آشنا:در طرح «معامله قرن» فلسطینی‌ها موضوع معامله‌اند نه طرف معامله

تهران–ایرنا–رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه وقت آن است که فلسطین در جایگاهی برتر از قبل قرار گیرد، گفت: در طرح «معامله قرن»، فلسطینی‌ها موضوع معامله هستند، نه طرف معامله.

«حسام الدین آشنا» روز چهارشنبه در حساب توییتری خود نوشت: در طرح موسوم به «معامله قرن»،فلسطینی‌ها «طرف معامله» نیستند؛ بلکه «موضوع» معامله‌اند.

‏ رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در توییت دیگری با بیان این که «فلسطین در ابتدا مسأله‌ای جهان اسلامی بود، (اما) بتدریج آن را مساله‌ای عربی، فلسطینی، حماسی و ایرانی جلوه دادند» افزود:پس از رونمایی از «قمار قرن» اکنون وقت آن است که فلسطین در جایگاهی برتر از قبل قرارگیرد و به کارزار«انسانیت» در برابر «بربریت» و « مستضعفین» در برابر «مستکبرین» تبدیل شود.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی طرح صلح خود موسوم به «معامله قرن» بیان کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

شخصیت های سیاسی در کشورهای مسلمان به این طرح واکنش نشان داده اند، همچنین شهرهای مختلف فلسطین از جمله غزه و کرانه باختری در واکنش به این اقدام ترامپ، شاهد تظاهرات سراسری است.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه طرح معامله قرن را کابوسی برای منطقه و دنیا دانست و در واکنشی توییتی به رونمایی و اعلام آن توسط رییس جمهوری آمریکا نوشت: این به اصطلاح «چشم‌انداز صلح» ، صرفا پروژه خیالی یک بسازبفروش ورشکسته است.
ظریف با هشتگ «بیایید برای فلسطینی‌ها متحد شویم» در توییت خود ابراز امیدواری کرد که این زنگ بیدارباش برای همه مسلمانانی باشد که در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اند.

آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق نیز در بیانه‌ای با تاکید بر اینکه «معامله قرن» محکوم به شکست است، اعلام کرد: این طرح احساسات صدها میلیون عرب و مسلمان را در سراسر جهان جریحه‌دار کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha