۳۰۰ به عنوان هوای بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ به عنوان هوای خطرناک شناخته می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص آلودگی هوای آبیک اظهار داشت: متاسفانه آلودگی هوای آبیک رو به افزایش است و فعالیت خودروها، صنایع و کارخانجات آلاینده بر شدت این موضوع می‌افزاید.

حسن عباس نژاد با بیان اینکه وزش‌ باد می‌تواند شدت این آلودگی را کاهش دهد،گفت: بر اساس اعلام هواشناسی، با شروع وزش بادهایی در این شهرستان روبرو هستیم که امیدواریم بر کاهش میزان آلودگی موثر باشد.

این مسؤول تاکید کرد: از شهروندان آبیکی انتظار می‌رود نسبت به محدود کردن فعالیت کودکان و بزرگسالان، به خصوص افراد مبتلا به بیماری های تنفسی، مانند آسم در فضای باز اقدام کنند.

فعالیت نیروگاه شهید رجایی و استفاده از سوخت مازوت و همچنین فعالیت کارخانه سیمان آبیک از دلایل اصلی آلودگی هوای این شهر نام برده می شود.

چندی پیش حسن عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین از شکایت قضایی علیه نیروگاه شهید رجایی به علت استفاده از سوخت مازوت خبر داده بود.

هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین نیز چندی پیش در نشست خبری با رسانه‌ها گفته بود که اگر شاخص آلودگی هوای شهر آبیک از رقم ۱۴۰ بالاتر برود باید برای تعطیلی نیروگاه شهید رجایی اقدام می شود.

مسؤولان استان قزوین معتقدند که فعالیت کارخانه سیمان آبیک، نیروگاه شهید رجایی و تردد بالای خودرو در این شهرستان بر شدت آلودگی هوا موثر بوده است.

بر اساس استانداردهای موجود، شاخص کیفی هوا اگر بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ باشد جزو ناسالم بوده و پس از آن در ردیف خیلی ناسالم قرار می‌گیرد.

آبیک در ۴۵ کیلومتری شرق قزوین قرار دارد.