بر آنیم تا چند صدایی را ارج نهیم

تهران - ایرنا- نادر برهانی مرند در آستانه آغاز سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در پیامی به مخاطبان و هنرمندان، این رویداد را فرصتی برای ارج نهادن به چند صدایی و جلوه‌های هزار رنگ و نقش هنر دانست.

به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نادر برهانی مرند دبیر این رویداد در آستانه آغاز فعالیت این جشنواره پیامی را منتشر کرد. 
وی در این پیام سی‌وهشتمین دوره از جشنواره تئاتر فجر را رویدادی خواند که « هم می‌توان آن را به سادگی یکی از جشنواره‌های تئاتر دانست و هم می‌توان صعوبت شکل‌گیری‌اش را در میانه پر پیچ و تاب زمانه‌ای اینچنین دید!».

نویسنده این سطور اعتراف می‌کند که در سالیان نه چندان دور، روزگاری که خود یکی از شرکت‌کنندگان این رویداد بی‌بدیل تئاتر ایران بود، چه بسیار ناملایمات که گریبانش را نگرفت و چه مایه دلتنگی که نداشت از برگزار کنندگان این جشنواره. اعتراف می‌کند که هرگز در خیالش نمی‌گشت آن سال‌ها، که روزی روزگاری قرعه میزبانی خانواده بزرگ تئاتر ایران به نام او افتد. اعتراف می‌کند که وقتی پا به میدان گذاشت، تازه دید این ضیافت عجب کارستانی است و کار از لونی است دیگر...!

دبیر سی و هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر نوشت: من در برابر شما نه به عنوان دبیر که به عنوان یکی از اعضای این خانواده شهادت می‌دهم، همه برگزار کنندگان رویداد امسال عشق به تئاتر و تئاتری‌ها را با صداقت و راستی رعایت کرده‌اند. دوستان من، باور کنید در زمانه‌ای چونان زمانه ما که گاهی اندوه با همه توان معنای خود را در برابر چشم نمایش می‌دهد ضیافتی هم از این دست عزمی راسخ می‌طلبد.

وی در این پیام با تاکید بر تلاش های صورت گرفته «تا درنگی باشیم بر همنوایی صداهای متنوعی که در شکل‌ها و شیوه‌های مختلف، جلوه‌های هزار رنگ و هزار نقش خود را بر پهنه صحنه می‌گسترند»، افزود: بر آن بوده‌ایم که این چند صدایی را ارج نهیم و در ساحت‌های مختلف -ولو به بهای برخی بی‌مهری‌ها- اختلاف و تلاقی سلیقه‌ها را به فال نیک بگیریم. باور داشته‌ایم که مرز رونق بخشی به این رویداد نه از رهگذر برگزیده شدن و صرف بودن در جشنواره، بلکه از اعلام آمادگی برای حضور درآن می‌گذرد. در برابر شما، هر آن کدامتان که برای این حضور اعلام آمادگی کردید، چه منتخب بوده باشید و چه نه، از جا برمی‌خیزیم و به احترامتان کلاه از سر برمی‌داریم که رونق بخش و سلسله جنبان تئاتر ایران شمایید.

اینک در آستانه سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر، صاحب این قلم اذعان می‌دارد که حساب همه چیز را کرده بود جز آنکه ناگهان در پیچ و خم رویدادی هول و دلخراش، اهل خانه از خانه خود رو برگردانند! باور کنید دلم بود که در تک‌تک آن لحظه‌های غریب چشم در چشم دوستانم شوم و بگویم: رفیق، هم‌رکاب، هم‌پیاله می‌فهمم از چه رنجه‌ای، می‌فهمم چه می‌گویی اما ببین! این من و ماییم، رفیق و اهل خانه، این خانه بی هرکداممان غربت کده‌ای بیش نیست، تو برما...


برهانی مرند در پایان نیز تاکید کرد: همچنان بر این اعتقادم که هر فردی از خانواده تئاتر از حق طبیعی خود برای ماندن یا رفتن استفاده کرده است. من و همکارانم همه ناملایمات را به جان خریدیم تا آن که در صحنه مانده است لحظه‌ای درخشش حضور انسان معاصر را جلوه‌گر شود و این همه امید من و ماست، همین.
عشق دردانه است و من غواص و دریا میکده
سر فرو کردم در اینجا، تا کجا سر برکنم...

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه 10 بهمن ماه فعالیت خود را آغاز می کند و شامگاه 21 بهمن‌ماه به کار خود پایان خواهد داد.
فراخوان این دوره از جشنواره تیرماه سال جاری منتشر شد که در متن آن آثار را در بخش های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و بخش به علاوه فجر به صورت رقابتی و غیررقابتی به صورت تفکیک شده پذیرفت.
بر همین اساس آثار پذیرفته شده در بخش پوستر و عکس تئاتر در نمایشگاه لحظه قطعی از 5 تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برپا و ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس و ۶۰ پوستر از ۳۵ طراح به نمایش گذاشته شده است.
بعد از حواشی انصراف ها نیز از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش و از 27 اثر بخش غیررقابتی ۱۵ اجرا در جشنواره حضور دارند.
همچنین از هفت اثر بخش بین الملل شش اثر اجرا خواهند کرد. در این میان یک اثر به ۲۲ نمایش بخش خیابانی و در بخش رادیو نمایش نیز یک اثر به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است که این دو نمایش جدید ویژه سردار شهید قاسم سلیمانی و سانحه دیدگان هواپیما اختصاص دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =