بولتون تبرئه ترامپ را برای سناتورها پر هزینه کرد
"مایلز هانیگ" عضو سابق حزب سبز آمریکا

نیویورک - ا یرنا – یک سیاستمدار آمریکایی گفت: جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید به دنبال تسویه حساب با ترامپ است و ادعاهای کتاب وی تلاش سناتورهای جمهوریخواه برای تبرئه ترامپ را پر هزینه کرد.

"مایلز هانینگ" روز پنج شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره پیامد افشاگری بولتون درباره سخنان غیرقانونی رئیس جمهوری آمریکا در خصوص کمک به اوکراین افزود هر چند این افشاگری وضعیت را برای جمهوریخواهان حامی ترامپ سخت کرد، اما هنوز نمی توان گفت تعداد کافی از سناتورهای جمهوریخواه به صف استیضاح علیه دونالد ترامپ پیوسته و رای به برکناری وی بدهند.

هانینگ که نامزد حزب سبز در انتخابات سال ۲۰۱۶ کنگره آمریکا از مریلند بود، ادامه داد: جمهوریخواهان از واکنش ترامپ نگران هستند و نمی خواهند وی را عصبانی کنند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو از سیاست ضد ایرانی و تروریستی کاخ سفید انتقاد کرد و گفت هم دموکرات ها و هم جمهوریخواهان مواضع مشابهی در تایید ترور سردار سلیمانی داشتند.

انتقام سخت بولتون

این صاحب‌نظر سیاسی درباره زمان افشاگری پیش نویس کتاب بولتون علیه ترامپ گفت: در سیاست هیچ چیزی به اندازه زمان بندی اهمیت ندارد. وقتی بولتون دولت ترامپ را تحت شرایطی بد ترک کرد، مشخص بود که به سادگی از همه چیز نخواهد گذشت. 

هانینگ تصریح کرد: بولتون متعصب و تندرو در امور خارجه  که کاربرد زور و نیروی نظامی را تنها راه حل مشکلات می دید، از ترامپ و تلاش‌های وی برای کاهش تنش میان آمریکا و دشمنان سنتی این کشور بسیار ناامید شده بود. این کار وی نوعی تسویه حساب برای اخراج شدن وی است.

وی ادامه داد: کتاب بولتون قرار است در ماه مارس منتشر شود. مزیت طرح این موضوع در قالب کتاب این است که بولتون هم تبلیغ خوبی برای فروش کتاب خود کرده و همچنین در اوج نمایش دموکرات ها و پیگیری اکثریت مردم آمریکا که خواهان شهادت وی هستند، در بسیاری از برنامه های تلویزیونی حضور خواهد یافت.

جمهوریخواهان در موضع دفاعی

 عضو سابق حزب سبز آمریکا تاکید کرد: این روند آشکارا جمهوریخواهان را در موضعی دفاعی قرار می دهد. به هر صورت ، آنها می توانند افشاگری ها را نادیده بگیرند و سر خود را زیر برف ببرند. حالت دیگری که می توان تصور کرد این است که  جمهوریخواهان می توانند از این فرصت استفاده و او را به عنوان شاهد دعوت کنند. این کار زیر آب استدلال های آنها را برای دفاع از ترامپ خواهد زد.

هانینگ اظهار کرد: مهمترین چیزی که برای جمهوریخواهان مطرح است ارزیابی هزینه انتخاب یکی از این دو گزینه برای انتخاب مجدد آنها خواهد بود. 

این تحلیلگر سیاسی افزود: در حال حاضر ، این یک وضعیت بدون برنده برای جمهوریخواهان است اما رئیس جمهوری ترامپ هنوز هم می تواند برای تبرئه شدن بر آنها تکیه کند، هرچند این تبرئه برای آنها می تواند هزینه ساز بشود.

ترس جمهوریخواهان از ترامپ

هانینگ در پاسخ به اینکه تا چه اندازه افشاگری ناگهانی بولتون می تواند به ریزش در میان سناتورهای جمهوریخواه و تغییر نظر آنها به برکناری ترامپ بینجامد، گفت: در اینجا دو مسئله وجود دارد. یکی این است که آیا سنا به دنبال احضار شهود و مدارک بیشتری خواهد رفت که در جلسات استیضاح مجلس ارائه نشده باشد.

وی اظهار کرد: مورد دوم این است که آیا جمهوریخواهان به حذف ترامپ رای می دهند یا خیر؟  شماری از جمهوریخواهان در آینده نزدیک باید برای انتخاب مجدد وارد رقابت تنگاتنگی بشوند. این موضوع نقش کلیدی در تصمیم گیری آنها خواهد داشت.

هانینگ تصریح کرد: آنها می دانند که اگر به فراخوانی شهود رای دهند، به خواست اکثریت آمریکایی ها و احتمالاً پایگاه اجتماعی خودشان عمل کرده اند اما همزمان در میان پایگاه آنها، افراد زیادی هم هستند که از این موضوع ناراحت می شوند و در نتیجه علیه آنها رای می دهند. بنابراین، این نمایندگان در این موضوع با سناریوهای خطرناکی دست و پنجه نرم می کنند.

وی افزود: این سناتورهای جمهوریخواه همچنین می دانند که رأی دادن به احضار شاهدان، باعث عصبانیت ترامپ و دستگاه‌های حزبی خواهد شد و احتمالاً منجر به یک چالش بزرگ بر سر راه انتخاب دوباره ترامپ در جریان مرحله نخست رقابت ها خواهد شد.  

این فعال سیاسی ادامه داد: البته قابل تصور است که برخی از جمهوری خواهان چون "میت رامنی"، به برکناری رئیس جمهور رای خواهند داد. او البته چهار سال تا پایان دوره نمایندگی خود در سنا وقت دارد و نگران دیدگاه رای دهندگان نیست.

هانینگ خاطرنشان کرد: اما در مجموع، جمهوریخواهان در مجلس سنا   کاملاً  نگران واکنش ترامپ در صورت رای دادن به احضار شاهدان و عزل وی هستند. برای همین بعید است که تعداد قابل توجهی از سناتورهای جمهوریخواه با صداقت و شجاعت در برابر ترامپ بایستند. بسیاری از اعضای حزب ترامپ خوب می دانند که اتهامات علیه ترامپ وارد است اما آنها جرات و شجاعت محکوم کردن او را ندارند.

کتاب بولتون و ترور سردار سلیمانی

ایرنا در ادامه این گفت‌وگو نظر این عضو سابق حزب سبز آمریکا را درباره احتمال ارتباط میان ترور سردار سلیمانی و استیضاح  ترامپ جویا شد و پرسید: به گفته برخی از روزنامه نگاران آمریکایی ، ترامپ از محتوای کتاب بولتون در ۳۰ دسامبر آگاه شده و ۴ روز بعد دستور ترور ژنرال سلیمانی را می دهد. آیا میان کتاب بولتون و ترور ژنرال قاسم سلیمانی در عراق ارتباطی وجود دارد؟

هانینگ پاسخ داد: در این مرحله هنوز زود است که بگوییم دستور ترامپ برای ترور سلیمانی براساس آگاهی از مطالب کتاب بولتون صادر شده است. باید حداقل منتظر اسناد موجود در کتاب بولتون ماند که  قرار است در مارس (اسفند-فروردین) به بازار عرضه شود.

وی ادامه داد: نکته ای که درباره ترامپ وجود دارد که او با پیشینیانش این تفاوت را دارد که بیشتر به مهار کردن نظامی ها تمایل دارد. ترامپ در چندین مورد که این فرماندهان نظامی برای اقدام نظامی فشار می آوردند، به آنها نه گفته بود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: اما موضوع سلیمانی فرق می کند. دشمنی ترامپ نسبت به ایران بیشتر مبتنی بر انگیزه و تلاش وی برای خنثی کردن هرچیزی است که اوباما انجام داده است. نمونه روشن آن توافق هسته ای با ایران است. بنابراین رویکرد وی بر اساس درک  نقش ایران در منطقه نیست.

وی افزود: اگر این فرض درست باشد که ترامپ دستور ترور را بر اساس مطالب کتاب بولتون صادر کرده است، او به احتمال زیاد فکر کرده است که  اکثر آمریکایی ها در هنگام جنگ با دشمن خارجی، در پشت رئیس جمهوری خواهند ایستاد. با این وجود ترامپ بارها و بارها ثابت کرده است که کارهایش بسیار آشفته و غیرمنطقی و تحریک آمیز بوده است.

دموکرات‌ها در خط ترامپ

این تحلیلگر آمریکایی تصریح کرد: این ترور باعث افزایش تنش ها شده است و عملا در سراسر جهان ترامپ  محکوم شد. بسیاری از متحدین آمریکا خود را از این اقدام مبرا دانستند و از آن فاصله گرفتند.

این عضو پیشین حزب سبز آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره موضع دموکرات ها درباره اقدام تروریستی دولت ترامپ و به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: دموکرات ها در مجموع نمی گویند که این کار "ترور" بوده است.

هانینگ خاطرنشان کرد: آنها با این کار خود به پایگاهشان نشان می دهد که خط آنها هم همان خط ترامپ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha