۱۰ بهمن، پایان مهلت ثبت نام اعتکاف در دانشگاه تهران

تهران- ایرنا- پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها اعلام کرد که مهلت ثبت نام برای حضور در اعتکاف دانشگاه تهران، فردا پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه به پایان می‌رسد.

اعتکاف از جمله عبادت‌های مستحب است که در آن، فرد برای مدتی در مسجد می‌ماند و روزه می‌گیرد. ارکان این عبادت، اقامت در مسجد و روزه داری است و معتکفان بیشتر وقت خود را به اعمال عبادی اختصاص می دهند.

پیش از این نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها آخرین مهلت ثبت نام در مراسم اعتکاف را ۵ بهمن ماه اعلام کرده بود که این تاریخ تا ۱۰ بهمن ماه تمدید شد.

مراسم اعتکاف رجبیه در روزهای ایام البیض برگزار می‌شود که در تاریخ شمسی ۸ تا ۲۰ اسفندماه مصادف با ۱۳ تا ۱۵ ماه رجب در مسجد دانشگاه تهران خواهد بود.

اولویت ثبت نام با دانشجویان بویژه دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران است.

اطلاع از برنامه‌ها و مراسم مسجد دانشگاه تهران از طریق سایت‌های اینترنتی زیر امکان پذیر است.
پایگاه مسجد دانشگاه تهران، پایگاه کانال سروش و کانال تلگرام به آدرس:t.me/utmosque_channel

خداوند در قرآن کریم می فرماید: «و عهدنا الی ابراهیم و اسمعیل ان طهرا بیتی للطائفین و العاکفین و الرکع السجود» و ما به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم که خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفان و رکوع کنندگان و سجده کنندگان از هرگونه آلودگی تطهیر کنند.
علامه طباطبایی(ره) در تفسیرالمیزان می نویسد: زمانی که حضرت مریم (س) به افتخار دیدار با فرشته الهی نایل آمد از مردم فاصله گرفت، هدف از دوری کردن از مردم روی آوردن به سنت اعتکاف بوده است.
علامه مجلسی در بحارالانوار از اعتکاف حضرت سلیمان (ع) در بیت المقدس روایت کرده است و علامه حلی (ره) نیز در کتاب تذکره الفقها به مشروعیت این ایام در ادیان پیش تصریح کرده است کــــه «ایام البیض» دارای پیشینه ای به قدمت همه ادیان الهی و آسمانی است.
حضرت رسول اکرم(ص) می فرمایند: هرکس سه روز از میانه ماه رجب (سیزدهم تا پانزدهم) را روزه بدارد و در شب هایش به نماز شب قیام کند از دنیا رحلت نمی‌کند مگر با توبه نصوح.

 امام صادق(ع)  نیز فرمودند: هرکس ایام البیض ماه رجب را روزه بگیرد خداوند متعال به ازای هر روز ثواب روزه داری و شب زنده داری یک سال را برای او می نویسد و او روز قیامت در جایگاه ایمن شدگان از آتش دوزخ خواهد ایستاد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =