معافیت مراکز اقامتی از مالیات برارزش‌افزوده غیر از هتل‌های ۴ و ۵ ستاره

تهران- ایرنا- معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از معافیت مالیات برارزش‌افزوده مراکز اقامتی دارای مجوز غیر از هتل‌های ۴ و ۵ ستاره بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس خبر داد.

به گزارش وزارت میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری، ولی تیموری با اعلام این خبر افزود: به دنبال پیگیری‌های چندساله و رایزنی‌های گسترده روزهای اخیر وزارت گردشگری، تشکل‌های حرفه‌ای مرتبط و فعالان گردشگری، بالاخره نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیه مراکز اقامتی دارای مجوز فعالیت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی (غیر از هتل های ۴ و ۵ ستاره) را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کردند.

وی افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه سه شنبه (هشتم بهمن) بندهای  ۱۲ و ۱۳ و ۱۶ ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده در ارتباط با معافیت مالیاتی کالا و خدمات را تصویب کردند که  در بند ۱۶ این ماده مصوب شد که خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با قدردانی از حمایت‌های رئیس و نمایندگان مجلس از صنعت گردشگری، مصوبه مجلس را در حمایت عملی از صنعت گردشگری به‌ویژه در شرایط کنونی موثر دانست.

مالیات بر ارزش افزوده در عمل پولی است که از مردم گرفته می‌شود و معافیت مراکز اقامتی از پرداخت این مالیات دراصل به مفهوم پرداخت نکردن این وجه از سوی مردم و گردشگران است؛ به عبارتی دیگر این موضوع مستقیم در کاهش هزینه سفر مردم تاثیر گذار هست.

تیموری خاطرنشان کرد: حمایت‌های دولت، مجلس و بخش خصوصی از صنعت گردشگری می‌تواند نتایج خوبی را در شرایط اقتصادی کشور به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد:‌ البته پیشنهاد و درخواست ما از نمایندگان مجلس این بود که تمام هتل ها و مراکز اقامتی از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند که این موضوع با موافقت نمایندگان روبرو نشد و هتل های ۴ و ۵ ستاره از دامنه شمولیت این مصوبه حذف شد.

معاون گردشگری با اشاره به تصویب موضوع بیمه راهنمایان گردشگری در کمیسیون تلفیق مجلس افزود: در مجموع با تلاش و همکاری تنگاتنگ دولت و مجلس، بسته حمایتی خوبی در هفته جاری برای فعالان بخش خصوصی گردشگری، تدارک دیده شده است. وی در پایان از حمایت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این زمینه تشکر کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =