طرح «معامله قرن» در روحیه مبارزان فلسطینی هیچ خللی ایجاد نخواهد کرد

تهران- ایرنا -رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که طرح قلابی «معامله قرن» ناکام خواهد ماند، گفت: این طرح در روحیه مبارزان فلسطینی و محور مقاومت هیچ خللی ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش روز چهارشنبه اداره‌کل اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی، «علی لاریجانی» در گفت‌وگوی تلفنی با «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، طرح «معامله قرن» را خیانتی آشکار به ملت مظلوم فلسطین و اهانت  به همه مسلمانان جهان دانست و تاکید کرد :این طرح شیطانی که مدعی است قبله اول مسلمین را در اختیار صهیونیست ها قرار دهد، از هم اینک محکوم به شکست است.

رییس مجلس طرح «معامله قرن» را طرحی بی سرانجام خواند و افزود: با توجه به پشتوانه مبارزاتی ملت قهرمان فلسطین، بی تردید قدس شریف با حضور محور مقاومت و مبارزان فلسطینی آزاد خواهد شد و طرح‌های قلابی مانند طرح معامله قرن ناکام خواهد ماند.

لاریجانی با ابراز تأسف از سیاست برخی دولت‌های کشورهای اسلامی در برابر رژیم صهیونیستی تصریح کرد: طرح معامله قرن در روحیه مبارزان فلسطینی و محور مقاومت هیچ خللی ایجاد نخواهد کرد و امت اسلامی پشتیبان ملت مظلوم فلسطین خواهند بود.

وی بر لزوم همگرایی کشورهای اسلامی در سطوح مجالس و دولت‌ها برای حمایت از حقوق مردم فلسطین تأکید کرد و افزود: بی تردید این خطای راهبردی ترامپ و رژیم صهیونیستی، موجب حمایت مضاعف و بیش از پیش ملت‌های اسلامی از فلسطین خواهد شد.

لاریجانی همچنین بر حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت در برابر رژیم اشغالگر قدس تاکید کرد.
 

طرح «معامله قرن» توطئه‌ای بر ضد فلسطین و امت اسلامی است

«اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس)   نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با قدردانی از حمایت‌های همیشگی رهبر معظم انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران از ملت مظلوم فلسطین گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در خط مقدم حمایت از مردم فلسطین و محور مقاومت قرار داشته و این همواره موجب دلگرمی مبارزان فلسطینی بوده است.

رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس، طرح معامله قرن را توطئه ای علیه فلسطین و امت اسلامی دانست و افزود: این طرح خباثت بار صهیونیستی-آمریکایی کمترین حقوق مردم فلسطین و حق بازگشت آوارگان فلسطینی را هم پایمال کرده است.

اسماعیل هنیه سرنوشت طرح معامله قرن را فضاحت بار خواند و افزود: ملت فلسطین و گروه‌های مبارز با مقاومت شجاعانه و اتحاد در برابر رژیم صهیونیستی، این نقشه شوم را شکست خواهند داد.

وی در پایان خواهان وحدت و ایستادگی  کشورهای اسلامی در برابر توطئه های آمریکا و رژیم اشغالگر قدس تا آزادی قدس شریف شد.

«علی لاریجانی» همچنین روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با «نبیه بری» رییس مجلس لبنان نیز در خصوص طرح «معامله قرن» تاکید کرد: در این طرح نه تنها حقوق فلسطینی‌ها پایمال شده، بلکه با معرفی بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، احساسات همه مسلمانان و موحدان جهان جریحه‌دار شده است.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی طرح صلح خود موسوم به «معامله قرن» بیان کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

شخصیت های سیاسی در کشورهای مسلمان به این طرح واکنش نشان داده اند، همچنین شهرهای مختلف فلسطین از جمله غزه و کرانه باختری در واکنش به این اقدام ترامپ، شاهد تظاهرات سراسری است.

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هستند، از این طرح حمایت کردند.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه طرح معامله قرن را کابوسی برای منطقه و دنیا دانست و در واکنشی توییتی به رونمایی و اعلام آن توسط رییس جمهوری آمریکا نوشت: این به اصطلاح «چشم‌انداز صلح»، صرفا پروژه خیالی یک بسازبفروش ورشکسته است.

ظریف با هشتگ «بیایید برای فلسطینی‌ها متحد شویم» در توییت خود ابراز امیدواری کرد که این زنگ بیدارباش برای همه مسلمانانی باشد که در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اند.

آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق نیز در بیانه‌ای با تاکید بر اینکه «معامله قرن» محکوم به شکست است، اعلام کرد: این طرح احساسات صدها میلیون عرب و مسلمان را در سراسر جهان جریحه‌دار کرده است.

«سیدعباس موسوی» در حساب توییتری خود در یادداشت هایی جداگانه به زبان عربی و انگلیسی «معامله قرن» را محکوم کرد و آن را «اهریمنی» دانست که بذر نفرت و خشونت دائمی را در منطقه غرب آسیا می کارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: این به اصطلاح «معامله قرن» هجوی تمام عیار است که توسط جمعی شیاد یاغی جعل شده تا آرزوهای یک ملت رنج کشیده برای رسیدن به کرامت و حق تعیین سرنوشت را محو نماید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =