تفسیر و مصداق سوره کوثر، فاطمه کبری (س) است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: تفسیر و مصداق سوره کوثر، فاطمه کبری (س) است.

سید عباس صالحی، در این پیام افزوده است: «۱.تفسیر و مصداق سوره کوثر، فاطمه کبری (س) است، ۲. واژگان اصلی این‌سوره، فقط یک‌بار در قرآن‌کریم آمده است: اعطیناک، الکوثر، فصل، انحر، شانئک، الابتر و ۳. او در کتاب تشریع و جهان تکوین بی‌همتاست. فاطمه فاطمه است.»

حضرت فاطمه (س) در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت در مکه دیده به جهان گشودند. پس از آشکار شدن دعوت پیامبر (ص)، ایشان در برخی موارد شاهد خشونت‌های مشرکان علیه پدرش بود. علاوه بر این، سه سال از دوران کودکی فاطمه، در شعب ابی طالب و تحت فشارهای اقتصادی و اجتماعی مشرکان علیه بنی‌هاشم و پیروان پیامبر اسلام گذشت. آن حضرت در کودکی، مادر خود خدیجه و عمو و حامی مهم پدرش، ابوطالب را از دست داد. تصمیم قریش برای قتل پیامبر (ص)، خروج شبانه پیامبر از مکه و هجرت به مدینه و سرانجام هجرت فاطمه به مدینه همراه با حضرت علی (ع) و برخی زنان، مهم‌ترین رخدادهای کودکی زهرا (س) بوده است.

حضرت زهرا (س) بعد از وفات پیامبر اسلام (ص) در دفاع از ولایت سکوت نکردند و ۷۵ روز و به روایتی ۹۵ روز بعد از وفات رسول خدا (ص) به شهادت رسیدند. بر این اساس تاریخ شهادت آن حضرت ۱۳ جمادی الاول سال ۱۱ هجری یا سوم جمادی الثانی بوده و مسلمانان؛ به‌ویژه شیعیان این ایام را به عنوان ایام فاطمیه زنده نگه داشته و به سوگواری می پردازند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =