مازندرانی‌ها در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) سوگواری کردند

ساری-ایرنا- مردم مازندران ، دیار علویان در سالروز شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) سوگواری و عزاداری کردند.

همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) آیین عزاداری در بیش از پنج هزار مسجد ، حسینه و تکایای شهرها و روستاهای مازندران طی شب گذشته و امروز چهارشنبه برگزار شد و فاطمیون دیار علویان در سوگ دخت نبی مکرم اسلام سینه زنی و نوحی خوانی کردند.
بر اساس اعلام هیاتهای عزاداری ، عصر امروز نیز شام غریبان شهادت حضرت فاطمه (س) با عنوان " بانوان فاطمی " در برخی شهرهای این خطه شمال کشور به خصوص در گلزار شهدای گمنام و بیش از ۲۵۰ امامزاده و بقاع متبرکه استان برگزار می شود.
همچنین در برخی شهرهای استان مازندران در سالروز شهادت دخت پیامبر اکرم (ص) ، بانوان با پهن کردن سفره های نذری و صلوات در قالب جلسات عزاداری زنانه  و همایش سوگواره " کوثر ولایت " به نوحه خوانی و عزاداری کردند.

بیوت علمای مازندران نیز طی شب گذشته و صبح امروز میزبان عزاداران در مناطق مختلف بود که شرکت کنندگان علاوه بر سینه زنی و زنجیرزنی ، به سخنرانی وعاظ گوش فرا دادند.

درباره روز شهادت حضرت زهرا (س) روایات و نقل‌های تاریخی مختلفی وجود دارد. در ایران روزهای ۱۳ جمادی‌الاول و سوم جمادی‌الثانی به عنوان روزهای احتمالی‌ شهادت حضرت زهرا (س) معتبرتر تشخیص داده شده است . مردم مازندران مراسم عزاداری در این دو مناسبت را از ۱۰ روز قبل  شروع می کنند و به همین دلیل هم فاطمیه دارای دو دهه اول و دوم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =