۱۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83653327
۰ نفر

برچسب‌ها

محوطه پیش از تاریخ سگزآباد صاحب موزه می‌شود

قزوین - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: محوطه پیش از تاریخ سگزآباد برای نمایش یافته های باستان شناسان از این منطقه صاحب سایت موزه خواهد شد.

علیرضا خزائلی روز پنجشنبه در دیدار با سرپرست تیم کاوش های باستان شناسی محوطه پیش از تاریخ سگزآباد افزود: ایجاد موزه در این مکان یکی از برنامه ها و دغدغه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین به شمار می رود.

وی با بیان اینکه یافته های باستان شناسی در این محدوده نشان دهنده وجود تمدن ۷ تا ۸ هزار ساله است،اظهار داشت: با این اوصاف ایجاد و راه اندازی سایت موزه برای نمایش یافته ها و آثار ارزشمند کشف شده این مکان را به کانونی برای انجام مطالعات باستان شناسی توسط دانشجویان و محققان تبدیل کرده و گردشگران علاقه مند به حوزه باستان شناسی را نیز به این منطقه می کشاند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهار داشت: گردآوری و تدوین نتایج پنج دهه فعالیت باستان‌شناختی، تعیین عرصه و حریم محوطه و طراحی سایت موزه با همکاری موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران انجام شده و امیدواریم با تخصیص اعتبار لازم در آینده نزدیک عملیات اجرایی راه‌اندازی و احداث موزه در مکان انجام شود.

خزائلی اظهار امیدواری کرد با تخصیص اعتبارات لازم، مرحله دوم مطالعات پژوهشی باستان شناسی مربوط به شناسایی قنوات دشت قزوین در بوئین زهرا آغاز و اجرایی شود.

 مصطفی ده پهلوان سرپرست کاوش‌های باستان شناسی محوطه سگزآباد و رییس موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران نیز در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت‌های باستان شناختی در قره تپه سگزآباد،گفت: با وجود کاوشهای منظم و مستمر در محوطه‌های پیش از تاریخ تپه زاغه، تپه قبرستان و قره‌تپه سگزآباد از دهه ۴۰ تا کنون توسط تیم باستان شناسی دانشگاه تهران و وجود یافته‌های ارزشمندی اعم از گورستان متعلق به عصر آهن ۳، ابزار آلات جنگی، ظروف سفالی ، بناهای خشتی و… در این محوطه متاسفانه مکانی برای نمایش آثار و آشنایی گردشگران با آنها وجود ندار.

وی اظهار داشت: راه‌اندازی سایت موزه به درک و شناخت صحیح مردم با پیشینه تاریخی محوطه و اهمیت حفاظت از محوطه‌های باستانی کمک زیادی می‌کند.

تاکنون ۲ هزار و ۱۰۰ محوطه تاریخی و پیش از تاریخ و بنای تاریخی در استان مورد شناسایی قرار گرفته که بیش از نیمی از آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.