ابعاد مختلف زندگی حضرت زهرا(س) الگوی مسلمانان و آزادگان است

زنجان- ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: عمر کوتاه حضرت زهرا(س) به بیان قرآن مجید، «کوثر» یعنی خیر پایان‌ناپذیر و تمام‌نشدنی بوده و ابعاد مختلف زندگی ایشان، الگویی برای مسلمانان، محبان اهل بیت(ع) و تمام آزادگان دنیا است.

حجت‌الاسلام علی خاتمی شامگاه چهارشنبه در ویژه‌برنامه شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و مجلس یادبود سیدالشهدای مقاومت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش که با حضور خانواده شهید هادی طارمی در دارالقرآن کریم زنجان برگزار شد، افزود: بنا به فرمایش امام حسن عسکری(ع)، ائمه، حجت خدا برای مردم و حضرت زهرا(س) حجت خداوند برای امامان است.

وی با تقسیم زندگی حضرت زهرا(س) به چند محور، گفت: هریک از این محورها به تنهایی قابل مطالعه، دقت و الگوبرداری است.

حجت الاسلام خاتمی، محور اول را ۹ سال زندگی در خانه پدر خواند و اظهار داشت: حضرت زهرا(س) در شرایط بسیار سخت و دشواری که در شِعب ابیطالب برای پیامبر(ص) ایجاد کرده بودند، راه رفتن و حرف زدن را تازه آغاز کرده بودند و این در حالی بود که یک وعده غذای سیر برای زندانیان در این شرایط، میسور نبود.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) بارها فرموده‌اند: «پدر به قربان دخترش»، خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) ایشان را به قدری تکریم می‌کردند که وقتی زهرا(س) وارد منزل می‌شد، تمام‌قد در مقابل ایشان ایستاده و گاهی دست زهرا را می‌بوسید زیرا ایشان مانند مادر در خدمت پیامبر بودند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با بیان اینکه محور دوم، ۹ سال زندگی در خانه همسر است، گفت: ایشان در اینجا نیز همسر شایسته‌ای برای حضرت علی(ع) بود و بعد از ازدواج، زمانی که پیامبر(ص) از حضرت علی(ع) پرسید: «همسرت را چگونه یافتی؟» علی(ع) فرمود: یار و یاور خوب و معین خوبی در مسیر بندگی پروردگار است.

وی افزود: این جواب علی(ع)، اوج عظمت معنوی شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) را می‌رساند.

خاتمی خاطرنشان کرد: همچنین حضرت علی(ع) در کنار قبر پنهان حضرت زهرا(س) فرمودند: آنقدر سختی و مصیبت بر من فرود آمد که اگر بر چهره خورشید فرود می‌آمد، مانند شب ظلمانی می‌شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، محور سوم را مادر بودن حضرت زهرا(س) بیان کرد و گفت: مادری که اولین و موثرترین مربی فرزندان بوده و چهار فرزند توسط این مادر، تربیت شده که هر کدام به‌گونه‌ای، نقطه عطفی در تاریخ صیانت از اسلام، پاسداری از قرآن و سنت پیامبر و دین مبین اسلام هستند.

وی اظهار داشت: بیش از ۲۲۰ هزار شهید کشور در دامن مادران فاطمی، مومن و متدین تربیت شده‌اند و مادران در کنار شیر دادن و پرورش فرزندان، محبت پیامبر(ص) و آل او و روح پاکدامنی، غیرت و سربلندی را به فرزندان آموخته‌اند.

خاتمی با بیان اینکه محور چهارم، بُعد عبادیِ فردی است، خاطرنشان کرد: قرآن، نماز و دعای زهرا(س) بی‌نظیر است و هریک از این ابعاد در قله قرار داشته و برای خود حکایتی هستند.

وی، محور پنجم زندگی حضرت فاطمه(س) را شخصیت اجتماعی و سیاسی برشمرد و گفت: زهرا(س)، یک زن به تمام معنا پرده‌ای است و هرکس بگوید قامت او را آفتاب ندیده، مبالغه نکرده است زیرا نامحرم ایشان را ندیده و صدایش را نشنیده است اما وقتی احساس می‌کند وصیت پیامبر(ص) زیر پا گذاشته شده و غوغاگران سیاست، امامت را به خلافت تبدیل می‌کنند در جمع مهاجر، انصار، رجال و شخصیت‌ها حضور یافته و با فریاد خود و بیان حقایق، روشنگری کرده و تا پای جان از امامت و ولایت دفاع می‌کند.

خاتمی تصریح کرد: بُعد سیاسی و اجتماعی زندگی حضرت زهرا(س) به روایتی ۷۵ و به روایتی ۹۵ روز به طول انجامیده اما اثرگذاری آن قرن‌ها ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ایشان ۲ سخنرانی مهم دارند، اظهار داشت: یکی از مهمترین سخنرانی‌های حضرت زهرا(س) خطبه فدکیه است که با ده‌ها جلسه نمی‌توان ابعاد معنایی، و تاریخی این سخنرانی اثرگذار و ماندگار در پاسداری از حریم امامت و ولایت را تبیین کرد.

جبهه مقاومت تا نابودی استکبار و ظهور امام زمان(عج) ادامه دارد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: ملت ایران با ایستادگی و مقاومت در این مدت از انقلاب اسلامی دفاع کرده و رزمندگان جبهه مقاومت نیز با ایستادگی و جوانمردی در دوران دفاع مقدس و مبارزه در دفاع از حرم اهل بیت(ع)، حجت را برای نسل امروز جامعه تمام کردند و این مبارزه تا نابودی استکبار و فراهم شدن زمینه و مقدمات ظهور امام زمان(عج) ادامه دارد.

وی اظهار داشت: در راستای همین مبارزه، ۲۳ سال است که نیروی قدس سپاه به عنوان الگو، مشاور و مدل برای رزمندگان فرامَرزی، تشکیل شده است.

خاتمی خاطرنشان کرد: دشمن برای از بین بردن انقلاب، نقشه‌ها می‌کشد زیرا با پابرجایی انقلاب، غدّه سرطانی صهیونیستی، آرامش ندارد.

وی با بیان اینکه سوریه، لبنان، عراق و فلسطین، خاکریز اول پاسداری از انقلاب است، افزود: بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی اگر در این کشورها در مقابل دشمنان انقلاب و اسلام، مقاومت نمی‌کردیم امروز باید در خیابان‌های تهران، خوزستان، کرمانشاه و زنجان با آن‌ها می‌جنگیدیم.

خاتمی تصریح کرد: شهادت مظلومانه شهدای جبهه مقاومت، انسجامی به وجود آورد و همین مساله سبب شد تا مجلس عراق با تصویب خروج آمریکایی‌ها اولین سیلی را بزند و سیلی دوم را نیز همرزمان شهید سلیمانی به پایگاه عین‌الاسد زدند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان ادامه داد: ایران در هدف قرار دادن عین‌الاسد، قصد کشتن نداشت و فقط می‌خواستیم اقتدار خود را نشان دهیم.

خاتمی با اشاره به حماسه یوم‌العباس زنجانی‌ها در هشتم محرم، گفت: سردار شهید سلیمانی، عباس علمدار جبهه مقاومت بود و تلاش بسیاری شد تا مراسم تشییع پیکر ایشان و شهید طارمی در زنجان هم برگزار شود اما توفیق نشد ولی مردم مومن و انقلابی زنجان با حضور باشکوه خود در مراسم عزاداری، یوم‌العباس دیگری در زنجان رقم زدند.

پدر شهید هادی طارمی نیز در سخنان کوتاهی به ویژگی‌های اخلاقی فرزندانش (شهیدان جواد و هادی طارمی) اشاره کرد.

محمدرضا طارمی با بیان اینکه پیکر جواد پس از ۱۱ سال بازگشت، اظهار داشت: هادی هم با عضویت در بسیج و سپاه، راه وی را ادامه داد.

وی خاطرنشان کرد: هادی برای حضرت زهرا، ام‌البنین و رقیه(س) اشک می‌ریخت و با خلوص نیت در درگاه پروردگار عالم، خدمت می‌کرد و در نهایت نیز در مقاومت و دفاع از حرم اهل بیت(ع) به شهادت رسید.

طارمی با بیان اینکه خود نیز از رزمندگان دفاع مقدس است، خاطرنشان کرد: هر کسی نمی‌تواند شهید شود و شهدا، به ندای حضرت اباعبدالله(ع) لبیک گفته و با او پیمان بسته بودند.

قرائت قرآن، پخش کلیپ‌های مختلف از شهدای مقاومت، اجرای گروه سرود و مداحی در وصف شهدا و سوگواری شهادت زهرا(س) از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =