قرنطینه‌های بهداشتی در مرزهای خسروی و پرویزخان فعال است

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: هم‌اکنون قرنطینه‌های بهداشتی در مرزهای خسروی و پرویزخان فعال است و تیم‌های بهداشتی در این مرزها برای غربالگری و پایش افراد آلوده و انجام اقدام های پیشگیرانه برای مقابله با بیماری‌ها حضور دارند.

مرادعلی تاتار روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با تکذیب حضور نداشتن نمایندگان بهداشت در مراکز قرنطینه ای بهداشت در مرزهای خسروی و پرویزخان افزود: باتوجه به شیوع ویروس کرونا در کشورهای دیگر و حساسیت امر، اقدامات پیشگیرانه بهداشتی در مرزهای ما تشدید شده و هم اکنون نمایندگان بهداشت پای کار هستند و در این رابطه مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه تاکنون موردی از کرونا به تایید مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در کشور گزارش نشده است وحتی مشاهده مرد مشکوک به کرونا در عراق نیز تکذیب شده، اظهارداشت: با این وجود اقدام های آموزشی نیز به مردم ارایه شده و هنوز مورد مشکوک به علایم تنفسی و یا افراد دارای تب از سوی بهداشت و درمان شهرستان در مرزها گزارش و مشاهده نشده ضمن اینکه مردم نیز برای مقابله با بیماری های ویروسی نیاز است که بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کنند.

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین نیز گفت: از ۲ هفته قبل از شیوع کرونا نمایندگان بهداشت ما به صورت شبانه روزی در قرنطینه بهداشتی در مرز پرویزخان و در خسروی نیز تا ساعت ۱۷ هر روز زمان مجاز تردد حضور دارند و مسافران وروردی به کشور را در قالب نظام سندرمیک بیماری های واگیردار بررسی و پایش می کنند.

دکتر رضا منصوری به خبرنگار ایرنا افزود: اینکه نمایندگان بهداشت در مرزهای خسروی و پرویزخان حضور ندارند، صحت ندارد و ما اقدامات پیشگیرانه را در مرزها لحاظ کرده ایم.

وی اضافه کرد: تاکنون مورد مشکوک به داشتن علایم تنفسی و یا تب در مرزها مشاهده نشده ضمن اینکه علایم بیماری کرونا نیز مشابه آنفلوآنزا و همراه با تب، علایم تنفسی و درد و کوفتگی است.

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: در این رابطه بیمارستان قصرشیرین و مراکز درمانی ما نیز در حالت آماده باش هستند و مردم نیاز است که بهداشت فردی را کاملا رعایت کرده و از دست دادن و روبوسی کردن و حضور در فضاهای بسته خودداری کنند و دست های خود را مرتب با آب و صابون شستشو دهند و در صورت داشتن علایم سرماخوردگی و بیماری آنفلوآنزا در منزل مانده و استراحت کنند.

ویروس کرونا اواخر سال گذشته میلادی در بازار غذاهای دریایی در شهر «ووهان» واقع در استان «هوبی» در مرکز چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می فروخت سرچشمه گرفته است اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین به ۱۴ کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم گسترش یافته است.

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا ۲ هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان «سارس» می‌شود نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.

 قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان در امتداد این مرز طولانی برای مراودات تجاری و اقتصادی میان ۲ کشور ایجاد شد که پرویزخان هم مرز با اقلیم کردستان عراق و خسروی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی است.