۱۰ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۹
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83653311
۰ نفر

برچسب‌ها

ارتش ملی لیبی: ترکیه ۳ هزار مزدور سوری به لیبی اعزام کرد

تهران – ایرنا - «احمد المسماری» سخنگوی نیروهای ژنرال "خلیفه حفتر" موسوم به «ارتش ملی لیبی» روز پنجشنبه اعلام کرد که ترکیه بیش از ۳ هزار مزدور سوری را به لیبی اعزام کرده‌ است.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، مسماری افزود: ترکیه تروریست های خطرناک را از سوریه و از طریق فرودگاه های مصراته و معیتیقه و بندر طرابلس وارد خاک لیبی کرده است.

سخنگوی نیروهای خلیفه حفتر همچنین گفت: ترکیه دو کشتی جنگی، موشک های ضدهوایی و سامانه دفاع موشکی را به بندر طرابلس ارسال کرده است.

ترکیه از دولت وفاق ملی به ریاست «فایر السراج» که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است حمایت می کند.

این در حالی است که پیش تر "مولود چاووش اوغلو" وزیر امورخارجه ترکیه هرگونه اعزام نیروی نظامی به لیبی را رد و اعلام کرده بود که آنکارا گردان نظامی به لیبی نفرستاد بلکه نیروهای این کشور مستشار نظامی هستند.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیاری را شاهد بود.

این کشور در نهایت به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی و جنوب نیز خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش کنترل امور را در دست گرفته است.

امارات متحده عربی، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا حامی دولت السراج در غرب لیبی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =