طرح «معامله قرن» احساسات مسلمانان  را جریحه دار کرده است

تهران– ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه طرح «معامله قرن» به شکست قطعی خواهد انجامید، گفت: در این طرح نه تنها حقوق فلسطینی‌ها پایمال شده، بلکه احساسات همه مسلمانان و موحدان جهان جریحه‌دار شده است.

به گزارش اداره‌کل اخبار و رسانه‌های داخلی مجلس شورای اسلامی، «علی لاریجانی» روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با «نبیه بری» رییس مجلس لبنان در خصوص طرح «معامله قرن» تاکید کرد: در این طرح نه تنها حقوق فلسطینی‌ها پایمال شده، بلکه با معرفی بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، احساسات همه مسلمانان و موحدان جهان جریحه دار شده است.

رییس مجلس گفت: طرح معامله قرن به شکست قطعی خواهد انجامید، چرا که سابقه مبارزاتی و مقاومت مردم فلسطین به مراتب بزرگتر و کارآمدتر از این گونه طرح‌های جعلی، غیر واقع بینانه و قلابی است.

لاریجانی تصریح کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی در این خیال خامند که با شهادت سردار سلیمانی، محور مقاومت تضعیف شده و هر توطئه‌ای از جانب آنها قابل انجام است، حال آن که با عنایت الهی، درخت مقاومت اسلامی تنومندتر و بسیار قوی‌تر از گذشته است.

وی با اشاره به اجلاس مجالس کشورهای اسلامی که در کشور بورکینافاسو در حال برگزاری است، بر  وحدت همه کشورهای اسلامی به ویژه همفکری پارلمان‌های اسلامی و فعال شدن اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در دفاع از ملت فلسطین با هدف به شکست کشاندن طرح قلابی معامله قرن تاکید کرد.

قبول طرح معامله قرن به معنی از دست رفتن کامل خاک فلسطین است

«نبیه بری» رییس مجلس لبنان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، طرح معامله قرن را نقشه و طرحی  برای پایمال کردن حقوق ملت فلسطین و  طرد ساکنان این سرزمین تاریخی فلسطین توصیف کرد و با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی افزود: قبول این طرح خطرناک به معنای از دست رفتن کامل خاک فلسطین است.

رییس مجلس لبنان همچنین گفت: نتیجه طرح معامله قرن، اتحادی است که بین همه گروه‌های فلسطینی برای ایستادگی در برابر خواسته‌های نامشروع و  دور و دراز صهیونیست‌ها رقم می خورد.

وی همچنین با تایید سخنان لاریجانی، در خصوص لزوم همفکری پارلمان کشورهای اسلامی گفت: همکاری های پارلمانی در چهارچوب اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی، قطعا نقش بسزایی در شکست این طرح خواهد داشت.

روسای مجالس ایران و لبنان در این رایزنی تلفنی بر شکست قطعی طرح قلابی معامله قرن تاکید کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین روز چهارشنبه در نامه‌ای خطاب به همتایانش در کشورهای اسلامی برای مقابله با طرح «معامله قرن» نوشت: این طرح ناقض کلیه توافقات، قوانین و قطعنامه‌های بین المللی، منشور سازمان ملل، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی پیرامون حل قضیه فلسطین است.

وی در این نامه با اعلام انزجار از اقدام رییس جمهوری آمریکا در رونمایی از طرح قلابی «معامله قرن»، مقابله کشورهای اسلامی با این طرح و حل بحران فلسطین با حمایت از همه پرسی و استفاده از دیپلماسی پارلمانی را خواستار شد.

در این نامه آمده است: رییس جمهوری آمریکا صرفا براساس مصالح و منافع شخصی و حزبی و صهیونیستی، تلاش دارد تا اشغال یک سرزمین امت اسلامی را با توسل به زور، رسمی جلوه‌گر سازد و حقوق مسلم یک ملت مقاوم را به نفع عده ای صهیونیست مصادره کند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی طرح صلح خود موسوم به «معامله قرن» بیان کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

شخصیت های سیاسی در کشورهای مسلمان به این طرح واکنش نشان داده اند، همچنین شهرهای مختلف فلسطین از جمله غزه و کرانه باختری در واکنش به این اقدام ترامپ، شاهد تظاهرات سراسری است.

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هستند، از این طرح حمایت کردند.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه طرح معامله قرن را کابوسی برای منطقه و دنیا دانست و در واکنشی توییتی به رونمایی و اعلام آن توسط رییس جمهوری آمریکا نوشت: این به اصطلاح «چشم‌انداز صلح»، صرفا پروژه خیالی یک بسازبفروش ورشکسته است.

ظریف با هشتگ «بیایید برای فلسطینی‌ها متحد شویم» در توییت خود ابراز امیدواری کرد که این زنگ بیدارباش برای همه مسلمانانی باشد که در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اند.

آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق نیز در بیانه‌ای با تاکید بر اینکه «معامله قرن» محکوم به شکست است، اعلام کرد: این طرح احساسات صدها میلیون عرب و مسلمان را در سراسر جهان جریحه‌دار کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha