محرومیت ۵۱ هزار خانوار روستایی و عشایری خراسان شمالی از بیمه

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: اکنون ۵۱ هزار خانوار روستایی و عشایری این استان، زیر پوشش بیمه اجتماعی نیستند که تلاش داریم با همکاری نهادهای حمایتی از این مزایا بهره‌مند شوند.

محمدعلی شجاعی روز پنجشنبه در نشست «هر دهیاری، یک طرح» استان، اظهار داشت: اقدام این استان برای بیمه روستاییان، نمونه ای در کشور ندارد و کاری ویژه است که در حال پیگیری آن هستیم.

وی گفت: وظیفه خود می دانیم روستاییان و تولیدکنندگان در این مناطق را که البته برخی،  با مشکلات اقتصادی و درآمدی روبه رو هستند، زیر چتر حمایت بیمه ببریم و مصمم هستیم تا پایان امسال، سطح پوشش بیمه ای جمعیت هدف، به ۸۰ درصد و در برخی شهرستان ها به ۱۰۰ درصد برسد.  

شجاعی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تنه اجرایی استان، توانایی لازم را ندارد،  با انتقاد از عملکرد کارگزاران بیمه روستایی و عشایر استان گفت: ۴۰ کارگزار بیمه در این استان نسبت به بیمه روستاییان فعالیت دارند اما تاکنون مطابق روال عادی حرکت کرده اند و اگر به خوبی وارد عرصه جذب روستایی در صندوق بیمه نشوند، مرخص می شوند.  

استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: کارگزاران بیمه روستایی و عشایر خراسان شمالی، باید در یکی دو ماه آینده، به اندازه ۴۰۰ نفر، تلاش کنند و در صورت نامناسب بودن وضعیت عملکرد،  حذف خواهند شد.  

وی گفت: با وجود تنگناها،  رویکرد ما این است برای تحقق جهش در بیمه روستاییان و عشایر،  از ظرفیت دهیاران و کارگزاران استفاده کنیم.

شجاعی درباره ایجاد بازارچه تجاری برای روستاییان نیز گفت: ایجاد این بازارچه ها، در هر هشت شهرستان،  جانمایی شده است و تلاش داریم تا این مکان ها، بستری برای جذب مردم به روستاها بوده و در جانمایی ها به گونه ای باشد که بیشترین تردد را داشته باشد تا روستاییان از مزایای آن بهره مند شوند.  

استاندار خراسان شمالی با اشاره به اجرای طرح هر دهیاری یک طرح، گفت: تاکنون بیش از ۶۰۰ طرح در استان ارائه شده و قرار است فرمانداران نسبت به بررسی و اصلاح ایرادها و نواقص طرح ها اقدام کنند و باید تا یک هفته آتی، تمام دهیاری ها، طرح های مربوط به اشتغال را ارائه دهند.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =