۱۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۷
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 83653382
۰ نفر

برچسب‌ها

درهای کاروانسرای معتمد لار بعد از ۵۰ سال گشوده شد

شیراز-ایرنا-درهای کاروانسرای حاج غلامرضا معتمد لار که از آثار ملی است پس از گذشت بیش از پنجاه سال به روی مردم گشوده شد.

کاروانسرای معتمد مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان لار، بخش مرکزی شهر قدیم لار خیابان مدرس جنوبی و محله زینبیه، ابتدای کوی گاله قرار دارد و این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۳۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این کارواسرا از کاروانسراهای عام المنفعه لارستان و در حدود یک قرن پیش مکانی برای استراحت رهگذران و کاروانیان بوده که علاوه بر آن مکتب خانه و قرآن خانه نیز داشته است.

در ماه های گذشته با همت خانواده معتمد و اهالی کوی گاله و شهر لار پاکسازی این کاروانسرا از خار و خاشاک با مجوز میراث فرهنگی لار انجام شد.

روز گذشته همزمان با شهادت فاطمه الزهرا (س) دختر پیامبر اسلام در این کاروانسرای قدیمی و ثبت ملی شده بعد از گذشت بیش از ۵۰ سال به روی مردم باز و در آن نماز جماعت ظهر و عصر برگزار  و همچنین بعد از آن سفره نذری برای مردم پهن شد.

بنا به گفته اهالی محلی نمونه این کار و نذری دادن در این کارونسرا سابقه دارد و بیش از یکصد سال پیش توسط مرحوم حاج غلامرضا معتمد در روز عاشورا و در روزهای اعیاد انجام می‌گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی لارستان: کاروانسرای معتمد نیازمند مرمت است
 

رییس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی لارستان در این باره به ایرنا گفت: این کاروانسرا ثبت ملی شده تحت اختیار مالک شخصی قرار دارد و تاکنون مرمت نشده و در دهه های گذشته متروکه بوده است.

سیما علویه با بیان اینکه این بنای ارزشمند اکنون نیازمند مرمت و تعمیر است،افزود: از مالک شخصی این ملک درخواست داریم که برای نگهداری و حفظ این بنای تاریخی وارد عمل شود.

وی ادامه داد: حدود سه ماه پیش با درخواست مالک این کاروانسرا مجوز پاکسازی این بنا از خار و خاشاک و تمیز کردن سطحی این مجموعه از سوی میراث فرهنگی صادر شد.

وی اضافه کرد: طرح مرمت کلی این بنا باید تهیه و با نظارت اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی لار اجرا شود و گرنه این بنا که دچار فرسایش شده رو به تخریب می‌رود.

لارستان به مرکزیت شهر لار در ۳۷۸ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان فارس قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =