۶۳ طرح آبخیزداری دهه فجر در ایلام بهره‌برداری می‌شود

ایلام- ایرنا- معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام گفت: ۶۳ پروژه آبخیزداری مکانیکی و بیومکانیکی در گستره ۱۳ هزار و ۷۴۳ هکتار از اراضی طبیعی استان در دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

عبدالسلام پیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد پروژه در ۱۷ حوزه آبخیز استان ایلام‌ و با اعتبار ۱۷۵ میلیارد و ۷۴۷ میلیون ریال در قالب ۳۳۹ هزار و ۵۶۳ مترمکعب عملیات مکانیکی و یک هزار و ۶۰۰ هکتار طرح بیومکانیکی سال جاری احداث و برای دهه فجر آماده بهره‌برداری شده است.

وی افزود: در سه حوزه آبخیز شهرستان ایلام تعداد ۱۶ پروژه به وسعت ۱۷ هزار و ۲۸۱ مترمکعب عملیات مکانیکی و ۵۰۰ هکتار بیومکانیکی (چاله کنی برای بذرکاری) به مجموع ۶ هزار و ۱۹۲ هکتار و اعتبار ۴۳ میلیارد و ۱۵۸ میلیون ریال آماده بهره‌برداری در دهه فجر امسال است.

پیری یادآور شد: همچنین در شهرستان دهلران هشت پروژه در سه حوزه آبخیز به وسعت ۲۱۰ هزار و ۶۸۰ مترمکعب عملیات مکانیکی با اعتبار ۳۰ میلیارد و ۸۹۰ میلیون ریال در سطح یک هزار و ۳۱۲ هکتار دهه فجر بهره برداری می شود.

وی گفت: ۲ حوزه آبخیز شهرستان چرداول نیز در هفت طرح از نوع مکانیکی به وسعت چهار هزار و ۸۰۰ مترمکعب با اعتبار ۱۷ میلیارد و ۱۹۰ میلیون ریال در سطح ۱۸۹ هکتار افتتاح می شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام اضافه کرد: چهار پروژه مکانیکی در ۲ حوزه آبخیز شهرستان سیروان به وسعت چهار هزار و ۷۰۰ مترمکعب در سطح ۱۴۸ هکتار با اعتبار ۱۱ میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال آماده بهره برداری است.

وی افزود: برای شهرستان ایوان نیز ۶ پروژه آبخیزداری در یک حوزه آبخیز با گستره ۲ هزار و ۹۵۰ مترمکعب عملیات مکانیکی و ۵۰۰ هکتار بیومکانیکی در سطح ۴۴۳ هکتار با اعتبار ۱۱ میلیارد و ۴۰۷ میلیون ریال دهه فجر افتتاح می شود.

پیری یادآور شد: ۹ پروژه آبخیزداری در یک حوزه آبخیز با گسترده ۶ هزار و ۳۵۰ مترمکعب و ۳۰۰ هکتار بیومکانیکی با اعتبار ۱۵ میلیارد و ۳۴۳ میلیون ریال در سطح ۴۱ هکتار بپاز اراضی شهرستان دره شهر افتتاح خواهد شد.

وی در مورد طرح های آبخیزداری بدره هم توضیح داد: چهار طرح مکانیکی در یک حوزه آبخیز به گستره سه هزار و ۸۰۰ مترمکعب با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۳۲۹ میلیون ریال در سطح ۱۴۳ هکتار این شهرستان آماده بهره برداری است.

وی اظهار داشت: یک حوزه آبخیز شهرستان آبدانان چهار طرح آبخیزداری در قالب ۲ هزار و ۵۰۲ مترمکعب عملیات مکانیکی و ۳۰۰ هکتار بیومکانیکی با اعتبار هشت میلیارد و ۴۰ میلیون ریال در سطح ۸۰۰ هکتار دهه فجر امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.

پیری گفت: شهرستان مهران ۲ حوزه آبخیز دارد که سه پروژه مکانیکی به گستره ۸۳ هزار و ۷۰۰ مترمکعب در سطح سه هزار و ۵۳۱ هکتار با اعتبار ۱۷ میلیارد و ۵۴۸ میلیون ریال برای دهه فجر امسال اجرایی و آماده بهره برداری شده است.

وی افزود: شهرستان ملکشاهی نیز چهار پروژه مکانیکی در یک حوزه به وسعت ۲ هزار و ۸۰۰ مترمکعب با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۷۳۲ میلیون ریال در سطح ۹۳۵ هکتار آماده افتتاح شده است.

از گستره ۲ میلیون هکتار وسعت کل استان ایلام یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن را اراضی طبیعی تشکیل داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =