سرویس‌های امنیتی رژیم‌صهیونیستی: توافق صلح با اردن در خطر است

تهران- ایرنا- سرویس‌های امنیتی رژیم‌صهیونیستی نسبت به تاثیر اقدام بنیامین نتانیاهو برای الحاق دره اردن و کرانه‌ باختری به سرزمین‌های اشغالی بر توافق صلح با اردن هشدار دادند.

به نوشته روزنامه هاآرتص، مقام‌های امنیتی رژیم صهیونیستی هشدار دادند که هر گونه اقدامات یک جانبه ممکن است بر روابط تل آویو با امان تاثیر بگذارد.

بر اساس این گزارش، ارزیابی‌های امنیتی نشان می‌دهد که ملک عبدالله پادشاه اردن به دلیل شرایط اقتصادی سخت و مخالفت گروه‌های داخلی و در رأس آنها اخوان‌المسلمین با روابط سیاسی و امنیتی محکم میان تل‌آویو و امان،  تحت فشار است.

مسوولان امنیتی رژیم صهیونیستی هشدار دادند که هرگونه اقدامی که با هماهنگی اردن نباشد روابط میان دو طرف را شکننده خواهد کرد و توافق صلح با این کشور را به چالش می‌کشد.

«عاموس هرئیل» تحلیلگر امنیتی روزنامه هاآرتص در رابطه با الحاق بخشی از کرانه باختری که در طرح صلح ترامپ موسوم به معامله قرن نیز به آن اشاره شده، هشدار داده است و تاکید می‌کند که این اقدام در دراز مدت خطر افزایش تنش‌ها و درگیری‌های شدید و گسترده با فلسطینی‌ها را افزایش می‌دهد.

رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی گزارش دادند کابینه رژیم صهیونیستی قصد دارد روز یکشنبه هفته آینده درباره الحاق ۳۰ درصد از کرانه باختری رود اردن به سرزمین‌های اشغالی رای‌گیری کند.

به گزارش تارنمای «تایمز آو اسرائیل»، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: این طرح پیشرفتی تاریخی با دستاوردهای بسیار است که هرگز فکر نمی‌کردیم امکان آن وجود داشته باشد، از جمله به رسمیت شناخته شدن حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و شمال دریای مرده از سوی آمریکا. این به معنای آن است که اسرائیل یک بار برای همیشه مرزهای شرقی خود را تاسیس خواهد کرد.

«ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن در واکنش به این اقدام اظهار داشت: این اقدامات محکوم و نقض قوانین بین‌المللی و تحریک‌آمیز است که منطقه را به تنش بیشتر سوق می‌دهد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گذشته به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و طرح صلح خود موسوم به معامله قرن را اعلام کرد.

وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح ترامپ با مخالفت‌های گسترده‌ای در منطقه مواجه شده است.

همچنین مردم فلسطین در واکنش به این اقدام ترامپ تظاهرات سراسری در غزه و کرانه باختری برگزار کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =