علاقه‌مندی به مشاغل دولتی از موانع توسعه اشتغال در ایلام است

ایلام - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: فرهنگ نادرست اشتغال و علاقه‌مندی مردم به مشاغل دولتی و کارمندی یکی از موانع توسعه اشتغال و کارآفرینی در این استان است.

شکراله شیرخانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در زمینه ایجاد اشتغال در استان کارهای بسیاری انجام شده است اما بدلیل جمعیت بالای بیکار قابل دیدن نیست و با توجه به سطح بالای نیازها در جامعه باید این روند ادامه یابد.

وی افزود: مرکز آمار ایران تنها مرکزی است که نرخ تورم و بیکاری را با استفاده از شاخص‌ها اعلام می‌کند که یک بخش مستقل است و آمار را رصد می کند و بر اساس آن نرخ بیکاری در هر جامعه ای اعلام می شود.

شیرخانی یادآور شد: بر همین اساس مرکز آمار ایران نرخ بیکاری ایلام را در تابستان سال جاری ۸.۷ درصد اعلام کرده است و میانیگین کشوری نیز ۱۰.۴ درصد است.

نرخ بیکاری در ایلام روند کاهشی دارد

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری در این استان در چند سال گذشته روند کاهشی داشته است، اضافه کرد: در سال ۹۱ میانگین نرخ بیکاری در استان ایلام ۱۷.۲ درصد، در سال ۹۲ به ۱۳.۸ درصد، سال ۹۳ به ۱۱.۱ درصد، در سال ۹۴ به ۱۲.۴ درصد، در سال ۹۵ به ۱۱.۶ و در سال ۹۶ به ۱۱. ۷ و در سال ۹۷ سال ۱۱.۲ درصد رسیده است.

شیرخانی تصریح کرد: بر اساس این آمار در حال حاضر ما جزو ۹ استان اول کشور به لحاظ اشتغال هستیم و به لحاظ بیکاری آخر جدول قرار داریم.

وی با بیان اینکه وزارت تعاون هیچ نقشی در ایجاد شغل ندارد، گفت: در ایلام روند ایجاد شغل مثبت است و بیش از این باید در زمینه ایجاد شغل کار صورت گیرد.

۶ نهاد بر روند توزیع تسهیلات اشتغالزا نظارت دارند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام تصریح کرد: تاکنون ۲۳۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در بخش های مختلف در سامانه کارا در رشته های مختلف توزیع شده است و ۶ نهاد نظارتی بر این طرح ها نظارت داشته و رصد می کنند.

شیرخانی خاطرنشان کرد: ۲ بار نیز تمام شماری صورت گرفته و این تسهیلات بهتر از همه دوره ها منجر به ایجاد تولید و اشتغال شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام اظهار داشت: همچنین در بخش اشتغال فراگیر نیز ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات توزیع شده و ما را به سمت هدف هدایت کرده است.

شیرخانی تاکید کرد: هدایت تسهیلات اشتغال به سمت میراث فرهنگی و صنایع دستی در اولویت توزیع این تسهیلات قرار دارد.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵، استان ایلام ۵۸۰ هزار و ۱۵۸ نفر معادل ۷۳ صدم درصد جمعیت کل کشور و رتبه آخر میزان جمعیت را در میان استان ها دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =